A főügyészség és a Speciális Ügyészség egymást hergeli Pčolinský ügyében

camera

1

A főügyészség és a Speciális Ügyészség egymást hergeli Pčolinský ügyében

Vladimír Pčolinský (Fotó: TASR) 

Megosztás

A téma, ami az asztalon hever, a vitatott 363-as paragrafus, ami tavaly már kijuttatta a börtönből a szlovák titkosszolgálat volt igazgatóját, Vladimír Pčolinskýt.

Mint azt korábban megírtuk, a Speciális Ügyészi Hivatal ügyésze kedden benyújtotta a vádiratot Pčolinský ellen kenőpénz elfogadása, köztisztviselői jogkörökkel való visszaélés és bizalmas adatok veszélyeztetése miatt. A vádiratot megkapta a Speciális Büntetőbíróság (ŠTS). „A büntetőügyet a besztercebányai bíró hatáskörébe utalta, aki a vádirat áttanulmányozása után dönt a további eljárásról” – mondta a TASR-nek Katarína Kudjáková, az ŠTS szóvivője.

Jana Thökölyová, a Legfőbb Ügyészség szóvivője szerint azonban ez az eljárás nem felel meg a Büntetőrend passzusainak. A főügyészhelyettes, Jozef Kandera ugyanis még nem döntött a magáról az eljárás folyamatáról a már említett és sokat vitatott 363-as büntetőjogi paragrafus alapján, mellyel Pčolinský ügyvédein keresztül megtámadta a februári meggyanúsítását.

A Speciális Ügyészség erre válaszul azzal érvelt, hogy nem tekinthető eljárásbeli hibának az, hogy a 363-as alapján történő döntés előtt benyújtották a vádiratot. Ennek kapcsán pedig felhozta példaként a Legfelsőbb Bíróság döntését Dušan Kováčik volt speciális ügyésszel szemben.

Vladimír Pčolinskýt, a SIS volt igazgatóját azzal gyanúsítják, hogy kenőpénzt fogadott el Zoroslav Kollár ismert, multimilliomos ügyvédtől és vállalkozótól azért cserébe, hogy a titkosszolgálatnál szüntesse meg a figyeltetését. Ezt a verziót támasztja alá két együttműködő tanú, és néhány hete már Kollár vallomása is, Pčolinský viszont éppen az ellenkezőjét próbálja bizonyítani.

Jozef Kandera főügyészhelyettes tavaly augusztus végén a hírhedt 363-as paragrafusra hivatkozva hatályon kívül helyezte a Pčolinskýre és Kollárra vonatkozó határozatot. Idén februárban viszont a nyomozó ismét meggyanúsította a SIS egykori vezetőjét korrupciós bűncselekménnyel. Rajta kívül a csődügyvéd ellen is eljárást indítottak, ugyancsak korrupció gyanúja miatt. Ez azt jelenti, hogy az ügy négy gyanúsítottja közül hárman beismerték a korrupciós bűncselekményt: Beňa, Makó és Kollár, Pčolinský viszont továbbra is tagad, és állítja, Kollár nem azt vallotta, hogy neki adott volna kenőpénzt.

(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program