A világ legnyomorultabb országai közé kerültünk

Megosztás

A Bloomberg ügynökség listája az inflációt és a munkanélküliséget adja össze.

Az ügynökség 63 ország gazdasági mutatói alapján állította össze ismét az ún. misery indexet ("nyomorultsági mutató"), Szlovákia pedig az első húszba került.

Szlovákiát éppen a magas munkanélküliség lőtte a 19. helyre, amivel rosszabbul állunk minden egyes szomszédunknál. Katarína Muchová, a Slovenská sporiteľňa elemzője megjegyezte, hogy a munkanélküliség Szlovákiában továbbra is magasabb, mint bármely V4-es országban, annak ellenére, hogy az utóbbi időben a munkapiaci helyzet javult, és a munkanélküliségi ráta már megközelíti az eurózóna átlagát.

A munkanélküliségi rátán belül is magas azok aránya, akik már legalább egy éve nem találnak állást. "Mindent egybevetve jobb két ember, akinek féléve nincs munkája, mint egy, akinek már több mint egy éve. Nálunk az a helyzet, hogy az eleve sok munkanélküli mellett sokan már több mint egy éve otthon vannak" – fogalmazott Michal Páleník, a Foglalkoztatási Intézet igazgatója.

Marek Gábriš (ČSOB) kifejtette, hogy a munkanélküliség Szlovákiában is csökkenő tendenciát mutat. "De talán lassabban csökken, mint azt szeretnénk" – szögezte le.

Pálník ugyanakkor úgy látja, az sem mindegy, milyen módon csökken a munkanélküliség. "Nő a foglalkoztatottság, de ez a munkahelyek minőségének kárára megy. A fizetések nem úgy nőnek, mint ahogy nőhetnének, és egyre nő azok száma is, akik külföldre mennek a munka után, amivel pedig szintén nem dicsekedhetünk" – fogalmazott.

A Bloomberg által összeállított mutatót a kritikusai elsősorban amiatt bírálják, mert csak a munkanélküliséget és az inflációt veszi figyelembe, és ez így szerintük túlságosan is leegyszerűsíti a gazdasági helyzetről alkotott képet. "Nincs szó például arról, hogy az adott országban a gazdasági helyzet javul vagy romlik, sem arról, hogy mekkora a lakosság vásárlóereje vagy milyen az életminősége, milyenek oktatáshoz és egészségügyi ellátáshoz fűződő lehetőségei" – jegyezte meg Muchová.

A misery index alapján az első helyet Venezuela szerezte meg, majd Argentína és a Dél-Afrikai Köztársaság következik. Görögország és Ukrajna került be még az első ötbe. Szlovákiát Olaszország előzi meg, és a 21. helyen már Franciaország követi. Lengyelország a 29., Magyarország a 35., Csehország pedig a 45.

A 63-as lista legelőkelőbb helyén, az utolsón Thaiföld áll, előtte Szingapúr, Svájc és Japán.

Hospodárske noviny/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program