Zsidó János Dunaszerdahely díszpolgára lett, Németh Ilona és Németh Jolán Pro Urbe-díjat kapott

camera

1

Zsidó János Dunaszerdahely díszpolgára lett, Németh Ilona és Németh Jolán Pro Urbe-díjat kapott

Németh Ilona (jobbról), illetve Hájos Zoltán polgármester, valamint Horváth Zoltán és A. Szabó László alpolgármesterek (hátul) - Fotók: Paraméter 

Megosztás

Idén már a Szent György-napok keretén belül osztották ki a városi önkormányzat díjait szombaton este a Csaplár Benedek művelődési központban Dunaszerdahelyen.

A Szent György-napokat a város alapítása, védőszentjének, Szent Györgynek, továbbá egyesítésének és jeles személyiségeinek ünnepe, április 24-ike kapcsán rendezték meg az idei évben.

A rendezvény keretén belül került sor harmadik alkalommal a Dunaszerdahelyi Hazaváró találkozóra, melyre olyan személyeket hívnak meg, akik itt születtek vagy életük egy szakaszát itt töltötték, de sorsul idővel máshová sodorta őket. A meghívottak közt volt Ďurmek Jaroslav, aki Trencsénben dolgozik elektro-projektánsként, de 1951-ben Dunaszerdahelyen született. Ugyancsak Dunaszerdahelyen nőtt fel Bognár Péter, aki drezdai egyetemi tanulmányai után az OBI-nál kezdett dolgozni, 1994-ben pedig közreműködött a barkácsáruház magyarországi piacra lépésénél.

A Hazaváróra érkezett Baculák Alica ia, aki a 2000-es évek elején aktívan tevékenykedett a Selye János Egyetem létrehozásáért, ma pedig az ingatlanszakma területén dolgozik. Domonkos Tibor édesanyja volt dunaszerdahelyi születésű, de gyakran járt ide helyi rokonaihoz, és máig a DAC törzsszurkolója. Gombos Brigitta Dunaszerdahelyen született, Budapesten műszaki diplomát szerzett, jelenleg pedig egy tanácsadó irodát vezet.

Zsidó János

A hazaérkezettek köszöntése után elsőként a Dunaszerdahely város díszpolgára címet adták át, nem másnak, mint Zsidó János egykori dunaszerdahelyi esperesnek, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség egyik alapítójának. Zsidó János 2010-ben elnyerte a Csodaszarvas-érmet, 2012-ben a pedig a magyar kormány Fraknói Vilmos-díjban részesítette. Számos kitüntetést vehetett át már a múltban a Szent György Lovagrendtől is, Dunaszerdahely mellett pedig díszpogára már Tallósnak (Galántai járás) és Félnek (Szenci járás) is.

„Iparkodom megszolgálni ezt a kedves meglepetést” – mondta.

Németh Ilona

Évről évre három személyiség kaphatja meg a város Pro Urbe-díját, akik jelentős érdemeket szereztek a sport, a kultúra, az oktatás és nevelés vagy a társadalmi élet területén. Pro Urbe-díjban részesült Németh Ilona képzőművész, kurátor és egyetemi tanár, aki 1986-ban végezte el az Budapesti Iparművészeti Főiskolát tipográfia és könyvillusztráció szakon, 2006-ban pedig a budapesti Képzőművészeti Egyetemen doktorált. 2014-ben Andrej Kiska államfőtől vehette át a professzori címet. Az ő nevéhez fűződik például a Ghymes és a Szőttes Néptáncegyüttesek logóinak megtervezése is.

„Amikor meghallottam, hogy díjat kapok, arra gondoltam, hogy ezt nem nekem kellene kapnom, hanem a férjemnek (Ravasz Marián, önkormányzati képviselő – a szerk. megj.), aki itt dolgozik a városban, és tulajdonképpen azokat az embereket illeti a Pro Urbe-díj, akik mindennap azért tesznek valamit, hogy a városiaknak jobb legyen” – jegyezte meg Németh Ilona.

Németh Jolán

A sport területén szerzett érdemeiért tüntették ki Pro Urbe-díjjal Németh Jolánt, aki jelentős érdemeket szerzett abban, hogy a nyárasdi kézilabdacsapat sikereket ért el. 17 éves volt, amikor bekerült a csehszlovák válogatottba, és kijutott vele az 1980-as moszkvai olimpiára, valamint 1981-ben megnyerte a dániai B-világbajnokságot, 1982-ben pedig ötödikek lettek a magyarországi vb-n.

„Ennyi ember előtt én a labdát szoktam kergetni, nem beszélni. Mindenkinek szeretném megköszönni, aki azt a közeget és légkört létrehozta, hogy a Csallóközben hasonló euforikus hangulatban kézilabdáztunk, mint ahogy most a DAC focizik. Azon munkálkodom, hogy az eredményeinket továbbvigyük és elhitessük a mai fiatalokkal, hogy akármi lehetséges, hogyha bátrak és mernek” – figyelmeztetett.

Baculák Veronika

A társadalmi élet területén elért eredményeiért nyújtották át a Pro Urbe-díjat Baculák Veronikának, aki 1968-tól dolgozott a dunaszerdahelyi kórház belgyógyászati osztályán, ahol közreműködésével jött létre az intenzív részleg, valamint a művese- és a gasztroenterológiai osztály. 2010-tól kardiológusként is dolgozott a somorjai rendelőintézetben.

Idén Szabó Annamária, a dunaszerdahelyi Magángimnázium végzős diákja kapta a Pro Urbe Juvenis-díjat. Szabó Annamária második lett a spanyol Nobel-díjas tudós, Ramon y Cajal nevét viselő nemzetközi ösztöndíjpályázaton, melyre benyújtott munkájában a belső hallás és a muzikalitás evolúciós előnyeivel és biokémiai mechanizmusaival foglalkozott. 2015-ben újabb értekezést nyújtott be, melyben azzal foglalkozott, hogyan befolyásolja a táplálkozás és az emberi testben élő mikroflóra az egyes idegrendszeri folyamatokat, és hogy ezt hogyan hasznosítható betegségek gyógyítására. Ezzel a munkájával első díjat szerzett.


Kapcsolódó cikk:

Zsidó János Dunaszerdahely díszpolgára lett, Németh Ilona és Németh Jolán Pro Urbe-díjat kapott

Az Év Pedagógusa: "Én nem akarom, hanem szeretem csinálni. Arról pedig az hírlik, hogy örök életű"

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program