Valóban enyhébb lefolyást eredményez az omikron? A delta idején hasonló számoknál már összeomlottak volna a kórházak

camera

1

Valóban enyhébb lefolyást eredményez az omikron? A delta idején hasonló számoknál már összeomlottak volna a kórházak

Fotó: TASR 

Megosztás

Az omikron érkezésével a szakértők nyugtatták a nyilvánosságot, hogy bár az új variánsnak sokkal nagyobb a fertőzőképessége, nem okoz olyan súlyos lefolyást, mint az előző mutációk. Az év elején Franciaországban és Nagy-Britanniában rekordok dőltek az új fertőzöttek számát illetően, de ez a kórházak leterheltségén nem látszott meg. Azóta Szlovákiában is dominánssá vált az omikron, az elmúlt időben pedig újfent nőni kezdett a kórházakban ápoltak száma.

A koronavírus-járvány harmadik hulláma december elején tetőzött Szlovákiában, akkor 3620 fertőzöttet ápoltak a kórházakban. Az orvosok már egy hónappal korábban figyelmeztettek, hogy ha átlépjük a 3200-as határt, akkor humanitárius válságba kerülünk, ami annyit jelent, hogy a kórházak már nem tudnak gondoskodni mindenkiről, akinek szüksége van rá.

A karácsonyi ünnepek után a kórházak fellélegezhettek, sok pácienst hazaküldhettek, ugyanakkor sokan, 4897-en meg is haltak. Január 21. óta viszont megint emelkedik a kórházakban kezeltek száma, aktuálisan 2178 fertőzött szorul ellátásra, közülük 297-en vannak intenzív osztályon, 140-en pedig mesterséges lélegeztetésre szorulnak. Az egészségügyi minisztérium már felkészült a betegáradatra: a kórházak előtt úgynevezett osztályozó sátrakat létesítettek, hogy így könnyítsék meg a sürgősségi osztályok munkáját.

Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja (NCZI) szerint a kórházakban kezeltek többsége nincs beoltva. Ez annyit jelent, hogy bár az omikronról szóló előrejelzések pozitívabbak, Szlovákiában sokan nem kapták meg még az első oltást sem, ők pedig a Covid szempontjából továbbra is rizikósnak számítanak. November 1. óta több mint 8900 oltatlan 65 feletti került kórházba a fertőzés miatt. Milan Kulkovský orvos felhívta rá a figyelmet, hogy bár egyre több a páciens, nagy különbség van aközött, hogy hányan végzik kórházban most és hányan az előző hullámokban. Az elmúlt napokban is 20 ezer körül mozgott a napi új fertőzöttek száma, de a kórházban kezelteké nem nőtt meredeken.

Kulkovský szerint a delta esetében hasonló napi számok mellett már összeomlottak volna a kórházak. „Ma köszönhetően az oltásnak, valamint azoknak, akik átestek a fertőzésen a delta hullámban, nem érezzük meg a kórházak leterheltségét. Viszont még korai örvendezni” – mondta az orvos, aki szerint az oltottság regionális különbségei miatt néhány kórház valóban megtelik majd.

Bár a kórházakban nem állapítják meg, hogy az emberek a koronavírus mely variánsával fertőződtek meg, a szakértők meg vannak róla győződve, hogy többségük már az omikront kapta el. Kulkovský szerint ezt bizonyítja az is, hogy milyen gyorsan és könnyen terjed az emberek közt. Állítása szerint ő leggyakrabban könnyű lefolyással találkozott az embereknél, de kisebb számban, főként az oltatlanok körében jelentkezik akár tüdőgyulladással is.


(tvnoviny.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program