Pánik az üzletekben: Néhány orosz boltban már verekednek a vásárlók, hogy áruhoz jussanak (VIDEÓ)

camera

1

Pánik az üzletekben: Néhány orosz boltban már verekednek a vásárlók, hogy áruhoz jussanak (VIDEÓ)

Twitter 

Megosztás

Ha két ország háborúba keveredik egymással, akkor értelemszerűen annak sokkal keserűbb a szenvedése, akinek a területén folyik a vérontás. De most ott tartunk, hogy már az orosz-ukrán konfliktus kirobbantójának, Oroszországnak az egyszerű lakosai is érzik Moszkva három hete indított agressziójának súlyos következményeit, annak ellenére, hogy nem közvetlenül a városaik vagy falvaik pusztulnak. 

Sok oroszországi élelmiszerboltban tört ki a pánik, amióta Vlagyimir Putyin légből kapott ürügyre – valamiféle nácitlanítás szükségességére – hivatkozva rárontott Ukrajnára. A nyugati államok kapásból szankciókat vetettek ki az agresszorra, amit az ottani lakosok egyre inkább megéreznek. A kifosztott üzletek, az áruhiány és a kétségbeesett emberek tisztában vannak vele, hogy lényegesen kevesebbet kapnak a pénzükért, mint egy hónappal korábban. Ukrajna megszállása után a Nyugat nem közvetlen katonai erővel reagált az oroszok lépésére, hanem súlyos szankciók formájában, amivel odacsapott a gazdaságnak, ami nem csupám az orosz elitnek és oligarcháknak fáj.

A nyugati országok kormányai után különböző magáncégek, ismert márkák tulajdonosai is úgy döntöttek, hogy felfüggesztik a működésüket az országban.

A közösségi oldalakat ellepték az olyan felvételek, amelyeken az látható, hogy az emberek a meghirdetett bezárás előtt még utoljára betérnek a McDonald's-ban, vagy az Ikeában. Azonban a közönséges fogyasztási cikkekkel vagy élelmiszerekkel is vannak problémák. Különböző fotók és videók terjednek pár napja arról, hogy Oroszországban számos helyen üres polcok fogadják az embereket a boltokban, és ahol néha meg kell küzdeni az árukért. Itt van például ez a videó, amelyik egy üzletben a cukorért folyó "csatát" örökíti meg.

A cukorőrület következő felvonásában azt látni, ahogy a bolt dolgozóinak arra sem volt ideje, hogy a készletet kirakják a polcokra. A pánik odáig fajult, hogy a vásárlók még egymás kosarából is lopkodták az árut.

Mindez állítólag azzal függ össze, hogy a cukor ára 13 százalékot emelkedett, és az emberek megijedtek, hogy még jobban elszállnak az árak.

A szupermarketekben most a legkelendőbb cikkek közé az olyan tartós élelmiszerek tartoznak, mint a száraz tészták, a rizs, a liszt vagy az előbb említett cukor. De a vécépapírt is viszik, mint a cukrot. A BBC hétfőn délután arról számolt be, hogy néhány orosz városban jegyrendszert vezettek be pár alapélelmiszerre.

Közben az orosz vezetés próbálja megnyugtatni a lakosokat, hogy nincsen ok pánikvásárlásra. A The Moscow Times arról számol be, hogy Putyin szóvivője nyugtatgatni próbálja az embereket, hogy semmi nem indokolja, hogy lázasan felvásároljanak bizonyos élelmiszereket. Persze, ezek a szavak nem tudják megnyugtatni azokat, akik ismerik a valós helyzetet, és tudják, Kreml nem az igazmondásáról híres. Ők azok, akik azt is sejtik, nem "különleges katonai művelet" dúl a szomszédban, hanem embertelen, véres háború.

(Topky alapján)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program