Uniós biztos: uniós sikertörténet a járvány okozta válságra adott válasz

camera

1

Uniós biztos: uniós sikertörténet a járvány okozta válságra adott válasz

-illusztráció- (Fotó: Unsplash) 

Megosztás

Európai uniós sikertörténet a koronavírus-járvány okozta válsághelyzetre adott uniós válasz - jelentette ki Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos Strasbourgban kedden.

Az Európai Parlament plenáris ülésén a koronavírus-járvány és a járvány okozta válság tapasztalatairól folytatott jelentés megvitatásakor Szkínász aláhúzta: a koronavírus-járvány időszaka volt az, amikor az Európai Unió a legeredményesebben járt el egy válsághelyzet megoldásában.

A járvány tanulságait levonva a feladat annak biztosítása, hogy egy újabb válsághelyzet esetén még gyorsabban és még hatékonyabban tudjon fellépni az Európai Unió. A rövid távú megoldások mellett a hosszú távú ellenállóképesség kialakítására, majd a megőrzésére is összpontosítani kell – mondta.

Kijelentette: a mentális egészség támogatása a gazdaság és a társadalom hosszú távú támogatását is jelenti.

Szavai szerint a válság megtanította, hogy a belső piac megőrzése érdekében az ellátási láncoknak nyitva kell maradniuk. Ezért az Európai Bizottság erőfeszítéseket tesz a termelés folyamatosságának biztosítására, és támogatja a globális együttműködést ezen a területen.

"Fontos a felkészülés, hogy az EU megfelelő módon tudjon reagálni az esetleges járványokra, vagy más jellegű világválságok esetén, amihez együttműködésre és a tapasztalatok megosztására van szükség"

– fogalmazott.

A szuverenitás megőrzése és az együttműködés "kéz a kézben járnak" – emelte ki.

Az EU jelentősen kivette részét a globális szolidaritásból. Ahogy a pandémia idején, továbbra is segíteni fogja az unión kívüli országokat az ellenállóképesség javításában, a felkészülésben és a gyártási kapacitások fenntartásában – tette hozzá az uniós biztos.

Az Európai Parlament 2022 márciusában hozta létre a koronavírus-világjárvánnyal, a tanulságokkal és a jövőre vonatkozó ajánlásokkal foglalkozó különbizottságát. A különbizottság mandátuma július 19-én jár le. A különbizottság által készített jelentés elemzi a válság hatásait, értékeli az uniós és nemzeti intézkedések hatékonyságát, és konkrét javaslatokat tesz a pandémiára adott válaszlépések és hiányosságok kezelésére. Az ajánlások négy területre összpontosítanak: egészségügy, demokrácia és alapvető jogok, társadalmi és gazdasági hatások, valamint a világjárvány globális vonatkozásai.

Az EP szerdán szavaz az EU válságkezelésének és a jövőbeli egészségügyi vészhelyzetekre való felkészültségének javítását célzó ajánlásokról.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program