Újabb nyomok utalnak arra, hogy a SIS állhatott Remiáš meggyilkolása mögött

2016. április 29. - 15:21 | Belföld

A rendőrséget is érdekelhetnék a tények, amelyek a Remiáš-gyilkosság kapcsán felmerültek - írja a SME.

Újabb nyomok utalnak arra, hogy a SIS állhatott Remiáš meggyilkolása mögött
Róbert Remiáš (Fotó: TASR)

20 évvel az akkor 26 éves rendőr, Róbert Remiáš meggyilkolása után újabb nyomok utalnak arra, hogy a SIS állhatott a bűncselekmény mögött. A rendőrség azonban eddig ezekkel nem foglalkozott.

Michal Šúrek, a Pozsonyi Kerületi Ügyészség szóvivője az újraindított nyomozás kapcsán annyit közölt, hogy egyelőre nincs konkrét gyanúsítottja az ügynek.

Mivel azonban 20 év után elévül a gyilkosság, előfordulhat, hogy ha a rendőrség ki is deríti, ki állt a gyilkosság mögött, azt nem ítélhetik el.

Amikor 1996. április 29-én Pozsonyban felrobbant a rendőr autója, kevesen tudták, hogy kiről van szó. Annak idején élénk érdeklődést mutatott az Ivan Lexa vezette SIS a rendőr iránt, mivel ő volt az összekötője Oskar Fegyveresnek, aki azt vallotta a rendőrségen, hogy a titkosszolgálat áll ifjabb Michal Kováč elrablása mögött.

A rendőrség három nyomozati verzióval dolgozott Remiáš meggyilkolása ügyében, és a legvalószínűbb szál vezetett a SIS-hez. Remiáš meggyilkolását az Ivan Lexa-féle titkosszolgálat az akkoriban virágzó szlovák alvilágnál rendelhette meg. Vladimír Mečiar idején ugyanis "jó volt a viszony" a SIS és a maffia között.

A másik két verzió szerint Remiáš maga keveredett bele valamibe az alvilággal összefüggésben, ezért tették el láb alól. A másik szerint Remiáš kocsija egyszerűen műszaki hiba, rövidzárlat miatt robbanhatott fel...

Az április 29-én este tíz után történt robbanásról a TASR hírügynökség annak idején másnap reggel úgy írt, hogy a kocsiban egy 26 éves férfi ült, aki "a rendelkezésre álló információk szerint" pénzek behajtásával és illegális autókereskedelemmel foglalkozott. Ezután azt is megemlítik, hogy az elhunytat korábban kihallgatták Kováč fiának elrablása kapcsán is. "Mint azt az eddigi vizsgálatok mutatták, a sofőr Olaszországból hozta a BMW-t, melybe propán-butánnal működő meghajtót szereltek.

Az elnök fiának elhurcolása ügyében nyomozó Jozef Čížt Remiáš önszántából kereste fel röviddel a halála előtt. Segítséget kért tőle, de nem járt sikerrel. Féltette az életét, mert állítása szerint ismeretlen autók követték őt. A nyomozó állítólag azt akarta Remiáštól, hogy győzze meg Oskar Fegyverest, hogy újra tegyen vallomást az államfő fiának elhurcolása ügyében, Remiáš azonban ezt visszautasította. Fegyveres korábban már részletesen vallott arról a rendőrségen, hogy közvetett módon részt vett az emberrablásban, amikor a SIS-ügynökeként többekkel együtt azzal bízták meg, hogy kövessék ifjabb Kováčot, később pedig azzal, hogy ennek nyomait tüntessék el.

Fegyveres és Remiáš olyanok voltak, mint a testvérek. Mindent megbeszéltek, és Fegyveres arról is tudott, Remiáš mitől tart. Fegyveres a minap arról is nyilatkozott, hogy minderről tudna tanúskodni, ugyanakkor Remiáš Čížnél tett látogatásáról, illetve arról, hogy segítséget kért tőle, szerinte a rendőrségen is kellene feljegyzésnek lennie.

Fegyveres nem zárta ki, hogy Remiáš kapcsolatban állhatott az alvilággal, mivel szerinte azt követően, hogy ott hagyta a rendőrséget, valóban foglalkozott pénzbehajtással. A drogkereskedelmet, mint a meggyilkolásának egyik lehetséges indítékát, amelyet annak idején a HZDS vetett fel, kizárta. Fegyverest Remiáš meggyilkolása ügyében soha nem hallgatta ki a rendőrség.

A SIS-ről írt jelentés, amelyet Ivan Lexa utódja, Vladimír Mitro állított össze, azt támasztotta alá, hogy Remiášt a halála napjáig megfigyelték, és a telefonját is lehallgatták.

Miközben Fegyveres külföldön tartózkodott, a SIS megfigyelte a családját is. Erről tanúskodnak édesapja, az azóta már elhunyt František Fegyveres feljegyzései is, aki Remiáš felrobbantását az első szlovákiai politikai gyilkosságnak nevezte. Úgy vélte, őt a többiek elrettentése céljából tették el láb alól, és mert ő volt a legkevésbé ismert figura a nyilvánosság előtt ebben az ügyben.

Oskar Fegyveres szerint Remiáš meggyilkolásának egy további indítéka az lehetett, hogy ő új összekötőt keressen, aki pedig meggyőzhetné őt arról, hogy térjen haza és változtasson a vallomásán. Ez a személy Miloš Lauko volt, aki a bársonyos forradalom idején a diákmozgalom vezetője volt. Fegyveres azt állította, hogy a vallomása megváltoztatásáért 11 millió koronát ajánlott neki a HZDS-en keresztül. Lauko viszont ezt a SME megkeresésére cáfolta.

Lauko a HZDS propagandáját segítette a Kováč-ügyben, és azt állította, hogy Fegyverest lefizették, hogy a SIS ellen tegyen vallomást. Laukót szintén nem hallgatták ki sohasem Remiáš meggyilkolásának ügyében.

SME/para