Új technológiával mentik a szíreket a légicsapásoktól

2018. augusztus 30. - 14:32 | Tech

Sentry néven a légitámadások elkerülésére kifejlesztett, mobiltelefonos figyelmeztető rendszert használhatnak a szíriaiak Idlíb tartományban, ennek segítségével elmenekülhetnek a légicsapások elől - írta csütörtökön az AFP francia hírügynökség. 

Új technológiával mentik a szíreket a légicsapásoktól
-illusztráció- (Fotó: TASR/AP)

A lázadók utolsó védőbástyájának számító tartomány jelenleg a damaszkuszi rezsim és orosz szövetségese nagyszabású offenzívájának a célpontja.

A Sentry rendszert két éve két amerikai és egy szíriai programozó kezdte kidolgozni. Egy várható ostrom esetén a rendszer kulcsfontosságú szerepet játszhat a háború sújtotta északnyugat-szíriai kormányzóságban.

Amikor a szíriai és az orosz gépek felszállnak, a Sentry a gépek röppályájáról földi megfigyelők és jelfogók segítségével szolgáltatott adatok alapján azonosítja a várható célpontokat.

A rendszer riasztást ad ki az érintett övezethez közeli területen, a felhasználók pedig üzeneteket kapnak ingyenes telefonos alkalmazásokon, köztük a Telegrammon keresztül, így marad néhány percük menedéket keresni.

Kifejlesztői szerint a 2016-ban üzembe helyezett riasztórendszert jelenleg mintegy kétmillióan használják Szíriában, többségük Idlíb tartományban.

A kezdeményezés hasznosnak bizonyult a Damaszkusz melletti Kelet-Gúta elleni idei nagyszabású offenzíva során is, amelyben a főként légi, de tüzérségi támadásokban is több mint 1700-en haltak meg az Emberi Jogok Megfigyelő Központja (OSDH) emigráns aktivista szervezet adatai szerint.

"Megfigyeléseink szerint ebben a hadjáratban használták a legtöbben a rendszert"

- mondta el John Jaeger, a Sentryt kifejlesztő Hala Systems cég társalapítója.

A volt diplomata új módszereket akart kidolgozni, hogy megkímélje a polgári személyek életét Szíriában. Egy amerikai vállalkozó, Dave Levin és egy szíriai kódfejtő segítségével hozta létre a rendszert. A szíriai közreműködő nevét nem hozták nyilvánosságra.

Megbízható adatokat nehéz ugyan beszerezni, de Jaeger azt mondta, hogy az adatelemzések szerint a Sentry 27 százalékkal csökkentette a légitámadások áldozatainak számát.

A Nagy-Britannia, Kanada, Hollandia és Dánia által finanszírozott rendszerhez emberi hálózatra is szükség van, ennek tagjai figyelik az ellenőrzött területeket és elhelyezik a jelfogókat.

A közösségi hálón és a helyi rádiók segítségével kapott riasztások, illetve a Hala Systems által távolról működésbe hozott szirénák figyelmeztetését meghallva a lakosoknak átlagosan nyolc percük van, hogy menedéket találjanak - állítja a cég társalapítója.

A rendszert az ellenzékiek kezén lévő területen dolgozó mentők, az úgynevezett fehérsisakosok is használják, sőt maguk is részt vesznek annak fejlesztésében.

"A polgári védelmi technikusok igyekszenek olyan helyen is elérhetővé tenni a szolgáltatást, ahol nincsen internet"

- mondta Ibrahim Ab Laisz, a rendszer észak-szíriai koordinátora.

Az OSDH szerint több mint 350 ezren haltak meg 2011 óta a háborúban. Harmincháromezer polgári személy szíriai vagy orosz légitámadások áldozata lett.

Jaeger beismerte, elképzelhető, hogy a Sentry néha elmarad a várakozástól. "Minél több halálesetet igyekszünk megakadályozni" - tette hozzá.

(MTI)