Zöld utat kapott a Duna és Ipoly felett átívelő hidak megépítése

camera

6

Zöld utat kapott a Duna és Ipoly felett átívelő hidak megépítése

Szidi Tóbiás 

Megosztás

Érsek Árpád közlekedésügyi miniszter és Mosóczi László, a magyar Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára kedden aláírta a Duna és az Ipoly folyó felett átívelő hidak megépítéséről szóló nemzetközi megállapodást.

A kedden aláírt tervezet két híd megépítéséről szól, Doborgaz és Dunakiliti között gyalogosok és kerékpárosok számára létesítenek hidat a Duna felett. A nagykürtösi járásbeli Ipolyvarbó (Vrbovka) és Őrhalom között tervezett, az Ipolyon átívelő híd az autóforgalom számára is hozzáférhető lesz 3,5 tonnáig.

„Mindkét híd a községek és közeli régiók közti gazdaság, turizmus és együttműködés fejlődést szolgálja majd. Örülök, hogy a helyi önkormányzatok, megyei önkormányzatok, valamint a szomszédos országok kormányai a tárgyalások során konstruktívan álltak hozzá a projekthez, és látszott, hogy a hidak által közelebb szeretnének kerülni egymáshoz“ – nyilatkozta Érsek Árpád a szerződés aláírását követően, majd köszönetet mondott az együttműködés létrejöttéért magyarországi kollégájának.

Mosóczi László elmondta, a magyarországi és a szlovákiai közlekedésügyi minisztérium kiváló kapcsolatot ápol, és örömére szolgál, hogy aláírhatták a két híd megépítéséről szóló egyezményt. „A 718 kilométer hosszú határszakaszunkat két folyó határozza meg, a Duna és az Ipoly. A 21. században a két országnak közelednie kell egymáshoz, a hidak pedig nemcsak a folyó két partját kötik össze, hanem településeket, embereket és nemzeteket” – emelte ki Mosóczi László, majd hozzátette, örül annak, hogy folyamatban van az új komáromi híd építése is.

Az államtitkár arról is beszélt, hogy folyamatban van a határátkelő-helyeken található, leromlott állapotban lévő épületek eltávolítása is.

Az Ipoly felett átívelő híd tervezete és felépítése Ipolyvarbó hatáskörébe tartozik, amelyhez a Besztercebányai Megyei Önkormányzat is hozzájárul. Magyarországi részről a fő partner a NIF szervezete (Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.). Magyarország és Szlovákia egyenlő mértékben osztja meg egymást közt az építésre szánt költségeket – szlovák részről ez 1 155 500 eurónak felel meg.

Doborgaz és Dunakiliti között eredetileg kompforgalommal akarták tartani az összeköttetést, de a Duna vízszintjének gyakori ingadozása miatt technikailag jobb megoldásnak számít a híd. Ennek a hídnak az esetében is egyenlő mértékben osztja meg a költségeket a két fél. A híd felépítésére 10 millió eurót fordítanak EU-s alapból, ebből Szlovákia része 4 915 000 euró.

„Természetesen nagyon fontos az ott élő lakosok szempontjából is, hogy hidak, átkelőhelyek létesüljenek. Ezen kívül fellendíti az idegenforgalmat, a kisiparosok könnyebben elérik azokat a településeket, amelyeket egy kis folyócska választ el egymástól” – nyilatkozta a Paraméternek Érsek Árpád.

A közlekedésügyi miniszter elmondta, a nemzetközi összefogás keretén belül összesen 17 híd építését tervezik: „A nagyobb teherbírású hidak építéséről még tárgyalnunk kell, hiszen a 3,5 tonna egy nagyobb személygépkocsinak felel meg. Hosszú távon azon kell gondolkozni, hogy a legközelebbi hidak közül, amelyek épülni fognak, kiválasszunk egyet, amelynek nagyobb lenne a teherbírása. Ezáltal áthaladhatnának a kisebb teherautók, ez pedig tovább bővítené a lehetőségeket.”

Az új komáromi híddal kapcsolatban a miniszter portálunknak elmondta, ebben a projektben a magyar fél játszik vezető szerepet: „Folynak a munkálatok, építik a tartópilléreket. Ennek során adódott egy kisebb probléma, ami némi csúszást okozhat, de jelentősebb késés nem várható. Ha az időjárási körülmények engedik, akkor a 2019-es időpont reális lehet a befejezésre.”

(tt)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program