Abszurd színház, a rendőrség megfélemlítése, a jogállam veszélyeztetése – leváltaná az ellenzék a belügyminisztert

camera

1

Abszurd színház, a rendőrség megfélemlítése, a jogállam veszélyeztetése – leváltaná az ellenzék a belügyminisztert

Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter (Fotó: TASR) 

Megosztás

Még csak tegnap kapott bizalmat a kormány, de az ellenzék már leváltaná Matúš Šutaj Eštok belügyminisztert. A Progresszív Szlovákia, a Szlovákia (korábban OĽaNO) párt, az SaS és a KDH egyetért abban, hogy a miniszter már annyi hibát elkövetett, hogy be kellett nyújtaniuk a bizalmatlansági indítványt. Azt azonban ők is tudják, hogy kicsi az esélye annak, hogy a parlament tényleg leváltja a minisztert.

A teljes parlamenti ellenzék, a Progresszív Szlovákia (PS), a Szlovákia párt, a Szabadság és Szolidaritás (SaS), valamint a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) együtt nyújtottak be bizalmatlansági indítványt Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter ellen. Mivel azonban a kormány tegnap kapott bizalmat, 78 képviselő szavazta meg a kormányprogramot és szavazott bizalmat a kormánynak, kicsi az esélye, hogy az ellenzéki kezdeményezés sikeres lesz.

Abszurd színház, lovakkal, kutyákkal, vízágyúval

Michal Šimečka (PS) szerint azonban lépniük kellett, mert a belügyminiszter már a bizalmi szavazás előtt annyi hibát követett el, hogy meg kell próbálniuk leváltani. A pártelnök a miniszter hibái közé sorolta a rendőrségen belüli tisztogatást, Hamran István országos rendőrfőkapitány méltatlan leváltását és a bírók megfenyegetését.

„A rendőrfőkapitány menesztése három nappal azelőtt, hogy maga is lemondott volna, és áthelyezése az ország másik oldalára, nagyon alattomos húzása volt a miniszternek” – magyarázta Šimečka.

A szolgálaton kívül helyezett rendőrök ügyében eljáró bíró megfenyegetését azonban még súlyosabb bűnnek tartja. „Fegyelmi eljárással fenyegette meg a bírót csak azért, mert a döntése nem tetszett neki, ez egy jogállamban megengedhetetlen” – jelentette ki Šimečka. A miniszter megérett volna azonban a leváltásara már akkor is, ha csak a szlovák-magyar határon bemutatott „teljesítményét” nézi.

„Az az abszurd színház, lovakkal, kutyákkal, vízágyúval, amikor a rendőrség a háború elől menekülő emberekre vadászott, de nem fogott el senkit” – írta le a belügyminiszter október védi „határvédelmi demonstratív akcióját” Šimečka.

Szerinte a miniszter semmilyen tartós tervet nem mutatott be a migrációs helyzet kezelésére. „Matúš Šutaj Eštokot nem lett volna szabad kinevezni a belügyminiszteri posztra” – mondta a PS elnöke.

A miniszter a kormányprogramot sem tartja kötelezőnek magára nézve

A PS elnökével egyetért a Szlovákia párt is. „Habár a kormány a programnyilatkozatába beleírta, hogy az állami intézményeknek szigorúan tartaniuk kell maguknak a törvényekhez, Matúš Šutaj Eštok ezt egyáltalán nem tartja magára kötelezőnek” – mondta Roman Mikulec (Szlovákia párt) korábbi belügyminiszter a rendőrségen belüli tisztogatásokra utalva.

Martina Holečková (KDH) szerint a miniszter sok lépése csak a bosszúval magyarázható, és távol áll a jogállami gyakorlattól.

„A kormány a rendőrségi belháború befejezését ígérte, de ebből a miniszter semmit sem valósított meg, a háború folytatódik, sok lépése pedig a bosszúra utal” – indokolta a KDH frakcióvezetője, hogy miért támogatják a belügyminiszter leváltását.

A rendőrség megfélemlítése a cél

Jura Krúpa (SaS) szerint a belügyminiszter a Smer által megkövetelt piszkos munkát végzi el.

„Egyértelműen a Smer érdekében dolgozik, vagy azért, mert annyira radikális, vagy pedig azért, mert jól meg fogják fizetni” – mondta Krúpa.

Szerinte a tisztogatása a rendőrségen belül nemcsak a neki kényelmetlen emberek eltávolításáról szól. „A cél a rendőrség állományának megfélemlítése. Ha a többi rendőr látja, hogy mi történt azokkal, akik a legmagasabb polcon lévők ellen nyomoztak, akkor senki sem fog ilyen ügyekkel a későbbiekben foglalkozni” – magyarázta az SaS képviselője.

Sok esély nincs a miniszter leváltására

Šimečka szerint a belügyminiszter a jogállamot veszélyezteti, és ez olyan súlyos ügy, ami miatt az ellenzéknek össze kell fognia.

„Nem értünk mindenben egyet, nem is teljesen azonos a stílusunk, de ha a jogállamról és a demokrácia védelméről van szó, akkor össze kell fognunk” – magyarázta a PS elnöke.

A bizalmatlansági indítványt mind a négy párt képviselői aláírták, a rendkívüli ülést hét napon belül össze kell hívnia a házelnöknek. Mivel azonban a miniszter leváltásához minősített többségre, vagyis legalább 76 szavazatra van szükség, kicsi az esélye, hogy Matúš Šutaj Eštok miniszteri posztját komolyan veszélyeztetné az ellenzék. Ezzel a négy párt vezetői is tisztában vannak. „Abban bízunk, hogy a koalíció legalább az ülésen részt vesz, és meghallgatja kifogásainkat” – mondta Martin Dubéci, a Progresszív Szlovákia frakcióvezetője.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program