Vb-2022: Elképesztő meglepetés! A szaúdiak legyőzték az argentinokat

2022. november 22. - 13:10 | Sport

A végső győzelemre esélyesek között számon tartott argentin válogatott 2-1-re kikapott Szaúd-Arábia csapatától kedden a katari labdarúgó-világbajnokság C csoportjának első mérkőzésén.

Fotó: TASR/AP

Az előző négy összecsapásukon nem nyertek a szaúdiak az argentinok ellen.

A Copa America-győztes dél-amerikaiak 1990-ben kezdték vereséggel a vb-t, azóta viszont - hat győzelemmel és egy döntetlennel - veretlenek voltak a nyitómeccseiken.

Az argentin válogatott 2019. július eleje óta 36 mérkőzést vívott meg veretlenül - 25 győzelemmel és 11 döntetlennel -, és egy mérkőzésre volt attól, hogy beállítsa az olaszok 37-es rekordját, melyet 2018 és 2021 között állítottak fel.

Lionel Messi a várakozásnak megfelelően csapatkapitányként ott volt az argentin együttesben, a hétszeres aranylabdás az ötödik világbajnokságán lépett pályára, ezzel beérte a csúcstartó négyest: a német Lothar Matthäust, az olasz Gianluigi Buffont, valamint a mexikói Antonio Carbajalt és Rafael Márquezt.

Eredmény:

C csoport, 1. forduló:

Argentína - Szaúd-Arábia 1-2 (1-0)
Luszail Stadion, 88 012 néző, v.: Slavko Vincic (szlovén)
gólszerzők: Messi (10., 11-esből), illetve al-Sehri (48.), Sz. al-Davszari (53.)
sárga lap: al-Malki (67.), al-Bulaili (75.), al-Davszari (79.), Abdulhamid (82.), al-Abid (88.), al-Ovajsz (90+2)

Argentína:
Emeliano Martínez - Nahuel Molina, Cristian Romero (Lisandro Martínez, 59.), Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico (Marcos Acuna, 71.)- Rodrigo De Paul, Leandro Paredes (Enzo Fernández, 59.)- Ángel Di María, Lionel Messi, Alejandro Gómez (Julián Álvarez, 59.) - Lautaro Martínez

Szaúd-Arábia:
Mohamed al-Ovajsz - Szaud Abdulhamid, Hasszan al-Tambakti, Ali al-Bulaihi, Jasszer al-Sahrani (Mohammed al-Burajk, 99.) - Szaleh al-Sehri (Szultan al-Ganam, 78.), Mohamed Kanno, Abdulelah al-Malki, Szalem al-Davszari - Szalman al-Faradzs (Navaf al-Abid, 45+3., Abdulelah al-Amri, 88.)), Firasz al-Buraikan (Haitam Asziri, 89.)

I. félidő:
8-10. perc: baloldali argentin szabadrúgás után Kanno a 16-oson belül földre vitte Paredest, a játékvezető a VAR segítségével büntetőt ítélt, melyet Messi végzett el, és higgadtan a kapu jobb oldalába passzolva vezetéshez juttatta csapatát (1-0)

II. félidő:
48. perc: Szaleh al-Sehri indult meg a középtől kissé balra Romero mellett a labdával, és kilőtte a hosszú sarkot (1-1)
53. perc: Szalem al-Davszari cselezett ki több argentint a 16-os bal sarkánál, majd jobbal a bal felső sarokba tekert (1-2)

Nagy lendülettel kezdtek az argentinok, Messi már a második percben gólt szerezhetett volna egy jobb alsó sarokra tartó lövéssel. Nem sokkal később 11-esből összejött neki a gól, ezzel ő az első argentin futballista, aki négy vb-n eredményes tudott lenni. Nem szorította kapuja elé a szaúdiakat a dél-amerikai csapat, így labdaszerzés után többször vezethetett gyors ellenakciót. Ezekből három is góllal zárult, de les miatt - az első kettő a VAR-jelzése alapján - mindegyiket érvénytelenítette a játékvezető.

Az első félidőben végig az argentinok játszottak veszélyesebben, a második elején azonban váratlanul egyenlítettek a szaúdiak a jól kilépő al-Sehri pontos befejezésének köszönhetően, öt perccel később pedig a vezetést is megszerezték al-Davszari remekül eltalált lövésével. Hármat cserélt Lionel Scaloni, a nehéz helyzetbe került dél-amerikaiak szövetségi kapitánya. Igyekezett az argentin csapat, de lassan, körülményesen szövögette támadásait, így nem sok veszélyt tudott teremteni a közel-keletiek kapuja előtt. Ezzel a vb első nagy meglepetése született meg.

A ráadásban a szaúdiak kapusa egy kifutásnál letarolta csapattársát, Jasszer al-Sahranit, akit hordágyon vittek le a pályáról.