A zempléni kiskirály, Vareha jövőre ilyenkor már kijöhet a sittről

Megosztás

12 évet kellene letöltenie, 2014-ben ítélték el, de 2011-től van előzetesben, így jövőre már kérvényezheti feltételes szabadlábra helyezését. Közben egyébként egy per még folyamatban van ellene.

Szerdán a Kassai Kerületi Bíróságon folytatódott az egykori zempléni kiskirályként ismert vállalkozó, Mikuláš Vareha és két egykori vámos, Stanislav L. és Andrej L. büntetőpere. Meglehetősen lassan halad ez a tárgyalás, legutóbb ugyanis tavaly júliusban tárgyaltak, azt megelőzően pedig 2016 novemberében.

A tárgyaláson egyik vádlott sem vett részt, de mindnyájan beleegyeztek, hogy távollétükben tárgyalhatnak. Vareha egyébként jelenleg a kisszebeni börtönben tölti büntetését.

Varehát a Legfelsőbb Bíróság 2014 februárjában 11 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte az ún. betűzőszús ügyben, emellett 100 ezer eurónyi pénzbírságot is kiróttak rá, ám ezt nem volt hajlandó kifizetni, ezért még egy évet kapott.

Vareha összesen 58,1 millió eurós kárt okozott az államnak. 11 cég nevében járt el, főként a Tőketerebesi (Trebišov) járásban tevékenykedett. Cégei egymás között üzleteltek, a fiktív adás-vételek tárgyait a legtöbb esetben betűzőszúk (rovarok), és a gyümölcstermesztés terén használatos eszközök képezték.

A mostani ügyben hasonlóan fiktív ügyleteket bonyolított le. Ez még 1999-ig nyúlik vissza, amikor papíron nagy kapacitású szivattyúkat adott el Oroszországba. Áfát így nem kellett utánuk fizetnie, ellenben a megvásárlásukért idehaza 5,56 millió koronányi adót igényelt vissza. Az adóhivatal pedig ezt ki is fizette neki. Ebből azonban semmi nem történt meg, a berendezések kiviteléhez szükséges iratokat a két vámos látta el pecséttel és aláírással, az állítólagosan azokat szállító kamion viszont üresen hagyta el az országot.

Varehát és társait ez ügyben kétszer már felmentette a bíróság, a harmadik alkalommal, 2013-ban azonban két év börtönre ítélték, négy évre felfüggesztve. Az egyik vámos szintén két évet kapott, három éves próbaidővel, míg a másikat felmentették. Ezeket az ítéleteket azonban a Legfelsőbb Bíróság eltörölte és visszautalta Kassára.

Az ügyet tárgyaló szenátus összetétele azonban megváltozott, így a vádlottak kérhették, hogy mindenkit hallgassanak ki újra, miközben ártatlannak vallották magukat.

Szerdán hallgatták volna meg az utolsó tanút, aki az egyik vámos, Stanislav L. ügyvédje. Csakhogy ő kifogást emelt, mivel szerinte ez törvénytelen volna, és nem használhatnák a büntetőeljárás során, mivel 10 éve képviseli a vámost, és minden jelentősebb tanú kihallgatásánál jelen volt. Ha pedig most tanúskodna, elvesztené annak lehetőségét, hogy védencét képviselje.

Az ügyvéd kihallgatását ugyanakkor a Legfelsőbb Bíróság kérte, ezért azt végre kellett hajtani. Azért van rá szükség, mert a bűntény elkövetésének idején ő a Felsőnémeti Vámhivatalnál dolgozott, konkrétan annak vezetője volt.

A kihallgatásának elrendelését obstrukcióként értékeli a Legfelsőbb Bíróság részéről.

Mivel a bűntény 20 év után elévül, és júliusban ez az időtartam letelik, nem elképzelhetetlen, hogy megszüntetik az eljárást. Ha Varehát ebben az ügyben el is ítélnék, valószínűleg összevont büntetést kapna, ami pedig már nem lehet magasabb annál, mint amit épp most tölt le. Ebből kifolyólag jövő márciusban letelik nyolc év a kiszabott büntetéséből, azaz annak kétharmada, vagyis kérelmezheti feltételes szabadlábra helyezését.

(SME)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program