Uniós mendemondák - a valóság tükrében

camera

1

Uniós mendemondák - a valóság tükrében

Illusztráció 

Megosztás

Az Európai Unióval kapcsolatos dezinformációkról beszélt egy a DenníkN-nek adott terjedelmes interjúban Ladislav Miko, az Európai Bizottság szlovákiai képviselője. A magas rangú szlovák diplomata a legkártékonyabbnak a senki által nem választott uniós hivatalnokok hadáról szóló mítoszt tartja, amely szerint Brüsszel rólunk, de nélkülünk dönt.

Csakhogy szerinte az unió nem így működik, hiszen a tagállami miniszterek, a kormányfők és az Európai Parlament hozza meg a döntéseket, amelyeket a gyakorlatba a hivatalnokok ültetik át. "A hivatalnokokat kritizáljuk, de nem járunk szavazni az EP-választásokkor. Pedig ez utóbbinak van jelentősége." – véli Miko.

Az egy másik mendemonda, hogy túl sok a hivatalnok. 40 ezer ember működteti az uniót, amelyiknek a nagy többsége tolmács, hogy a tagállami nyelveken minden dokumentum hozzáférhető legyen. A kétmilliós Bécsben például 70 ezer adminisztratív munkaerő működteti a várost, ezzel szemben az 500 milliós EU-t alig 40 ezren.

Aztán itt a következő legenda, miszerint az Európai Bizottság migránsokkal akarja elárasztani Európát. Az ilyen kitalációk terjesztésében azok a külföldi szereplők jeleskednek, akiknek nincs ínyére, ha Európa erős. Ilyen szereplő például Oroszország vagy Kína. A világ már rég nem kétosztatú: itt van az Egyesült Államok, az EU, Oroszország, Kína, Brazília vagy India. És mind azt tapasztalják, hogy Európa csak akkor erős, ha egységes, ha fel van aprózódva, akkor gyenge. És létezik olyan stratégiai érdek, ami az unió felszeletelését tűzi ki célul, például a felsorolt mítoszok segítségével is.

Persze az ilyen törekvéseket nem csupán a külső erők szorgalmazzák, vannak belső forrásaik is. Olyan emberekről van szó, akik képtelenek uniós szintre emelni az elképzeléseiket. És az ilyenek kihasználják a frusztrált emberek problémáit arra, hogy megnevezik a gondjaik vélt okozóit. "Meggyőződésem, hogy ezek a politikusok rendkívül intelligensek, még csak nem is kell, hogy azt gondolják, amit mondanak, de azt tudják, hogy számukra ez szavazatot hoz. Csehországban például a gombamód szaporodó pártok ilyen elvek mentén működnek." – szögezi le az uniós tisztviselő, aki korábban cseh miniszteri pozíciót is betöltött.

A külső erők, mint Oroszország vagy Kína meg megtalálják ezeket a számító politikusokat, és az együttműködésük azon az elven működik, hogy az én ellenségem ellensége az én barátom. Az érdekük meg az, hogy szétverjék az egységet. Ha ez az egység megszűnik, akkor ezeknek a külső erőknek már nem lesz szükségük ezekre a belső szövetségesekre.

DenníkN

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program