Vádemelésnél jár a NAKA nyomozása a Smert érintő újabb CT-botrány kapcsán!

2019. december 23. - 11:59 | Belföld

Még 2011-ben történt, hogy Zsolna megye két CT-berendezést vásárolt a kerületi önkormányzat hatáskörébe tartozó liptószentmiklósi és trstenái kórházak számára. Akkoriban a Smer jelenlegi alelnöke, és választási listájának 5. helyezettje, Juraj Blanár volt a megyefőnök.

Vádemelésnél jár a NAKA nyomozása a Smert érintő újabb CT-botrány kapcsán!
Fotó: TASR

A pályázati bizottságba a kórházak és a megyei hivatal egészségügyi és közbeszerzési osztályai is delegáltak személyeket. Miroslav Beblavý (jelenleg független) parlamenti képviselő 2016-ban mutatott rá, hogy a három jelentkező közöl az a kettő, amely nem járt sikerrel, panaszt tett, mégpedig amiatt, mert az ő ajánlatuk olcsóbb volt, mint a győztesé. A feltételeket úgy szabhatták meg, hogy az 1,5 millió euróval drágább ajánlatot tevő cég győzzön.

Juraj Blanár hosszú ideig visszautasította, hogy megdrágított ajánlatot hagytak jóvá. Véleménye szerint a legelőnyösebb ajánlat győzött és az egész transzparens volt. 2017-ben őt a megyefőnöki poszton az OĽaNO jelöltje, Erika Jurinová váltotta, ma pedig a Smer alelnöke azt állítja, maga kezdeményezte az ügyben a NAKA nyomozását, de meg szeretné várni annak végeredményét.

A NAKA nyomozása tavaly jutott el konkrét gyanúsításig, mégpedig közbeszerzési üzelmek alapos gyanújával, néhány hónapja pedig megtették a konkrét vádemelési javaslatot - tudta meg az Aktuality.sk. Most a Speciális Ügyészségen a sor, hogy azt kidolgozza és benyújtsa a bíróságra.

Blanár szavai szerint nem tudott semmiféle üzelmekről, megyei hivatalának közbeszerzési hivatala az első elektronikus aukciót folytatta le ilyen jellegű berendezés kapcsán, és továbbra is fenntartja, hogy a legolcsóbb CT-ket sikerült megvásárolni 7 éves garanciával.

Az Aktuality.sk cikkében kifejti, hogy ugyan a megye kikötötte, hogy a legolcsóbb ajánlat győz majd, ám három további kritériumot is megszabott, melyeket különböző súllyal pontozott, és ez volt a meghatározó.

Az Intes Poprad jóval olcsóbb árat kínált a berendezésekre, ám sokkal többet kért a szervizért. Ez a cég kapta a legtöbb pontot, ajánlatuk pedig 2,94 millió euróról szólt. Később ugyan még ezt csökkentették 2,27 millióra, de ez még mindig magasabb volt, mint a második Siemensé.

Még a Közbeszerzési Hivatal is megállapította, hogy nem a legalacsonyabb árajánlatot kínáló pályázó győzött, hanem az, amelyiknek az árajánlata több mint kétszer magasabb volt a másodikénál. Megállapították azt is, hogy törvénysértés történhetett, Blanár viszont azzal védekezett, hogy a gazdaságilag legelőnyösebb ár és a legalacsonyabb ár követelménye nem egy és ugyanaz.

Az Állami Számvevőszék is vizsgálta az árakat, és ők pedig arra mutattak rá, hogy háromból két kórház a harmadával olcsóbban jutott hozzá a CT-hez szervizzel együtt, mint amennyiért a megye vásárolta. Ez az egyik esetben 360, a másikban 404 ezer eurót jelent.

A nagy port kavart 2014-es pöstyéni CT-botrányba bukott bele annak idején Pavol Paška házelnök (Smer), aki korábban annál a cégnél dolgozott, amelytől az Alexander Winter kórház a drága CT-t vásárolta, továbbá Zuzana Zvolenská (Smer-jelölt) egészségügyi miniszter és Renáta Zmajkovičová (Smer) parlamenti alelnök, aki pedig a kórház egyik vezető szervében tevékenykedett. Miután kirobban a botrány, a kórház elállt a szerződéstől.

(Aktuality.sk)