A világ egyik legveszélyeztetettebb vízi madarának fészkére bukkantak

2017. július 21. - 14:26 | Tech

Egy fészkén ülő álarcos búvárcsibére, a világ egyik legveszélyeztetettebb vízi madarára bukkantak kutatók Kambodzsában. Szakértők szerint ez reményt adhat a faj fennmaradására. Négy éve nem láttak a területen álarcos búvárcsibét.

A világ egyik legveszélyeztetettebb vízi madarának fészkére bukkantak
Fotó: birdforum.net

A New York-i Wildlife Conservation Society közlése szerint munkatársaik a kambodzsai környezetvédelmi minisztérium szakértőivel és a Kulen Promtep vadvédelmi területen lévő Memay folyó mentén élőkkel közösen fedezték fel az igen ritka faj egyetlen bizonyított kambodzsai költőhelyét.

Az álarcos búvárcsibe (Heliopais personatus) a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján világszerte veszélyeztetett fajként szerepel, mert világszintű populációja kevesebb mint 1000 példányból áll, és egyedszáma aggasztóan csökken. Az álarcos búvárcsibe Bangladesben, Kambodzsában, Indiában, Indonéziában, Laoszban, Malajziában, Mianmarban, Szingapúrban, Thaiföldön és Vietnamban honos.

"Büszke vagyok a felfedezésre, mert ez egy nagyon ritka faj. 2013 óta nem találtunk itt fészket. A fészekvédelmi program keretében két helyit alkalmazunk, akiknek a feladata a fészek épségének és zavartalanságának biztosítása" - mondta Rours Vann környezetvédelmi miniszter.

A populáció csökkenését az orvvadászat és a madaraknak élőhelyet jelentő fák kivágása okozza - mondta el Eng Mengey, a Wildlife Conservation Society munkatársa.

A Kulen Promtep vadvédelmi terület egyike Preah Vihear tartomány védett régióinak, amelyek több veszélyeztetett madárfajnak adnak otthont, köztük az óriásíbisznek és a fehérvállú íbisznek.

(MTI)