Újabb adag hírszerzési dokumentumot szivárogtattak ki a szlovák alvilágról!

2016. április 4. - 11:26 | Belföld

Már a harmadik adag titkosszolgálati dokumentumot juttatta el ismeretlen személy a SME napilap szerkesztőségébe

Az eddigi dokumentumok elsősorban Boris Kollárt és a hozzá közel álló alvilági figurákat érintették. A mostani nem, de a SME hétfői cikke szerint a kézbesítés módja ugyanolyan.

A dokumentumok a lap közlése szerint ismét egy borítékban érkeztek, melyekre kézzel írták rá a címet. A dokumentumok a jelek szerint 1990 novemberében lehallgatott telefonbeszélgetések átiratai. A beszélgetések résztvevőit Borisként, Romanként és Peterként mutatják be, az ő üzleteléseikről szólnak.

Egy másik dokumentum a rendszerváltás után az addigi kommunista titkosszolgálat szerepét átvevő Alkotmány- és Demokráciavédelmi Hivatal egy feljegyzését tartalmazta 1990 októberéből, egy Jano nevű informátorral való találkozóról. Ebben arról esik szó, hogyan csempésztek drogot Csehszlovákiába jugoszláviai személyeken keresztül.

Ez a kapcsolattartó figura azt írja le, hogyan hallgatta ki két személy beszélgetését a pozsonyi Polom nevű kávézóban. Arról beszéltek, milyen módon csempésznek majd be nagyobb mennyiségű drogot az országba. A csempészetet a 90-es években a pozsonyi alvilág egyik erős emberének számító Jozef Svoboda vezényelhette le, akit 2004-ben gyilkoltak meg.

A Kurtiš alhadnagy által aláírt dokumentumban szerepel, hogy elsődleges információról van szó egy komoly informátortól.

A Nemzeti Emlékezet Intézetének archívumában szerepel Igor Kurtiš neve, aki az Štb egy ügynöke volt. Egy ugyanilyen nevű és ugyanakkor született személy neve szerepelt ugyanakkor az ifjabb Michal Kováč elhurcolásával gyanúsítottak között is. Az akkori vádemelési javaslat szerint Kurtiš volt az, aki egy másik személlyel 1995-ben elvitte Kováčot annak Mercedesén a hainburgi rendőrőrs elé, ahol aztán egy "névtelen" bejelentés alapján rátaláltak az osztrák rendőrök. Ausztriában akkor elfogató parancs volt érvényben Kováč ellen.

A SME érdeklődött a SIS-nél is, hogy a dokumentumok valódiak-e, illetve hogy vizsgálják-e a kiszivárogtatásukat, Branislav Zvara szóvivő azonban azt válaszolta, nem kívánnak reagálni az ilyen "mediális konstrukciókra".

Egy másik verzió, hogy alvilági személyek a titkosszolgálati kapcsolataik révén jutottak hozzá ilyen dokumentumokhoz, és akkor használják fel, amikor éppen alkalmasnak találják.

A Nemzetbiztonsági Hivatal már korábban jelezte, hogy titkosított dokumentumok szivárogtatása ügyében vizsgálatot folytat.

SME/para