Von der Leyen: az ukránoknak győzniük kell, Putyinnak pedig éreznie kell, hogy hatalmas stratégiai vereséget szenvedett

camera

1

Von der Leyen: az ukránoknak győzniük kell, Putyinnak pedig éreznie kell, hogy hatalmas stratégiai vereséget szenvedett

Fotó: TASR - archív 

Megosztás

Több tucat vezető uniós politikus, csaknem 150 előadó részvételével kezdődött csütörtökön a Globsec 2022 Pozsonyi Fórum, amely az orosz-ukrán háború okozta problémák megoldását keresi. A három napos konferencia első napjának főszereplői Zuzana Čaputová köztársasági elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen , az Európai Bizottság elnöke voltak.

Zuzana Čaputová köztársasági elnök nyitotta meg Globsec 2022 Pozsonyi Fórumát, amely idén szinte teljes egészében Ukrajnával foglalkozott. A címe szerint „Az ellenálló képesség építése a megosztott világban” konferencia célja az ukrajnai orosz invázió okozta kihívásokkal való szembenézés.

Čaputová néhány nappal ezelőtti ukrajnai élményeinek ismertetésével kezdte, elmondta, hogy milyen pusztítást látott Irpinyben, néhány kilométerre Kijevtől. Szerinte nem szabad engedni Oroszországnak, mert az az értékeink ellen visel háborút, és területi engedményeket sem szabad tenni.

„A terület feladása nem állítja meg az agresszort, ezzel van tapasztalata Szlovákiának is” – mondta a köztársasági elnök.

Párhuzamot vont Hitler és Putyin között, ahogyan Hitler sem állt meg, amikor megkapta a müncheni döntés eredményeképpen megkapta a Szudétákat és Csehország német protektorátus alá került. „Egy új valóságban élünk, a békét nem tekinthetjük garantáltnak” – jelentette ki Čaputová.

Kijelentette azt is, hogy az ország védelmére fordított összegnek mindenképpen el kell érnia a GDP két százalékát. Fontosnak nevezte, hogy energiahordozók szempontjából mielőbb függetlenednie kell Szlovákiának Oroszországtól. „Ez nem választás kérdése, ez elkerülhetetlen” – mondta Čaputová.

Zelenszkij: Oroszország az egész világra veszélyt jelent

A szlovák államfő után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videobejelentkezésében leírta, hogy 2014-től kezdve Oroszország hogyan igyekezett mindjobban befolyást szerezni Ukrajnában, nemcsak politikai eszközökkel. Úgy véli, a háború nemcsak Ukrajnára és a Oroszországra van hatással, hanem az egész világra. „Az orosz erők mindent megtesznek, hogy akadályozzák a gabonakivitelt Ukrajnából, blokád alatt tartják a kikötőket, amivel az egész világot veszélyeztetik – jelentette ki Zelenszkij. –

Az élelmiszer-biztonság veszélyben van, az alapélelmiszerek ára gyorsan emelkedik. He ezt nem tudjuk megakadályozni, az politikai káoszt okoz Ázsiában és Afrikában, ez pedig menekültválságot Európában.”

Szerinte Oroszország Európa-ellenes politikát folytat, ezért Európának teljesen függetlenné kell válnia Moszkvától. Ukrajnának most mindenekelőtt modern fegyverekre van szüksége, rakétarendszerek kellenek, de a fegyverek mellett kell a politikai támogatás, a világ országainak egységes támogatása is nagyon fontos a számukra.

Von der Leyen: Putyinnak éreznie kell, hogy vesztett

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke támogatásáról biztosította Ukrajnát az unióhoz való csatlakozás folyamatában, de azt is hangsúlyozta, hogy a csatlakozási folyamat minden lépését be kell tartani.

„Nem kellenek a rövidítések, de az csak rajtunk múlik, hogy mennyire segítjük a csatlakozásban az ukrán barátainkat – mondta Von der Leyen. – Az pedig az ő kezükben van, hogy milyen gyorsan valósítják meg a reformokat.”

Kiemelte, hoyg Szlovákiának van tapasztalata a „gyorsított csatlakozással”, hiszen Vladimír Mečiar kormányzása miatt az ország a szuomszédainkhoz képest későb kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat, de a többiekkel együtt fejezte be.

A Bizottság elnöke szerint a legfontosabb, hogy az ukránok megnyerjék a háborút. „Az ukránoknak meg kell nyerniük a háborút, Putyinnak pedig éreznie kell, hogy óriási stratégiai vereséget szenvedett, éreznie kell, hogy egy szuverén állam megtámadásénak hatalmas ára van” – mondta a Bizottság elnöke.

A három napos konferencián csaknem 150 előadója között van több jelenlegi vagy korábbi miniszterelnök, miniszter, Szlovákiából Čaputová mellett Eduard Heger kormányfő, Veronika Remišová miniszterelnök-helyettes és Jaroslav Naď védelmi miniszter is részt vesz panelbeszélgetéseken. A külföldi vendégek közül Ivan Bartoš cseh miniszterelnök-helyettes, Irakli Garibashvili, Grúzia, Krišjānis Kariņš, Lettország és Kiril Petkov, Bulgária miniszterelnöke, valamint Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke.

A Globsec nonprofit szervezet által szervezett konferencia a szervezők meghatározása szerint platformként szolgál a Nyugat támogatásának és fellépésének mozgósítására Ukrajna érdekében. A másik cél annak meghatározása, hogyan lehet sikeresen küzdeni az autokrácia ellen, és megvédeni demokratikus értékeinket, struktúráinkat az új geopolitikai sakktáblán.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program