Simon a kifizető ügynökség ügyvezetőjének fejét követeli!

camera

1

Simon a kifizető ügynökség ügyvezetőjének fejét követeli!

Fotó: TASR 

Megosztás

Simon Zsolt szerint a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség (PPA) különös metódusokkal élt.

A független parlamenti képviselő szerint az ügynökség vezetésének irányítási és értékelési gyakorlata nem volt épp szokványos, és úgy véli, ezért nemcsak a vezérigazgató de az ügyvezető igazgató is felelős. Azt tanácsolta Gabriela Matečná (SNS) földművelésügyi miniszternek, hogy utóbbit is hívja vissza az ügynökség éléről.

"A projekteket iskolázatlan személyek értékelték ki, akik nem kaptak írásbeli utasítást, csak szóbelit, hogy ne legyen ellenőrizhető. Az abszolút csúcs viszont az, hogy a PPA-ban kialakították a projektek kódolásának rendszerét. Amely projekt 1-es kódot kapott, akár jó volt, akár nem, jóvá kellett hagyni. 5-ös kódnál pedig kellett találni bármilyen apró hibát, hogy azt ne kelljen jóváhagyni" – fogalmazott Simon pénteki sajtótájékoztatóján.

Hozzátette, hogy a kérvényezők ugyancsak gyakran mindössze szóbeli választ kaptak, ami ellen viszont nem tudtak jogilag védekezni.

Simon figyelmeztetett olyan esetre, hogy a minisztérium és a PPA előző vezetése kiírt például egy felhívást kombájnokra, de nem azért, mert a gazdáknak szükségük volt rá, hanem mert szerinte valakinek csak foglalták a helyet a raktárban, és ki kellett üríteni.

Rámutatott arra is, hogy a választások után rövid idővel az ügynökség egy magán futárcéggel kézbesítette a projektek kiegészítésére vonatkozó kérvényeket a községeknek vagy a helyi akciócsoportoknak, mindezt pedig szerinte azért, mert gyorsabb, mint a posta, és azonnali válasz érkezhet általa, így pedig még a vezetőváltás előtt jóváhagyhatóak a projektek.

Emlékeztetett arra is, hogy Szlovákiában csaknem 130 ilyen akciócsoport van, és egy-egy projekt értéke 2,8-3,4 millió euró körül mozog. Simon szerint létrejöttek akciócsoportok, amelyek tapasztalat nélkül is sikeressé váltak, miközben mások, amelyek korábban sikeresek voltak, nem kaptak pénzt.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program