A víztisztítók nem bírnak a szennyeződésekkel - az STU kutatói azonban megtalálhatták a megoldást

camera

1

A víztisztítók nem bírnak a szennyeződésekkel - az STU kutatói azonban megtalálhatták a megoldást

Az egyetem felvételei 

Megosztás

Beléptünk abba az időszakba, mikor egyre gyakoribbak a megfázások és megbetegedések, ezért gyakran antibiotikumokhoz kell nyúlnunk. A kutatók azonban arra figyelmeztetnek, hogy csak ésszel kell ezeket használni, ugyanis a gyógyszerek egyes részei a szennyvízen keresztül a természetbe jutnak. A Szlovák Műszaki Egyetem (STU) szakemberei azt vizsgálják, hogyan lehetne eltávolítani a vízből az antibiotikumoknak ellenálló gyógyszerek, kábítószerek, vírusok és baktériumok maradékait. A Paramétert az egyetem szóvivője, Andrea Settey Hajdúchová tájékoztatta.

Az egyetem Élelmiszertechnológiai és Kémiai Karának csapata már tíz városban és nyolc kórházban figyeli a víz összetételét, mielőtt az a víztisztítóba kerül, illetve miután onnan kifolyik.

„A víztisztítók nagy hatással képesek eltávolítani azokat az anyagokat a vízből, melyeket a törvény előír. Így az olyan organikus szennyeződéseket is, mint a cukor, a zsír és a fehérje. Azonban a gyógyszerek, hormonok és más anyagok bizonyos részeivel már nem képesek megbirkózni. Ez annak köszönhető, hogy a víztisztítás technológiája körülbelül száz éves lehet“

– mondta Tomáš Mackuľak, a kar kutatója.


Tomáš Mackuľak munka közben.

A szakemberek folyamatosan végeznek méréseket a szennyvízben. Az anyagok koncentrációja különböző az év egyes szakaszaiban: az antibiotikum jelenléte főleg a téli és tavaszi hónapokban növekedik meg. A vízben egész évben jelen vannak a szívbetegségekre és vérnyomásra használt gyógyszerek nyomai, míg ami a kábítószereket illeti, főként marihuána és metamfetamin nyomai fedezhetők fel.

Az egyetem kutatói, a vízi növényektől egészen a kémiai lépésekig, különböző módszereket tesztelnek a víztisztításra.

„Bórral edzett gyémántelektródákat fejlesztünk, amelyek képesek felbontani a legösszetettebb molekulákat is. Ezek a rendkívül ellenálló anyagok nem csak arra képesek, hogy tisztítsák a vizet, hanem arra is, hogy a szennyeződés területén meg tudják állapítani a kártevők jelenlétét is“

– nyilatkozta Marian Vojs a Villamosmérnöki és Számítástechnikai Kartól.

Emellett szintén hatékony módszernek tűnik a ferrátkészítmények, a különböző kémiai módszerek, illetve a vízi növények alkalmazása.

-para-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program