A csudálatos Manfred

camera

1

A csudálatos Manfred

64082_rui-tavares 

Megosztás

Rui Tavares, akit bizonyos hazai körökben nagyon nem szeretnek, az Európai Bizottság, illetve az Európai Parlament lengyel témájú vitájának előestéjén azt mondta, hogy az egész mit sem ér, ha a magyar helyzettől elkülönítve tárgyalják.

Először is, mert az a „joguralom-mechanizmus”, amit az Unió végül elfogadott, erősen higított változata annak a „Koppenhágai Bizottságnak” – a joguralom érvényesülését az összes tagállamban folyamatosan ellenőrző jogászi testületnek –, amit Tavaresék kezdeményezésére, éppen a magyar helyzetre válaszolva, az Európai Parlament javasolt még 2013-ban. Mivel az elfogadott eljárás az Európai Parlament, Tanács és Bizottság „trialógusa” helyett a Bizottságban összpontosul, és kifejezetten egy tagállammal foglalkozik, kellően nagy létszámú jogászcsapattal bármely kormány hathatósabban tudja megvédeni az érdekeit, mint ha háromfelé kellene hadakoznia.

Tavares azt is megemlíti, hogy a Fidesznek, lévén az Európai Néppárt tagja, nemcsak az Európai Parlamentben, de a Bizottságban is hathatós eszközei vannak érdekei érvényesítésére. Szerinte például azzal, hogy a magyar kormányzat visszalökte a menekülteket a határról, és bűncselekménnyé nyilvánította a tiltott határátlépést, megsértette az emberi méltóság elvét, ami fő helyen áll az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkében.

Tavares – a kormány fűtötte közhiedelemmel ellentétben – a jelentés idején, 2013-ban nem tartotta a magyar helyzetet „érettnek” (elég rossznak) ahhoz, hogy a 2. cikk megsértése miatt meg lehessen indítani a 7. cikkben leírt, a szavazati jog felfüggesztéséhez vezető eljárást. 2013 óta viszont, véleménye szerint Magyarország sokkal többször sértette meg a 2. cikkben foglalt értékeket, mint a most tetemre hívott Lengyelország. Így megindítható lenne a „joguralom-mechanizmus”. Dehát – rosszabb pártpolitikai pozíciójánál fogva – a lengyel kormányt választották ki célpontnak, ráadásul a magyar kormányzatnak az eljárás egy bizonyos pontján vétójoga is lenne a lengyelek védelmében. Ahhoz, hogy ezt ne tudja használni, párhuzamosan Magyarország ellen is eljárást kellene indítani, de az, megint csak a néppárti energiapajzs miatt, nem megy.

Összefoglalva: a lengyel témájú vitában elkerülhetetlen volt a kettős mérce. A bajt súlyosbította az EP-képviselők zömének kínos felkészületlensége (ami már a magyar tárgyú vitákból kiderült): tudták, hogy valamiért haragudni kell Lengyelországra, de egy-két lózungon kívül fogalmuk sem volt, hogy miért. (A részletekben járatos két liberális képviselő, Guy Verhofstadt és Sophie in 't Veld kivételével. Az ő pártszövetségüktől, az ALDE-tól viszont például azt lehetne megkérdezni, hogy milyen alapon sztárolják Andrej Babišt.)

Engem legfőképpen az érdekelt az EP-vita előtt, hogyan oldja meg az Európai Néppárt, hogy fejére ne olvassák: olyasmikért, pontosabban: annak a töredékéért támadja a másik szövetséghez tartozó lengyel Jog és Igazságosság pártját, amiért a Fideszt nem támadta, ellenkezőleg, megvédte 2010 óta folyamatosan. (Legyünk pontosak: az EPP-ről mint pártszövetségről, illetve a brüsszeli-strasbourgi csúcsvezetőiről van szó, egyes politikusaik, mint Viviane Reding volt igazságügyi biztos, hívek maradtak a kereszténydemokrata elvekhez, meg is kapták a magukét a Fidesztől már hivatali idejükben, amikor a pártérdek helyett meggyőződésük szerint cselekedtek.)

A megoldás rendkívül egyszerű volt. Az Európai Néppárt élén álló Joseph Daul és Manfred Weber frakcióvezető nyugodtan számíthatott a képviselők tájékozatlanságára, rövid memóriájára és, izé, korlátozott figyelemterjedelmére.

Weber frakcióvezetőről tudni kell, hogy a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) delegálta, mely a menekültválságot önmaga erősítésére és a nagyobbik testvér, a német Kereszténydemokrata Unió gyengítésére használja föl minden adódó alkalommal. Továbbá legalább az 1993-as székházügy óta hagyományosan elvtársi szálak fűzik a Fideszhez. (A székház az MKB székháza lett.) Szeptemberben például azért jött Budapestre, hogy személyesen megdicsérje Orbánnak a németországi válságot súlyosbító menekültpolitikáját.

Szóval a megoldás annyi volt, hogy Manfred Weber néppárti frakcióvezető a vitanapon hallgatott, mint nyuszi a fűben. Maga helyett egy olyan, spanyol nemzetiségű alelnököt küldött a plénum elé, aki az előző ciklusban, amikor a néppárti képviselőcsoport gondosan hárított minden Fidesz-ellenes támadást, még csak képviselő se volt, most pedig nem hallatta hangját magyarügyben.

Esteban González Pons egy félmondatban közvetítette Weber ürügyét a hallgatásra: mivel német, nem akarja, hogy felelőtlenül a nemzetiségére hivatkozzanak a lengyelekről szóló vitában – ürügyként.

Ez nevetséges. A hetvenegy évvel ezelőtt véget ért háború sem Kaczynskiékat és híveiket nem akadályozta soha a Merkel-kormány – enyhén szólva goromba – bírálatában, sem Webert a lengyelekében, legalábbis az elmúlt hetekig. Weber egyszerűen nem akarta, hogy bárki, aki figyelemmel kíséri a működését, és valamennyire ismeri magyar kapcsolatát, rákérdezzen, hogy a lengyelek mégoly jogos bírálatát hogy is képzeli Orbán demonstratív támogatása után.

Az ócska, nevetséges kifogáson senki sem akadt fenn, vagy senkinek sem a vitában volt ideje, netán energiája, hogy szóba hozza. Ilyen a legnagyobb (sajnálatomra mondom: hozzám legközelebb álló) európai pártszövetség morális és az Európai Parlament szellemi szintje. Úgyhogy – a 2. cikket idézem „az emberi méltóság, a szabadság, a demokrácia, a jogállamiság, valamint az emberi jogok” magyar barátai sok jót abból az irányból, Brüsszel és Strasbourg felől nem remélhetnek.

Hogy Budapest felől mennyit, az kiderül az ostromállapotról szóló alkotmánymódosítás elleni tüntetésen, a Kossuth téren, vasárnap délután háromkor. Eddig nem sokat – kiderül, most mi az erkölcsi és szellemi szint idehaza.

A szerző az Élet és Irodalom (Budapest) rovatvezetője.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program