Magyarország az orosz kőolajhoz ragaszkodik, Szlovákia viszont a Beneš-dekrétumokat nem engedi el

camera

1

Magyarország az orosz kőolajhoz ragaszkodik, Szlovákia viszont a Beneš-dekrétumokat nem engedi el

Fotó: TASR (illusztrációs felvétel) 

Megosztás

Nem volt konfliktus a magyar és a szlovák külügyminiszter pozsonyi találkozóján, de Szijjártó Péter és Rastislav Káčer beszámolójában több kérdésben is érezni lehetett a véleménykülönbséget. Ilyen volt például az orosz kőolaj további felhasználásának kérdése, vagy Magyarország uniós támogatásának befagyasztása a jogállamisági normák be nem tartása miatt. Szlovákia még nem döntött arról, hogy támogatni fogja-e az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, amely több milliárd eurót fagyasztana be Magyarország számára. A Beneš-dekrétumok kérdését nem biztos, hogy a vegyes bizottság fogja kezelni.

Magyarország továbbra is ragaszkodik az orosz kőolajhoz, ez derült ki legalábbis Szijjártó Péter kül- és külgazdasági ügyi miniszter szavaiból. „Mi azért küzdöttünk az olajárplafon tárgyalása során, azért küzdöttünk az olajembargó tárgyalása során, hogy mi magyarok ezen intézkedések alól kivételt kaphassunk” – mondta a szlovák külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után Szijjártó. Szerinte jelenleg az orosz kőolaj nélkül Magyarország kőolajellátása fizikailag ellehetetlenülne.

„Nem politikai vagy ideológiai, hanem fizikai kérdés”

Magyarország nem politikai vagy ideológiai kérdésként kezeli az energiaellátást.

„Számunkra a kőolajellátás fizikai kérdés” – mondta a miniszter.

Szerinte jelenleg nincsenek meg a feltételei annak, hogy leváljanak az orosz kőolajról, mert az Adria vezeték kapacitása nem elégséges, és amíg nem bővítik az Adria vezetéket, addig az orosz kőolajra szükségük lesz.

A Slovnaftnak nem csak Szlovákiát kell ellátnia

Káčer szerint viszont mindenképpen minimalizálni kell a kitettségünket az orosz kőolajnak. „Az utóbbi időben alapvetően csökkenteni tudtuk függőségünket az orosz kőolajtól, és ezt a folyamatot folytatjuk, hogy teljesen függetlenek tudjunk lenni” – jelentette ki a szlovák külügyminiszter. Szerinte – Szijjártótól eltérően – több szempontot figyelembe kell venni az energiaellátás biztosítása során.

„Az energiafüggőség megszüntetése az egyik dolog, a másik, hogy nem akarunk hozzájárulni ahhoz, hogy növeljük Oroszország bevételeit, amiből finanszírozni tudja a háborút Ukrajnában” – mondta Káčer.

Úgy véli, a gázfüggőségünket már minimalizáltuk, és ez megoldhatónak tűnik a kőolaj esetében is. „Az olajfüggőséget is minimalizálni tudnánk, de ez nem csak bennünket érint” – magyarázta a miniszter. Szlovákia energiaellátása szempontjából csökkenteni lehetne az orosz függőséget, de mi sok kőolajterméket exportálunk, ezért, ha csökkentenénk a termelést, akkor azt a környező országok is megéreznék. „A Slovnaft termékeitől nemcsak Szlovákia függ, hanem több más ország is a régióban” – jelentette ki Káčer.

Szlovákia bízik a „Brüsszel” pártatlanságában

Rastislav Káčer nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, hogy kinek oldalára áll Szlovákia az Európai Bizottság és Magyarország között folyó vitában. A Bizottság azt javasolja, hogy 3000 milliárd forintot, vagyis több mint 7 milliárd eurót ideiglenesen zároljanak a Magyarországnak szánt támogatásokból, mert nem tartják elég következetesnek Magyarország korrupció-ellene fellépését.

„Bízunk a Bizottságban, hogy pártatlanul, a tények elemzések alapján döntött, várunk arra, hogy mit hoznak az újabb megbeszélések” – mondta Káčer.

Ugyanakkor megdicsérte Magyarországot, hogy igyekszik életbe léptetni azokat az intézkedéseket, amelyekben a Bizottsággal megegyeztek. „Még tart a folyamat, ezért nem akarok véglegesen állást foglalni” – jelentette ki a miniszter.

A Bizottság javaslatáról várhatóan a december 19-i csúcstalálkozójukon döntenek a tagállamok vezetői. Itt azonban nem kell konszenzus, elég a minősített többség, így könnyen megtörténhet, hogy az Európai Tanács jóváhagyja a Bizottság javaslatát.

A Beneš-dekrétumok élnek, de nem alkalmazzák azokat

A Beneš-dekrétumok esetében Káčer szerint a szlovák álláspont változatlan. „A szlovák kormány a Beneš-dekrétumok alapján ma senkitől semmit nem vesz el” – magyarázta álláspontját Káčer. Szerinte a D4-es nyomvonalán fekvő parcellák esetében keletkezett bírósági eljárások nem a szlovák kormányt terhelik. „Polgári peres eljárások folynak, amikor a bíróság vizsgálja a tulajdonviszonyokat, visszamenőleg, mert a kommunizmus alatt a kataszterben nem volt minden rendben, majd több spekulatív vagyonátruházásra került sor, több vitás vagyoni kérdés keletkezett” – mondta a miniszter.

Elismerte azonban, hogy a Beneš-dekrétumokat nem szüntették meg.

„A Beneš-dekrétumok részei a szlovák jogrendnek, ahogyan a cseh jogrendnek is, soha nem voltak megszüntetve, de az állam nem alkalmazza azokat semmilyen módon” – mondta a külügyminiszter.

Szerinte ennek a kérdésnek a rendezése a bíróságok feladata.

Ezen akadt el a végleges megállapodása a szlovák-magyar kisebbségi vegyes bizottságban is, mert a magyar fél ezt is bele akarta foglalni a testület jegyzőkönyvébe. Káčer ezért vállalta, hogy a szlovák fél már azelőtt nekiáll a megvalósításuknak, hogy a jegyzőkönyvet a két fél aláírná.

Szijjártó Péter nem reagált a Benes-dekrétumok kérdésére, a kisebbségi vegyes bizottság munkájával kapcsolatban csak annyit mondott, hogy meglátják, sikerül-e lezárni a még nyitott kérdéseket, vagy azok nélkül írják alá a jegyzőkönyvet.

„Nagyon kevés nyitott kérdés maradt, hamarosan eldől, hogy a még nyitott kérdésekben meg tudnak-e egyezni, vagy a bizottság a már elfogadott témákban ad ki jegyzőkönyvet” – mondta Szijjártó.

A magyar miniszter kiemelte, hogy jövőre 5 új átkelő nyílik Szlovákia és Magyarország között, három Ipoly-hidat adnak át.

A magyar állam által Szlovákiában vásárolt épületek kérdését sikerült lezárni. Korábban a szlovák fél kifogásolta, hogy a magyar állam több szlovákiai ingatlant – például Kassán – úgy vett meg, hogy erről a szlovák felet nem tájékoztatta. „A magyar fél megmagyarázta a Kassán vásárolt épületek kérdését, amelyek diplomáciai célokat szolgálnak majd” – erősítette meg Káčer.

Kedden négyesben tárgyal újra Káčer és Szijjártó: a visegrádi országok külügyminiszteri találkozója lesz Pozsonyban.

– lpj –

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program