Egy cseh kórházban letartóztatták az emberek tízezreit megkopasztó Jozef Majskýt!

camera

1

Egy cseh kórházban letartóztatták az emberek tízezreit megkopasztó Jozef Majskýt!

Majský és ügyvédje 

Megosztás

A Markíza több, egymástól független megbízható forrásból úgy értesült, hogy Jozef Majskýt, a BMG/Horizont-per egyik fővádlottját a csehországi Šumperk városának kórházában tartóztatta le a rendőrség.

Letartóztatását később a rendőrség is megerősítette a Facebookon. Majský pillanatnyilag műtét előtt áll, a cseh rendőrök őrzik. Későbbi kiadatásáról a cseh szervek döntenek majd.

Mária Kolíková (Za ľudí) igazságügyi miniszter szerint nincsenek indokoka arra, hogy ne adják ki Szlovákiának.

Ügyvédje súlyos törvénysértésnek nevezte a rendőrök fellépését. "Amennyiben igaz, hogy korlátozták a személyi szabadságát azon a helyen, amelyet én magam jelentettem be a bíróságnak, mivel a hatósági szervek nem tudták, hova menjenek, akkor súlyos törvénytelenségről van szó. Azért jelentettem be tartózkodási helyét a bíróságon, mert az eltért attól, mint amit eddig jelentettünk. Azért jelentettem be, hogy ne merüjenek fel komplikációk azzal kapcsolatban, hol tartózkodik és senki se mondhassa, hogy olyan helyen van, ahol nem szabadna lennie" – fogalmazott meglehetősen köntörfalazva az ügyvéd, Peter Filip.

Jozef Majský ellen a Legfelsőbb Bíróság adott ki elfogatóparancsot. A BMG/Horizont pénzintézetekkel kapcsolatos csalási ügyben pedig július 1-jére tűzték ki a tárgyalás időpontját. Akár 15 évre is ítélhetik.

2019 márciusában a bíróság felfüggesztette az ellene folyó büntetőeljárást, mivel szakértői véleményekkel alátámasztott súlyos betegsége miatt Majskýt nem lehetett bíróság elé állítani. Az eljárásba négy egészségügyi és gyógyászati szakembert vontak be, hogy megvizsgálják, valóban nem tud-e egészségi állapota miatt részt venni nyilvános tárgyaláson.

Félévente kellett a Legfelsőbb Bíróságot tájékoztatni Majský egészségi állapotáról, tavaly októberben támasztották ezt alá legutóbb.

A SME által megszellőztetett információk szerint Majský számított Marian Kočner segítségére is, utóbbi pedig azt várta tőle, hogy tanúvallomást tesz a javukra az ellene és Pavol Rusko ellen folyt váltóhamisítási perben, amiért Kočnert első fokon 19 év letöltendőre ítélték. Mindez a Kočner és Majský lánya, Eva közt folyt kommunikációból derült ki. Kočnert feldühítette, hogy a sok segítség után Majský végül neki ezt nem viszonozta.

Amit a BMG/Horizont ügyről tudni kell

A Horizont Slovakia és a BMG Invest voltak a legnagyobb nem banki pénzintézetek, melyek a 2000-es évek elején csődbe mentek. Annak idején rendkívül magas kamatokkal csábították az embereket, jóval magasabbat kínáltak, mint a hagyományos bankok. Bizonyos feltételek teljesülése esetén például akár 48%-ot is ígértek.

A cégek atyja a kassai vállalkozó, Vladimír Fruni volt, aki korábban külföldről importált gyümölcsöt és élelmiszert, adósságai miatt azonban ez a vállalkozása 1997-ben csődbe ment. Két évvel később vásárolta fel a Horizont Slovakiát és a BMG Investet.

A média annak idején is figyelmeztetett, hogy az ilyen üzlet hosszú távon nem fenntartható, Fruni viszont mindenkit az ellenkezőjéről győzködött. Arra hivatkozva közölte, hogy hamarosan haszonhoz jutnak a nála befektetők, hogy több társaságot is felvásárolt, köztük a Marshal Buss nevű brit autóbuszgyártót, romániai és horvátországi fogadóirodákat, tévétársaságokat és nyomtatott sajtótermékeket. Ezek sem voltak képesek azonban olyan szintű hasznot termelni, hogy Fruni vissza tudja fizetni az ígért kamatokat.

2001-ben tönkrement a két pénzintézet, a BMG és a Horizont. Ekkor mindkettő Vladimír Fruni és társai, a társai, Marián Šebeščák és František Matík nevén volt, tőle vásárolta meg a cégeket Jozef Majský. Ő azonban a vád szerint strómanként vette igénybe Dávid Brtvát és Patrik Pachingert, és utóbbiak voltak azok, akik hivatalosan eljártak a pénzintézetek nevében.

Miután a két társaság becsődölt, nyoma veszett 170 ezer szlovákiai mintegy 62,78 milliárd koronás (közel 2 milliárd eurós) spórolásának. A Horizont korábbi kliensei a csődeljárás folyamán a megtakarításaiknak csak a 4,5%-át kapták vissza, összesen kb. 15,2 millió eurót.

Az ügyész később 488 millió koronára becsülte a kárt, további 40 milliós kárt állapított meg azzal, hogy ezt az összeget Brtva készpénzben vitte el egyenesen Majskýnak.

A kiszabott büntetések

A Horizont-ügyet a Specializált Büntetőbíróság 2007 januárjában zárta le. Vladimír Frunit és František Matikot 11,5 évre, míg Marián Šebeščákot egyedüli bűntársként 8,5 évre ítélték. Utóbbi az ügy koronatanúja volt, Fruni és Jozef Majský ellen is tanúskodott. 2007 decemberében feltételesen szabadlábra helyezték, a bíróság indoklása szerint megjavult. 2012-ben hunyt el.

Matikot 2015-ben fogták el Szerbiában, 13 évig volt szökésben, 2016-ban ítélték el jogerősen.

Jozef Majskýt 2015-ben 9 évre ítélte első fokon a Specializált Büntetőbíróság, jogerős döntés azonban az ő ügyében máig nem született. Akár 15 évre is ítélhetik.

Vladimír Fruni kilenc évet töltött börtönben 2011-ben szabadult, 2017-ben halt meg.

Brtva és Pachinger ügyét szintén lezárták, az egyiket kilenc, a másikat hét év letöltendőre ítélték, mégpedig jogerősen. Büntetésük nagy részét már letöltették előzetesben, Brtvát 2018-ban pedig szabadlábra helyezték, miután ezt kérvényezte. Pachingert 2018 nyarán tartóztatták le, az ő szabadlábra helyezési kérelmét viszont elutasították.

(TVnoviny.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program