A vajszívű Ivan Lexa megkegyelmezett a beteg Michal Kováčnak

2016. június 27. - 16:30 | Belföld

Ivan Lexa, aki az önálló Szlovákia titkosszolgálatának legsötétebb korszakában volt a szerv igazgatója, 20 éve bocsánatkérést követelt, amiért Michal Kováč egykori köztársasági elnök azt állította róla, hogy tudott fia külföldre hurcolásáról.

A vajszívű Ivan Lexa megkegyelmezett a beteg Michal Kováčnak
Ivan Lexa

Most azonban volt annyira nagylelkű, hogy az exállamfő betegségére való tekintettel visszavonta a keresetét, az illetékes pozsonyi járásbíróság pedig kérésének eleget tett.

"Az öregúr 86 éves, súlyosan beteg, nekem pedig pereskednem kellene vele...?!" - jelentette ki a tárgyalás után Lexa ügyvédje, Ľubomír Hlbočan.

Michal Kováč 1996. február 16-án tartott sajtótájékoztatót, melyen kijelentéseit, miszerint a SIS is benne lehetett a külföldön akkor körözött fia elhurcolásában, az ügyben akkor folytatott vizsgálat eredményeivel támasztotta alá, illetve olyan személyektől származó információkkal, akik "nem akarják, hogy megnevezzük őket, mert félnek."

A volt elnök Oskar Fegyveres vallomására is hivatkozott. Fegyveres a SIS tagja volt, és nem sokkal ifjabb Kováč elrablása után beismerte a cselekményt, és a vizsgálat koronatanújává lépett elő. Később külföldre menekült és az összekötője Róbert Remiáš maradt. Remiášt, aki korábban rendőr volt, nem sokkal később meggyilkolták - felrobbantották az autóját.

"A SIS műszaki berendezéseit bevetve, a SIS munkatársai is közreműködtek az emberrablásban, de azt nem feltételezem, hogy mindebben a miniszterelnök (Vladimír Mečiar - a szerk. megj.) is tudott. A SIS igazgatója nélkül viszont biztosan nem lehetett végrehajtani ilyen akciót..." - szögezte le akkoriban Kováč a számos külföldi újságíró előtt megtartott sajtótájékoztatón.

Az exállamfő köztévé által is levetített sajtótájékoztatóján elhangzottak, melyek szerint arra hívta fel Ivan Lexát, hogy cselekednie kellett volna, és felelősségre vonnia azokat a SIS-tagokat, akik a nyomozók megállapításai szerint részt vettek az emberrablásban, Lexa szerint sértették a személyiségi jogait.

Lexa egy alkalommal ez ügyben már pert nyert Kováčcsal szemben. 2012-ben a Pozsonyi Kerületi Bíróság bocsánatkérésre és 3319 euró kifizetésére kötelezte a volt elnököt. Kováč rendkívüli fellebbezéssel élt, a Legfelsőbb Bíróság pedig újratágyalást rendelt el 2013 decemberében.

Ügyvédje szerint Lexa ma is biztos abban hogy a keresetével sikerrel járna.

Kováč ügyvédje, Marta Gahérová azt kérte a bíróságtól, hogy folytassák a pert, mivel védence szellemileg beszámítható. Az, hogy motorikai problémákkal küzd és nehezen beszél, nem teszi erre alkalmatlanná" - jegyezte meg. Hozzátette, Kováčot feldühítette, amikor Hlbočan a SME napilapnak adott interjújában azt mondta, hogy látta az elnököt, amikor jubileuma ünneplésekor "nem keltett olyan benyomást, hogy tudná, mi történik körülötte."

Lexa azt is kérte, hogy a perköltséget egyik félnek se kelljen kifizetnie, a bíróság ezzel azonban nem értett egyet. A bírónő érvelése szerint Lexának kell kifizetnie, mivel ő vonta vissza a keresetét. Ennek megasságáról azonban nem közölt információt.

A 20 éve tartó perben megszületett döntés egyelőre nem jogerős, mindkét fél fellebbezhet.

(SME/para)