Üzenet a galíciai küzdőtérről Komáromba

camera

1

Üzenet a galíciai küzdőtérről Komáromba

A régi Komárom (Archív felvétel) 

Megosztás

Csallóközi lenyomatok CLXXIX.

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal fel- és megidézzük olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világégés idején. Forrásunk a korabeli regionális sajtó.

(LII. rész)

A galíciai küzdőtereken feladott postaküldemények csupán a bátor katonapilóták manővereinek köszönhetően landolhattak tájainkon. Egy 1915. január 15-én keltezett levelezőlapot egyenesen a Komáromi Ujság szerkesztőjének címezték. Részletek belőle:

„Kár, hogy nincs itt, kedves doktor úr, itt bizonyosan megsoványkodnék (ti., a címzett, dr. Baranyay József szerkesztő, levéltáros, krónikás igencsak nagyevő hírében állt a városban és környékén – a szerz. megj.). Újságírói mesterségét itt se kellene abbahagynia, mert írhatna néha-néha az itt megjelenő Tábori Ujságba. Annyit mondhatok, hogy olyan szerkesztőség mint amilyen a Tábori Ujságé nincs talán az egész földkerekségen. Képzelje csak el (…), ebben a redakcióban nem használnak ollót (…), mert cserelapok nem járnak ide, s hát mi az ördögből ollóznának a szerkesztők…

Egyébként nagyon sokat gondolunk magukra, a Nádor utcára, a korzó szép asszonyaira és szép leányaira, az Otthonra, a Grandra s a Centrálra.

(…) Érdeklődéssel olvassuk becses lapjában a Cyranó szignóval ellátott cikkeket, amelyekből látjuk, hogy odahaza a háború igen sok embert Cyranó-lélekké formált, melancholikussá, érzelgőssé változtatott – ami az otthonmaradottak kórtünete. Látja, minálunk, Przemyślben sokkal vidámabbak vagyunk, képesek volnánk táncra is perdülni, zenénk (mesés ágyúszó) az van elégszer hozzá.“

*

Február 1-jén megnyílt a komáromi községi elemi fiú- és leány iskola. Az oktatást váltakozva tartják meg, egyik nap a fiúk, másik nap a leányok tanulnak.

*

Dr. Szalay Pál volt Zala vármegyei királyi segéd-tanfelügyelő elfoglalta az üresedésben lévő segéd-tanfelügyelői állást Komáromban.

*

A komáromi születésű Sörös Pongrác pannonhalmi főiskolai tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, tudós 1915. januárjában a vármegye levéltárában végzett kutatásokat.

*

Tűz ütött ki Rosenbaum Áron komáromi bőrkereskedő Mór utca 10. számú házában. Az udvarban lévő istálló gyulladt ki – ismeretlen okokból –, amelyet a gyorsan elősiető tűzoltóknak – mielőtt még a tűz elharapódzhatott volna –, sikerült eloltani.

(Lelkes Vince)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program