Két sérülés, egy gól és egy piros lap, bánat és öröm az U21-es Eb-n – a DAC-játékosok mérlege a válogatott mérkőzéseken

1

Kalmár Zsolt megsérült az andorraiak ellen (Fotó: Guillaume Horcajuelo / MTI / EPA)

A DAC felnőttcsapatának kilenc játékosa kapott meghívót hazája nemzeti együttesétől a márciusi válogatott mérkőzésekre. Többségük vb-selejtezőn volt érdekelt, ketten viszont az U21-es Európa-bajnokságon léphettek pályára. Lássuk, hogyan szerepeltek a sárga-kékek játékosai.

Ezúttal sem maradt ki a magyar válogatott keretéből Kalmár Zsolt és Schäfer András, és bár Marco Rossi fiai remek eredményeket értek el (Lengyelország 3:3, San Marino 3:0, Androrra 4:1), a sárga-kékek két játékosai nem voltak szerencsések. Kalmár a lengyelek ellen kezdőként 81 percet töltött a pályán, San Marinóban a félidőt követően cserélték be, az andorrai meccsen pedig újfent a kezdőcsapat tagja volt. Csakhogy ez utóbbin még fél órát sem tölthetett a pályán: egy fejpárbajt követően rosszul ért földet és megbicsaklott a lába. A DAC csapatkapitánya nem tudta folytatni a mérkőzést, azt egyelőre nem tudni, hogy milyen súlyos a sérülése.

Hasonlóan járt klubtársa, Schäfer András is, aki a lengyelekkel vívott összecsapást még a kispadról izgulta végig, de a pénteki edzésen sérülést szenvedett, így a továbbiakban már nem állt Marco Rossi rendelkezésére. Mint kiderült a fiatal középpályás jobb térdében meghúzódott az oldalszalag, így a hétvégi Žilina elleni bajnokin biztosan nem léphet pályára.

Szintén vb-selejtezőn volt érdekelt Ion Nicolaescu, aki felemás érzésekkel gondolhat vissza a mögötte lévő összecsapásokra. A Feröer-szigetek ellen végig a pályán volt, csapata pedig az ő találatával szerzett vezetést. A vendégek végül a hajrában egyenlíteni tudtak, így a mérkőzés 1:1-es döntetlennel ért véget. Három nappal később a DAC támadója 75 percet töltött a pályán a dánok otthonában, de ő sem tudta megakadályozni, hogy csapata 0:8-as vereséget szenvedjen. Moldova szerdán hazai pályán az izraeliektől is kikapott (1:4), Nicolaescu újfent a kezdőcsapat tagja volt, de a találkozót nem fejezhette be: az 50 percben a kiállítás sorsára jutott.

Sikeresebb mérkőzéseket tudhat maga mögött Eric Davis, Cesar Blackman és a panamai válogatott. A közép-amerikai állam nemzeti csapata a vb-selejtező első szakaszában előbb hazai pályán győzte le Barbadost (1:0), majd Dominika együttesét is két vállra fektette idegenben (2:1). A DAC két panamai védője közül Davis mindkét találkozót végigjátszotta, míg Blackman a dominikaiak ellen volt a lefújásig a pályán.

A vb-selejtezőkkel párhuzamosan zajlottak az U21-es Európa-bajnokság csoportmérkőzései is, ezeken pedig két DAC-játékos volt érdekelt. Martin Jedlička a csehek mindhárom mérkőzésén végig a kapuban volt, de mivel Karel Krejčí fiai az olaszok és a szlovének ellen is döntetleneztek (mindkettő 1:1), a spanyolok ellen pedig kikaptak (0:2), már a csoportküzdelmek után búcsúzni kényszerültek a Eb-től.

Továbbjutottak viszont a horvátok, akik kikaptak a portugáloktól (0:1) és az angoloktól (1:2), de legyőzték a svájciakat (3:2). Bár a csoportküzdelmek végére az angoloknak és a svájciaknak is 3-3 pontjuk volt, az egymás elleni meccsek eredményeit figyelembe véve a horvátok mehettek tovább a negyeddöntőbe, ahol Spanyolország vár rájuk. A DAC fiatal támadója, Marko Divković csupán az angolok elleni mérkőzésen kapott játéklehetőséget, a 86. percben csereként lépett pályára.

Megnyerte a Törökországban rendezett Antalya Cup nevű minitornát a szlovák U21-es válogatott, amely előbb az üzbég U23-as csapatot győzte le (2:0), majd döntetlenezett Észak-Macedóniával (2:2), végül pedig 0:2-ről fordított Ukrajna ellen (3:2). A DAC-tól Sebastian Nebyla is a szlovák keret tagja volt. A fiatal középpályás az üzbégek ellen a második félidőben lépett pályára, az észak-macedónokkal vívott találkozón a 64. percben cserélte őt be Jaroslav Kentoš szövetségi kapitány, míg az ukránok ellen végig a cserepadon volt.

Bögi Ferenc az U19-es válogatott összetartásán vett részt, amelyet a DAC akadémiáján abszolváltak. Ennek keretén belül a csapat nem játszott felkészülési mérkőzést.