Csütörtökön pecsételhetik meg a képviselők a külügyminiszter és vele együtt akár a kormány sorsát

2018. november 28. - 19:03 | Belföld

Szerdán délelőtt 9-től egészen estig tárgyalta a törvényhozás azt az anyagot, amin áll vagy bukik a legerősebb kormánypárt színeit képviselő külügyminiszter sorsa. Miroslav Lajčák már több ízben jelezte, ha a parlament elfogadja az ENSZ migrációs egyezményét földbe döngölő SNS-es határozatot, nincs maradása a végrehajtó hatalomban. A szerdán egészen este hatig tartó vita tárgyáról csütörtökön délelőtt szavaznak a képviselők.

Csütörtökön pecsételhetik meg a képviselők a külügyminiszter és vele együtt akár a kormány sorsát
Fotó: tasr

A kormánypárti nemzetiek ragaszkodnak a javaslatukhoz, amelynek értelmében a parlament arra kérné a kormányt, hogy utasítsa el a migrációs paktumot. Azt, amelyik elészítésénél Lajčák még tavaly, ENSZ-es elöljáróként bábáskodhatott, és ezért presztízskérdésként is felfoghatja azt a dokumentumot, amit két hét múlva Marokkóban egy csúcstalálkozó keretében tárgyalnak meg a részvevő államok képviselői. Andrej Danko pártja Szlovákia marrákesi részvételét is elutasítja, így érthető, hogy a külügyminiszter nem ért egyet ezzel a hozzáállással, mivel meggyőződése, hogy a nemzetközi közvélemény előtt állást kell foglalni.

A szlovák diplomácia irányítója korábban jelezte, az SNS-es anyaghoz képest egy alternatív határozatot dolgozott ki, azt állítva, hogy a tárcája által elkészített anyag tükrözi a szlovák polgárok migrációval kapcsolatos félelmeit, emellett garantálja, hogy az ország beleszólhat a migrációról való szavazásba. Egyetlen szépséghibája van a dolognak: eddig nem akadt olyan smeres képviselő, aki ezt a Lajčák-féle javaslatot egészében beterjesztette volna a törvényhozás elé. Egyedül Marián Kéry, a legerősebb koalíciós tömörülés képviseletében vállalkozott arra, hogy a külügyér változatából összegyúr egy az SNS-es anyaghoz hozzátoldható módosító indítványt.

Józan hozzászólót egy kézen meg lehetett számolni a hosszú órák óta folyó vita során. Ez azzal is összefüggésben lehet, hogy a legaktívabbak a Marián Kotleba vezette ĽSNS-es politikusok voltak. Szinte versenyeztek abban, ki mond szörnyebb rémséget a bevándorlókkal kapcsolatban. Milan Mazurek odáig ment a rémhírkeltésben, hogy felfestette a pozsonyi reptér elleni légből kapott terrortámadás lehetőségét. Drámai nyelvezettel előadott, és a megjósolt migránsinvázióra épített hisztériáját a házelnök szakította félbe, mondván, az erkélyre fiatal vendégek érkeztek, és jó lenne, ha nem ijesztgetné őket kitalált történetekkel.

A többi pártjabeli sem viselkedett sokkal józanabbul és abban versenyeztek leginkább, hogy a minden kérdésben főgonosznak tartott Soros György nevét minél inkább eltorzítva ejtsék ki. Csak úgy cikáztak a Sörösök, Szőrösök, Szorosok, mintha csak viccelődnének egymással, ki mond fapofával nagyobb idiótaságot. Ez a névtorzító hajlam annyira túlcsordult, hogy a nap vége felé már a külügyminiszter nevét sem tudták néhányan rendesen kiejteni. Ezt unta meg az egyik ellenzéki honatya, aki külön amiatt szólalt fel, hogy a diplomácia vezetőjét nem "lajcsiak"-nak, hanem Lajčáknak hívják.

Anton Hrnko (SNS) arról hadovált, hogy a migráció már régóta gondokat okoz a megtelepedett lakosság számára, példaként a hunok Európába való bejövetelét említette, ami vagy 500 évvel visszavetette a fejlődést, akiket aztán követtek az avarok, a tatárok és a mongolok. Hogy ne csak negatív példákkal hozakodjon elő, megemlítette azt is, hogy a németek közép-európai migrációja hasznos volt, de ez szerinte meghívásos alapon működött.

Ľuboš Blaha (Smer-SD) nem támogatja a migrációs egyezményt, és azt sem, hogy az ennek kapcsán összehívott marokkói csúcstalálkozón akár egy szlovák diplomata is részt vegyen. Hazafiak vagyunk, ezért utasítjuk el az egyezményt. "Nem maradiak! Hazafiak!! Szerinte az SaS pártban Richard Sulík a szenvelgő primadonnát játsza el, a többiek mind migránspártiak.

Martin Klus (SaS) úgy véli, ez az egész kérdés a Smer és az SNS közti civakodás része, amiben az a fura, hogy a Smer támogatja a saját minisztere ellen megfogalmazott SNS-es anyagot.

Ondrej Dostál (SaS) elmondta, nem szavazza meg a nemzetiek előterjesztését. "Gondolkozzunk el azon a tényen, hogy az ország határain kívül több szlovákiai migráns él, mint amennyien ebbe az országba érkeztek."

Martin Poliačik (független) kifejtette, Szlovákia mai képét idegen hatások formálták, a magyarok, rómaiak, törökök, kelták. "Cirill és Metód is migráns volt... " Megjegyezte, lehet, hogy a Kotlebáék, az SNS, a Smer, Boris Kollárék, és az SaS koalíciójának első áldozata lesz a külügyminiszter.

Cséfalvay Katalin (Híd) szerint olyan felszólalások hangoztak el, hogy sokszor nehéz megkülönböztetni, melyik párt érvel éppen a téma kapcsán: a koalíció politikusa, a demokratikus ellenzék képviselője vagy éppen Kotleba pártja.

A kormányfő még a hétvégén nyilatkozott a kérdéssel összefüggésben. Szlovákia semmiképpen nem fogja támogatni az ENSZ globális migrációs egyezményét - jelentette be vasárnap Peter Pellegrini Brüsszelben a brit uniós tagság megszűnése dokumentumainak aláírására összehívott soron kívüli uniós csúcs után.

Lajčák hitvallása pedig így hangzik:„Mióta miniszter vagyok, a demokratikus, európai szemléletet szorgalmazom, és azt, hogy Szlovákia része legyen a megoldásoknak. Ha azonban a képviselők többsége úgy dönt, hogy el akarja szigetelni Szlovákiát, a problémák részese akar lenni, a megoldásokat pedig másokra hagyni, én nem szorgalmazhatom tovább ezt a politikát” – így a külügyminiszter, aki a vita kipattanásának kezdetén még a sajátjainak, sőt, leginkább Robert Ficónak is beszólt, mondván: "a populisták, a xenofóbok és a nacionalisták visszaélnek a témával."

Ahogy arról már korábban is írtunk, a 34 oldalas dokumentumot 2017-ben fogadta el az ENSZ, vagyis akkor, amikor Lajčák az ENSZ Közgyűlésének elnöke volt. A megállapodás célja, hogy segítsen jobban kezelni a migrációs folyamatokat, és megerősítse a migránsok jogait, másrészről viszont semmire sem kötelezi a tagállamokat, vagyis minden ENSZ-tagállamnak szuverén joga marad saját migrációs politikát folytatni. Ami magát az egyezmény tervezetét illeti, az a migráció hatékonyabb kezelését, a legális migrációs útvonalak bővítését, a kormányokra és a társadalmakra háruló feladatok összehangolását helyezi kilátásba. A tervezet – amelyet az ENSZ egy december 10-11-én Marokkóban rendezendő csúcstalálkozó keretében kíván elfogadni –, összefoglalja azokat a vezérelveket és követendő célokat, amelyek a migráció egész folyamatát lennének hivatottak szabályozni mind a migránsok emberi jogainak, mind a fogadó országok érdekeinek az együttes figyelembe vételével. A dokumentum egy sor olyan konkrét kötelezettségvállalást vázol fel, amelyek elősegítenék a bevándorlási hullám mederben tartását, szavatolnák a jelenség emberséges kezelését. Ennek érdekében szükségesnek látja, hogy bővítsék a legális migrációs útvonalakat, visszaszorítva az embercsempészek tevékenységét. Erre az anyagra reagál az SNS elutasító javaslata, amelyik démonizálja az egész kérdéskört.

A csütörtöki szavazáson az derül ki elsősorban, hány koalíciós képviselő kívánja meneszteni Miroslav Lajčákot, aki mellet, most úgy tűnik, egyedül Bugár Béláék állnak ki. Ha a többiek elsöprő többséggel megszavazzák a nemzetiek eredeti anyagát, a külügyminiszternek nem lehet maradása. A legnagyobb kérdés az, mi történne, ha ebben a esetben Robert Fico bejelentkezne az így megüresedett miniszteri posztra. Ez Dankóékat különösebben nem kell, hogy izgassa. Az ő szavazótáboruk tagjainak gyomra bevesz sok mindent. Ennél viszont válogatósabb a Bugár vezette párt bázisa, amelyiknek elege lehet már az oroszok imádatától megrészegült házelnökből, meg a hatalomból már egyszer kiebrudalt, de most ismét egy kormánypozíció felé kacsingató exkormányfőből.

(sárp)