Medvéket és gorillákat is oltanak, de a háziállatoknak felesleges a covid elleni vakcina

camera

1

Medvéket és gorillákat is oltanak, de a háziállatoknak felesleges a covid elleni vakcina

Illusztráció - Cséfalvay Á. András 

Megosztás

Az Állategészségügyi Világszervezet adatai szerint idén októberig 30 országban 598 koronavírus-gócpontot regisztráltak 14 faj között.

Szinte kizárólag olyan állatfajokról van szó, amelyek közeli kapcsolatban vannak az emberrel. Amennyiben egy állat megfertőződik a coviddal, általában enyhe tünetei vannak vagy teljesen tünetmentesek, viszont coviddal fertőzött állatok elhullását is dokumentálták már. A közelmúltban az amerikai állatkertekben hópárducok és oroszlánok haltak bele a betegségbe.

Az Egyesült Államokban ezért mintegy 80 állatkert döntött a vakcinázás mellett bizonyos kiválasztott állatfajok esetében. A DenníkN érdeklődésére a pozsonyi állatkert közölte, egyelőre nem oltják az állatokat a covid ellen.

A Zoetis vakcinája még kísérleti stádiumban van, és hatékonysága nem ismert, léteznek már azonban arra utaló jelek, hogy hatásos. A vakcinagyártó ígéretet tett arra, hogy 26 ezer adagot (kétadagos vakcina, 13 000 állat számára) adományoz 14 ország állatkertjeinek és rezervátumainak.

Tavaly több millió nyércet altattak el Dániában, miután kiderült, hogy több száz ember fertőződött meg az ezekben az állatokban előforduló koronavírus-variánsokkal.

Ami a háziállatokat, elsősorban a kutyákat és a macskákat illeti, bár ők is megfertőződhetnek a koronavírussal, az esetükben az oltás nem prioritás, mivel alig vagy egyáltalán nem befolyásolják a vírus terjedését, és ritkán betegszenek meg.

"Eddig nem fordult elő, hogy egy kutya vagy macska terjesztette volna a vírust az emberre" – idézte a New York Times Elizabeth Lennon állatorvost a Pennsylvaniai Egyetemről.

Tavaly februárban igazolták az első esetet, amikor háziállatot, konkrétan egy 17 éves pomerániai spiccnél igazolták a covidot egy hongkongi háztartásban. Ezt követően kezdett el a Zoetis állatok számára készített, covid elleni vakcinát előállítani. Csakhogy ezt követően egyre több bizonyíték érkezett azzal kapcsolatban, hogy a kutyák és a macskák nem fertőződnek meg, tüntetmentesek vagy csak nagyon enyhe tüneteik vannak, és kezelés nélkül is könnyen meggyógyulnak.

A Viruses című folyóiratban májusban megjelent tanulmány 76 olyan kutyát és macskát vont be a kutatásba, amelyek legalább egy fertőzött emberrel egy háztartásban éltek. Mint kiderült a macskák 17,6 százalékának és a kutyák 1,7 százalékának volt pozitív a koronavírustesztje. Az állatok csaknem 83 százalékának nem volt semmilyen tünete. Éppen ezért a Zoetis úgy döntött, hogy felfüggesztik a kutyák és macskák számára tervezett vakcina fejlesztését, és inkább a nyércekre fognak összpontosítani.

A nyércekből származó vírusvariáns nem volt erősen fertőző, ezért nem is terjedt el az emberek körében. Egyes tudósok azonban aggódnak amiatt, hogy a nyércek vagy más állatok az új koronavírus rezervoárjaként szolgálhatnak, ugyanis a SARS-CoV-2 bennük veszélyesen mutálódhat és átterjedhet az emberre.

Az oltóanyagot jelenleg nyérceken tesztelik, hogy a cég kérhesse a vakcina feltételes regisztrációját az Egyesült Államokban. Ebben az esetben a helyi állatorvosok alkalmazhatják majd kutyák, macskák vagy más háziállatok esetében is.


(DenníkN)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program