Uniós tagjelölt lehet Ukrajna, Moszkva ezt nem nézi jó szemmel

camera

1

Uniós tagjelölt lehet Ukrajna, Moszkva ezt nem nézi jó szemmel

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

Az Európai Bizottság azt ajánlja a tagállami kormányokat tömörítő tanácsnak, hogy adjon európai perspektívát és tagjelölti státust Ukrajnának, azzal a feltétellel, ha az ország számos fontos reformot hajt végre - jelentette be Ursula von der Leyen, a brüsszeli testület elnöke pénteken.

Az elnök azt is elmondta: a bizottság Ukrajna csatlakozási kérelmét a koppenhágai kritériumok alapján körültekintően értékelte. Véleménye szerint Ukrajna egyértelműen bizonyította elkötelezettségét az európai uniós értékek iránt, az ország évek óta fokozatosan közeledik az EU-hoz.

"Ukrajnát, mint tagjelölt országot kell üdvözölnünk, ez azon a felismerésen alapul, hogy jó munkát végeztek, de még nagyon sok tennivaló van hátra" – hangsúlyozta Von der Leyen.

Mint mondta, 2016 óta az EU-nak társulási megállapodása van Ukrajnával, és annak keretein belül az ország 70 százalékban átültette az uniós szabályokat, szabványokat és normákat. "Ennek alapján a bizottság azt ajánlja, hogy Ukrajna kapjon lehetőséget arra, hogy az Európai Unió tagjává váljon. A tagjelölti státust azzal a feltétellel kell megadni, hogy Kijev számos területen további lépéseket tesz"-tette hozzá.

Ukrajna uniós tagjelöltségét egyebek mellett Franciaország, Németország, Olaszország és Románia vezetői is támogatták, de ezen az állásponton van még Magyarország is. A tagállamok vezetői várhatóan a jövő heti brüsszeli csúcson tárgyalnak a Bizottság ajánlásáról.

Moszkva viszont összevont szemöldökkel figyeli a fejleményeket. Csütörtökön erről Oroszország ENSZ-nagykövete beszélt a világszervezet Biztonsági Tanácsában (BT). Vaszilij Nyebenzja szerint nem szolgálja Oroszország érdekét Ukrajna lehetséges felvétele az Európai Unióba . "Nincs más választásunk, mint felülvizsgálni az alapvető megközelítésmódját annak, hogy miként fogunk viszonyulni ehhez az egyesüléshez. Innentől az a legkevesebb, hogy óvatosnak kell lennünk minden olyan projekttel, amely magában foglalja az EU-t, ideértve a világszervezet porondján is" – mondta Nyebenzja. "Mindez vonatkozik az EU bővítésére is. Az újabb államok, köztük Ukrajna felvétele ebbe a számunkra barátságtalan szövetségbe, az új körülmények között többé már nem felel meg az orosz érdekeknek" – tette hozzá.

Az Európai Bizottság Ukrajna mellett hivatalosan támogatja Moldova európai uniós tagjelöltségét is, Grúziával ellentétben.

(MTI/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program