Védelmi minisztérium: Szövetségesként alábecsültük az afganisztáni tevékenységünk jelentőségét

camera

1

Védelmi minisztérium: Szövetségesként alábecsültük az afganisztáni tevékenységünk jelentőségét

Fotó: AP 

Megosztás

A védelmi minisztérium szerint az Afganisztánban kialakult jelenlegi helyzet kialakulásának több oka is van: kezdve azzal, hogy az afgán fegyveres erők nem akarnak harcolni, folytatva a belpolitikai történésekkel, egészen a NATO vezetése alatt zajló műveletek jelentőségének az alábecsüléséig. Ezt Kovaľ Kakaščíková, a minisztérium szóvivője közölte a TASR-rel.

„El kell ismernünk, hogy szövetségesként alábecsültük azt, hogy mennyire pótolhatatlan a hosszú ideje tartó segítségnyújtásunk, és hogy ez mennyire befolyásolja az afgán erők harcolni akarását” – állapította meg a szóvivő.

A minisztérium kiemelte a szövetségesek afganisztáni erőfeszítéseit, melyet az elmúlt 20 évben tettek. Ahogy más szövetséges országok egységei, úgy a szlovák katonáknak is a maguk helyén nélkülözhetetlen szerepet töltöttek be Afganisztánban a béke és a biztonság megőrzésében. Segítettek a helyi lakosságnak és a biztonsági egységeknek.

„Egy hosszú folyamatról volt szó, amelynek eredményeképp az afgán biztonsági erőknek kellett volna a saját kezükbe venniük a biztonságukat. Innen nézve a szlovák katonák minden tőlük telhetőt megtettek azért, hogy megosszák a tapasztalataikat, és segítsék az említett cél megvalósítását” – közölte Kovaľ Kakaščíková.

A tárca szerint Szlovákia jelenleg az ország állampolgárainak és munkatársainak a visszatérésére összpontosít. „Természetesen azon leszünk, hogy másoknak is segítsünk, akik erre rászorulnak” – tette hozzá a szóvivő.

Naď: A hadsereg evakuációs repülőgépe elhagyta Afganisztán légterét

A Szlovák Fegyveres Erők légi erejének repülőgépe elhagyta Afganisztán légterét. A sikeres evakuációs műveletet követően visszatér Szlovákiába. Ezt Jaroslav Naď (OĽANO) védelmi miniszter erősítette meg a közösségi hálón közzétett bejegyzésében.

A repülőgéppel az Afganisztánban rekedt szlovák állampolgárokat evakuálták a tálibok által elfoglalt térségből.

A cseh evakuációs gépen utazik 4 olyan afgán is,akik elszállítását Pozsony kérte

Szerda délután felszállt a cseh hadsereg harmadik evakuációs repülőgépe is Afganisztán fővárosából, Kabulból, a fedélzetén 62 utassal. Köztük van az a négy afgán is, akik elszállítását Szlovákia kérte. Erről Lubomír Metnar cseh védelmi miniszter tájékoztatott a Twitteren.

Jakub Kulhánek, a cseh külügyminiszter hozzátette: az utasok között vannak afgán tolmácsok a gyerekeikkel együtt, valamint olyan személyek is, akiknek Csehországban van az állandó lakhelyük.

Afganisztánból korábban már sikerült hazaszállítani Jiří Baloun nagykövetet és a kabuli külképviselet minden cseh alkalmazottját.

Za ľudí: Azokon az afgánokon fogunk segíteni, akik korábban segítettek nekünk

A koalíció úgy határozott, hogy Szlovákia azokon az afgánokon fog segíteni, akik korábban segítettek nekünk vagy a szövetségeseinknek. Ezt a Za ľudí párt sajtóosztálya közölte a TASR hírügynökséggel szerdán.

"Tekintve, hogy Szlovákiából egy kisebb misszió volt jelen Afganisztánban, korlátozott számú emberről van szó. A pontos számot azután fogjuk tudni, hogy befejeződött a művelet" – áll a párt állásfoglalásában.

A Za ľudí szerint a következő hónapokban nagyon nehéz lesz segíteni az iszlamisták által irányított ország lakosainak, legalábbis addig, amíg ki nem derül, hogyan fogják igazgatni az országot, vagy hogy betartják-e legalább a legalapvetőbb emberi jogokat, például a nők jogát az oktatáshoz.

Eduard Heger (OĽANO) kormányfő hétfőn bejelentette: a kabinet tíz afgán állampolgár számára nyújt menedékjogot, olyan személyeknek, akik ez elmúlt években nagyon intenzíven együttműködtek az uniós tagállamokkal.

Szerdán arról tájékoztatott, hogy folyamatban van a szlovák és az afgán állampolgárok Kabulból való biztonságos elszállítása. Hozzátette: a menekültek esetleges befogadásának kérdését a koalíciós tanács fogja megvitatni.

B. Kollár: "Bőven elég" befogadni tíz afgánt

A Sme rodina úgy véli, "bőven elég" befogadni tíz együttműködő afgánt. A létszámkeretet a mozgalom nem kívánja növelni, jelentette ki Boris Kollár, a parlament és a Sme rodina elnöke.

Kollár állásfoglalása szerint a tíz fős keretben benne van minden olyan tolmács, aki együttműködött a szlovák csapattal. "Ezt a létszámkeretet elsőre megszavaztuk, és azt nem fogjuk növelni. Elhiszem, hogy sokkal több ember van életveszélyben, de erre elsősorban annak az országnak kell megoldást találnia, amelyik ezt a káoszt okozta. Ez az ország az Amerikai Egyesült Államok" – véli a házelnök.


(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program