Fico továbbra sem kíméli az újságírókat, most azt kifogásolta, hogy Trump egyik „korszakos beszédét” is elhallgattuk

camera

1

Fico továbbra sem kíméli az újságírókat, most azt kifogásolta, hogy Trump egyik „korszakos beszédét” is elhallgattuk

Fotó: TASR 

Megosztás

Az újságírók elleni támadások súlyát próbálta csökkenteni a Smer a parlament médiaügyi bizottságának keddi ülésén. Közben Robert Fico pártelnök azt hányta az újságírók szemére, hogy nem tájékoztatnak Donald Trump beszédéről. Ľuboš Blaha Tibor Gašpar korábbi rendőrfőkapitánynak, jelenleg a Tisztítótűz egyik vádlottjának a Facebook-bejegyzését idézve kérdezett, és szinte káoszba döntötte a bizottság ülését.

Az újságírók elleni atrocitásokról, az újságírók védelmének erőstéséről tárgyalt kedden déltől a parlament médiabizottsága. Az apropót az RTVS műsorvezetőjének, Marta Jančkárovának küldött fenyegetések adták. Jančkárová azzal „húzta ki a gyufát” egyes kommentelőknél, hogy volt mersze hazaküldeni a Smer „fő ideológusát” Ľuboš Blahát a rádióból. Blaha „be akart ugrani” párttársa, Marián Kéry helyett, és Jaroslav Naď védelmi miniszterrel szeretett volna vitázni. Mivel azonban a rádió nem őt hívta meg vitapartnernek, ezért nem engedték őt be a stúdióba. Ezután és ezzel kapcsolatban kapott Jančkárová több, köztük életveszélyes fenyegetést is. Hamran István országos rendőrfőkapitány már megerősítette, hogy a rendőrség nyomoz az ügyben, és már van gyanúsított is.

A Smer vitte a prímet

A Smer már a bizottsági ülés előtt folytatta a támadásokat az újságírók ellen. A keddi, elmaradt rendkívüli ülés kapcsán összehívott sajtótájékoztató nagy részét az újságírók és a sajtó elleni támadások tették ki. Robert Fico megemlítette, hogy a Markíza televízió Na telo című vasárnapi politikai vitaműsora alatti szavazás során csalás történt, amit szerinte a Markíza is elismert. A szokásos szavazást Jaroslav Naď védelmi miniszter nyerte mintegy 21 ezer vokssal, vitapartnere, a smeres Juraj Blanár mintegy 8 ezer szavazattal maradt alul.

A Markíza azt nem árulta el, hogy kit támogattak a csalással, de szerintük szervezett támadás történt a szavazás ellen.

„Több mint négyszer annyi szavazat érkezett, mint korábban, közülük több tízezer érvénytelen volt, de ezeket nem vettük figyelembe” – tájékoztatott a televízió.

A szavazás során egyébként egy IP címről csak egyszer lehet szavazni, és a botok kiszűrése érdekében re-Captcha-t használ a tévé. A szavazást egy időre felfüggesztették a műsor alatt.

Fico: elhallgatják Trump „korszakos beszédét”

Fico ezután közvetlenül az újságírókat támadta azzal, hogy félretájékoztatnak, és szinte megérdemlik a támadások. „Hová akarják juttatni ezt az országot? Önök azt hiszik, hogy az emberek teljesen idióták… Azért szidják magukat az emberek, mert piszkos munkát végeznek” – hárította a felelősséget a jelenlévő újságírókra Fico. Szerinte az RTVS-ben cenzúra működik, ami ellen a Smer tiltakozik.

Fico azzal próbálta igazolni az újságírók részrehajlását, hogy nem tájékoztatták a szlovák közvéleményt Donald Trump egyik legutóbbi beszédéről.

„Néhány nappal ezelőtt jelent meg a volt amerikai elnök, Donald Trump rendkívül fontos beszéde. Nézzék meg, hogy ki hozta le” – lepte meg az újságírókat Fico.

Szerinte a Trump-beszéd azért volt fontos – és a szlovákiai sajtó azért hallgatta el – mert a volt elnök a korrumpált amerikai establishmentről beszélt, amely hozzájárul az orosz-ukrán háború szításához, „leleplezte” az amerikai külügyminisztériumot, amely 2014-ben részt vett Ukrajnában a Majdan kirobbantásában…

A Smer Blahát küldte a médiabizottságba

A parlament médiabizottsága az újságírók védelmével próbált meg foglalkozni, de ez csak addig ment, amíg Ľuboš Blaha (Smer) szót nem kapott. A képviselő a sajtó elleni támadást, az újságíróknak küldött fenyegető leveleket a Diana Santusová „megpróbáltatásaihoz” hasonlította. Santusová vezette azt a nyomozást, amellyel a Smer és a rendőrség korábbi vezetésének piszkos ügyeit feltáró vizsgálótiszteket akarták lejáratni.

Blaha ráadásul Tibor Gašpar volt országos rendőrfőkapitány, jelenleg vádlott a Tisztítótűz akcióban, Facebook-bejegyzéséből „merítette az ihletet”.

Gašpar egyenesen Zuzana Čaputovát vádolta kétszínűséggel, aki kiállt Jančkárová mellett, azonban a Gašpar szerint ugyancsak „megfenyegetett” Santusovát nem védte meg.

Hamran: van gyanústott a Jančkárová-ügyben

Az ülésen jelenlévő Hamran István rendőrfőkapitány is többször figyelmeztette a smeres képviselőket, hogy olyan ügyeket emlegetnek, amelyeket a bíróság már lezárt. „A bíróság nem állapított törvénysértést Santusová ügyében” – figyelmeztette Blahát Hamran.

Hamran megerősítette azt is, hogy a rendőrségnek már van gyanúsítottja a Jančkárovának küldött fenyegető üzenet ügyében folyó nyomozásban. Nevet nem említett, de azt is hozzátette, hogy a Zuzana Čaputová köztársasági elnök is sértett egy ügyben, vagyis őt is életveszélyesen megfenyegették.

A büntetőtörvénykönyv módosítása erősíti az újságírók védelmét (is)

A bizottság ülésén Viliam Karas igazságügyi miniszter ismertette a büntetőtörvénykönyv tervezett módosításának egyes részleteit, amelyek szerinte fokozottan védik majd az újságírókat is.

„A javaslat tartalmazza majd a foglalkozás miatti fenyegetést, ami más foglalkozásokra, az újságírók mellett például az egészségügyi dolgozókra is vonatkozik majd” – mondta Karas.

Változik majd a rágalmazás meghatározása is, ami segítheti, hogy a politikusok ne haszálhassák ezt a sajtó ellen. Szerinte a törvénykönyv módosítását még nyár előtt elfogadhatja a parlament.

Balhé a bizottsági ülésén

Kristián Čekovský (ex-OĽaNO), a médiaügyi bizottság elnöke többször is kénytelen volt félbeszakítani az ülést, Ľuboš Blaha cáfolni próbálta, hogy ő lett volna a hibás a szlovák rádió szombati vitaműsora kapcsán. A smeres képviselő a bizottság elnökének is „megmondta” hogyan vezesse az ülést, de többször félbeszakította Hamran Istvánt is.

Blaha egyébként alaposan felkészült arra, hogy a rádió szombati műsorába nem engedik be: videóst vitt magával az „ügy” dokumentálására, majd néhány nem sokkal később a Smer egész vezérkarával együtt tartott sajtótájékoztatót a rádió épülete előtt.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program