Világi: "A sporton az keresi a legtöbbet, aki a legkevesebbet fektet bele"

2016. november 23. - 09:40 | Sport

Világi Oszkár, az FC DAC 1904 tulajdonosa, a Slovnaft vállalat vézérigazgatója a Hospodárske Noviny oldalán közzétett blogjában azt feszegeti, hogyan fizet rá a sport az államra.

Világi: "A sporton az keresi a legtöbbet, aki a legkevesebbet fektet bele"
Világi Oszkár a DAC Arénában (Fotó: Paraméter)

"2011-ben a sporttal összefüggő fogyasztás a szlovák GDP 2,1 százalékát termelte ki, vagyis 1,7 milliárd eurót. Ebből 1,2 milliárd euró tett ki maga a - professzionális vagy rekreációs jellegű - sporttevékenység, 355 millió eurót a rendezvények, 112 millió eurót az infrastruktúra, 25 milliót pedig a sporttal összefüggő adminisztráció" - foglatja össze a dunaszerdahelyi üzletember, hogy mennyit keres az állam a sporton, majd rátér arra, hogy az 1,7 milliárd eurós bevétel háromnegyedét az egyszerű háztartások fizették az államnak.

"A családok 1,25 milliárd eurót költöttek a sportra. Rendezvényekre jártunk, jegyet, ruházatot vettünk, fizettünk hotelszobát, tagdíjat, fogyasztottunk. A sportklubok és a magáncégek 300 millió euróval járultak hozzá a sporthoz, az állam pedig 133 millió euróval.

Tehát mi 1,55 milliárd eurót költöttünk a sportra, az állam pedig 133 milliót."

- vázolja fel a helyzetet Világi, aki arra is választ ad, hogy ki keres a legtöbbet a sporton.

"Az keresett a legtöbbet - 809 millió eurót - aki a legkevesebbet fektetett be, az állam. Az áfán 350 millió eurót, a szociális és egészségügyi biztosításon 300 millió eurót, a jövedelemadón 80 millió eurót, az idegenforgalmi illetékeken 50 milliót, az alkoholon és az üzemanyagon pedig 20 millió eurót" - ismerteti a 2011-es adatokat az FC DAC 1904 tulajdonosa, majd rátér a jelenlegi helyzetre is:

"Az állami költségvetés elfogadásakor, akkor, amikor a sporttörvénnyel azt ígérték, hogy az állam egy kicsit jobban hozzájárul a sporhoz - amit természetesen nem tartottak be -, még a klubok elvezetési kötelezettségeit növelték."

Miközben Világi Oszkár megjegyzi, hogy ha az állam jobban támogatná a sportot, nagyobb bevételekre tenne szert, és így az államkassza is több nyereséget könyvelhetne el, egyben az egészséghez, a fiatalság morális értékeihez, a sportolók teljesítményéhez, az emberek öröméhez is hozzájárulhatna az állam, de mégsem teszi ezt.

"Az állam sportba fektetett pénze két hónap alatt megtérül, utána pedig tíz hónapig csak keres rajta"

- mondja Világi.

(para)