Zurian elismerte, hogy Fehéroroszországban bujkált, és meggyőződése, hogy Lučanskýt megölték (FOTÓK)

Megosztás

A belügyminisztérium Belső Ellenőrzési Hivatalának (ÚIS)  igazgatójelöltje, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) korábbi vezetője, Branislav Zurian a posztra való kinevezése után a törvényességet, a hitelességet, a szakértelmet és a függetlenséget szeretné képviselni.

Zurian erről csütörtökön a parlament védelmi bizottsága előtti meghallgatásán beszélt. A Belső Ellenőrzési Hivatal a belügyminisztérium alá tartozik, fő feladata a tisztességtelen rendőrök felelősségre vonása, akik például hagyják magukat korrumpálni, visszaélnek a pozíciójukkal, együttműködnek a maffiával, vagy titkos információkat szállítanak ki.

"Az ÚIS feladata nemcsak a rendőrök megbüntetése. Azt akarom, hogy ez a részleg nyíltan álljon a rendőrökhöz, hogy a tisztességes rendőröknek ne kelljen félniük tőle. Mindenekelőtt azt szeretném, ha törvényesnek, szakszerűnek és tisztességesnek tekintenék ezt a hivatalt"

– jelentette ki, hozzátéve, épp ellenkezőleg, a küldetésükben helytelenül viselkedő, intézményeik jó hírét rontó rendőröknek kell félniük a hivataltól.

A hivatalon belüli pozíciókat szakértőkkel tervezi betöltetni. Aláhúzta, fontos, hogy az ÚIS illetékesei bárhogy is döntenek a bizonyítékok és a törvények alapján, biztosak lehetnek benne, hogy a döntésük miatt nem fogják üldözni őket.

Az ellene indult büntetőeljárással kapcsolatban megjegyezte, hogy a Maroš Žilinka vezette Főügyész mindkét esetben megszüntette az eljárást, ugyanis jogellenesnek minősítette. Zurian a már elítélt speciális ügyész, Dusan Kováčik ügyében a védelem tanúja.

A jelölt elismerte, hogy a büntetőeljárás ideje alatt Fehéroroszországban bujkált, "néhány kilométerrel a határon túl". Állítólag ő maga fizette a tartózkodását, és előtte Norvégiában volt. Jelentette tartózkodását a helyi hatóságoknak, és állítólag elmondta nekik, "milyen törvénytelenség történik Szlovákiában".

Tibor Gašpar, a parlament védelmi bizottságának elnöke

Zurian közölte, indítványozni akarja a biztonsági átvilágítását. Ján Čurilla és a köré csoportosuló nyomozók szolgálaton kívül helyezése kapcsán elmondta, minden rendőrt szolgálaton kívül helyeztek, aki ellen eljárás indult.

Zurian szerint az információk kivizsgálása mindkét oldalon véget vetne a háborúnak a rendőrségen belül, ennek érdekében új nyomozócsoport felállítását tervezi.

A NAKA egykori igazgatója a meghallgatásán kijelentette, meggyőződése, hogy Milan Lučanský korábbi országos rendőrfőkapitányt megölték.

Lučanský 2020. december 30-án halt meg, miután a vizsgálati eredmények alapján december 29-én öngyilkosságot kísérelt meg az eperjesi börtönben.

Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter október 30-án jelentette be, hogy Branislav Zuriant jelöli a belügyminisztérium belső inspekciójának élére, és azt akarja, hogy még a héten kinevezzék.


Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter

Zurian közel állt az öngyilkosságot elkövetett korábbi országos rendőrfőkapitányhoz. Amikor Tibor Gašpar után rendőrfőnök lett, 2019. május 1-től Zuriant nevezte ki a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) igazgatói posztjára, majd két évig ő irányította az elitrendőrséget.

Ami a Zurian ellen indított eljárásokat illeti, 2021 februárjában Boris Beňa, a titkosszolgálat (SIS) korábbi helyettes vezetője azt állította, hogy Zurian korábban beszámolt neki Ľudovít Makó NAKA-s megfigyeléséről. Zurian határozottan elutasította a vádat. Akkor elmondta, a feladatkörébe beletartozik a kapcsolattartás más partnerszervezetek képviselőivel, beleértve a titkosszolgálatokat is, de mindig betartotta a törvényeket és igyekezett küzdeni a bűncselekmények elkövetői ellen.

Beňa arról számolt be, hogy Zurian a találkozójukon megerősítette, hogy egy gyilkosság miatt eljárás indult a Pénzügyi Hatóság bűnügyi hivatalának volt vezetője, a rendőrséggel azóta már szintén együttműködő Makó ellen, és lehallgatják őt meg három másik személyt is. Beňa ezt a kérdést azért firtatta Zuriannál, mert Makó kérte meg erre.

Zurian viszont a Denník N-nek adott interjújában azt mondta, a válaszadást úgy értelmezte, minthogy a SIS mint partnerszervezet igagzatóhelyettesével vitat meg egy konkrét ügyet. Zurian ezután 2021 májusában távozott a pozíciójából és a rendőrségtől is. A hónap végén önként jelentkezett a rendőrségen, a kihallgatás után viszont szabadon engedték. Júniusban a főügyészség megszüntette az ellene indított eljárást.

2021 májusában tartottak nála házkutatást, később emiatt az Alkotmánybírósághoz fordult, és sikerrel járt. Elrendelték, hogy a házkutatási parancsot kiadó Pozsonyi I. Járásbíróság fizessen 2 ezer eurós kártérítést Zuriannak. Majd később ismét meggyanúsították bizalmas információk szivárogtatásával, de a Főügyészség idén májusban ismét leállította az ellene indított eljárást.


(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program