"Hova kéred? A szívembe!" - Így mentek el örökre Mikuláš Černák szlovákiai magyar áldozatai

camera

1

"Hova kéred? A szívembe!" - Így mentek el örökre Mikuláš Černák szlovákiai magyar áldozatai

Mikuláš Černák videókonferencián keresztül vett részt a 2020. augusztus 11-i, vádalkus ítélethirdetésen. Minden neki felrótt gyilkosságot beismert, és azt állítja, megbánta tetteit (Fotó: Paraméter) 

Megosztás

Mikuláš Černák egykori országos maffiafőnököt augusztus 11-én 16 vádpontban (ebből 14 végrehajtott gyilkosságban) bűnösnek mondta ki a Besztercebányai Járásbíróság, és állítólag nincs több gyilkosság, melynek elkövetésében vagy megrendelésében a szlovák alvilág egykori ura részt vett volna. Hogy ez igaz-e vagy sem, azt majd az idő eldönti. Az viszont nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy a legutóbbi ítélettel felderítetté vált minden olyan Černák által levezényelt kivégzés, melynek áldozatai a szlovákiai magyar gengszterek köréből kerültek ki. Ezeket vesszük most sorba.

Az alábbiakban részletezett bűncselekmények 1997 májusa és augusztusa között történtek. 1997 márciusában azonban szintén Černák és emberei gyilkolták meg a csallóközi bandaháború miatt Magyarországon bújkáló Sipos Milánt és emberét, Potásch Emilt – de ezért a bűntényért már egy bő évtizede elítélték a besztercebányai maffiózót. Sipos és Potásch kivégzéséről korábban itt írtunk.


Tóth Gyula, a Bodrogköz ura

A Királyhelmecet és környékét főként Panda nevű biztonsági cégén keresztül uraló Tóth Gyula „Gyuszi” halálát a bodrogközi bűnbandák közti háború okozta. Az ő likvidálását régióbeli riválisa, a nagykaposi Muszka Péter rendelte meg a kassai alvilágban elmerülő, szintén nagykaposi maffiózótól, Szatmáry Károlytól 1997 áprilisában. „Karcsi” – aki eleve nem volt jóban Tóthtal – a hozzá közel álló Černákot és az országos boss privigyei szövetségeseit, a Mello-fivéreket vonta be a „munkába”.

Pár nappal később a kis csapat hozzá is látott az előkészületekhez. Egy használtautó-kereskedésben 45 ezer szlovák koronáért vásároltak egy fehér Ladát, amit aztán Breznóba vittek, és bandájuk egy további tagja – feltehetően Ján Šovčík, ismertebb nevén „Csendes Halál” („Tichá Smrť“) – nagy mennyiségű, kb. öt kilogrammnyi robbanóanyagot épített a kocsi egyik ajtajába.

Ezután a terv szerint a Zsigulit visszavitték Kelet-Szlovákiába, és miközben egy nagykaposi lakásban rejtőztek, napokon keresztül keresték az alkalmat, hogy a kocsit leparkolhassák Tóth autója mellé, majd a távolból detonált bombával felrobbanthassák őt.

A merénylet elkövetésére Tóth tiszacsernyői, szintén PANDA nevű éttermének parkolója bizonyult a legalkalmasabbnak, de közben történt egy kisebb probléma. „Csendes Halál“ jelezte, hogy a detonátor nem működik, ezért a pozsonyi Sýkora-klánból kellett segítségül hívni egy szakértőt, aki aztán egy nagyobb hatótávú távirányítóra cserélte a működésképtelen szerkezetet. Innen pedig már nem volt visszaút.

Tóth Gyula kocsijából szinte semmi nem maradt

1997. május 20-án délután Tóth Gyula leparkolta Hyundai gépkocsiját a tiszacsernyői Fő utcán található Panda étterem elé, majd „Csendes Halál” melléparkolta a gyilkos fehér Ladát. Aznap 17:22-kor Tóth kijött a Pandából, és amikor beült volna autójába, a szomszédos kocsit a merénylő felrobbantotta. Ahogy a vádiratban szerepel, Tóth „az élettel összeegyeztethetetlen sérüléseket szenvedett”, feje és végtagjai szétroncsolódtak. Rögtön életét vesztette.

Muszka Péter, a nagykaposi gengszter

Muszka Péter elégedetten fizette ki Szatmáryt és a Mello-fivéreket, ám a bérgyilkosság előre leegyezett árát – egymillió szlovák koronát – nem fizette ki teljes egészében. Egyrészt ez lett az ő veszte, másrészt pedig Černák és szövetségesei felismerték: ha Muszkát is eltávolítják, teljesen át tudják venni a hatalmat a Bodrogköz felett.

Igaz, ebben a térségben nem lehetett annyi védelmi pénzt összeszedni, amennyit mondjuk Nyugat-Szlovákiában, azonban a keleti végeken reneszánszát élte a cigaretta-, kábítószer-, alkohol-, fegyver- és embercsempészet, ami egy rendkívül jól jövedelmező iparágnak bizonyult, és Muszka nagyon otthonosan mozgott benne. Ráadásul országos renoméjának az sem tett jót, hogy bizonyos körökben visszaélt Černák nevével, és a boss beleegyezése nélkül hivatkozott rá egyes piszkos ügyletek során. Így pedig heteken belül maga Muszka került Černák célkeresztjébe, aki Szatmáry Karcsira akarta bízni a szóban forgó területet.

Két hónap sem telt el Tóth felrobbantása óta, amikor egy pontosabban meg nem határozott napon, 1997 júliusában Szatmáry emberei megállásra kényszerítették Muszka kocsiját a Nagykapos és Lelesz közötti útszakaszon. Míg Muszka Mazdáját egy nagymihályi lakótelepen parkolták le, addig a férfit Mikuláš Černák Alacsony-Tátrában lévő panziójába, a sebeséri (Bystrá) Sharkba szállították.

Az árok, amelyben Muszka Péter végezte

Szatmáry emberei onnan visszamentek Kassára, hogy „alibit csináljanak” maguknak, Černák katonái pedig megbilincselték Muszkát, aki már csak a halálára várt. Nem sokkal később elvitték őt a panzióból, majd a Liptószentmiklósi járásban egy út menti árokba hajították Muszkát, és háromszor fejbe lőtték. Nagykaposban és a Bodrogközben ezután a Černák által „felszentelt” Szatmáry vehette át a hatalmat.

Miután az ezredfordulót követően a hatóságok elkezdték vizsgálni Černák gyilkosságait, Szatmáry Karcsiból egy nagyon fontos, védett tanú lett, azonban egyszer csak eltűnt. Hat évvel később, 2006-ban Komárom közelében, a Vág folyóban találták meg holttestét.

„Kis Cine”, az örök áruló

1997 augusztusában két nap alatt két gyilkosság rázta meg Dunaszerdahelyt. Augusztus 3-án a Keleti Lakótelepen kivégezték Csémy „Misit”, akit a helyi Pápay-klán protezsált be Černák köreibe, és Csémy rövid időn belül a nagyfőnök egyik kedvenc bérgyilkosává vált.

Mikuláš Černák a gyilkosság másnapján ki akarta hallgatni Hodossy Rudolfot, imertebb nevén „Kis Cinét”, mivel a merénylők – Sátor Lajos emberei – azután nyitottak tüzet Csémy gépkocsijára, hogy Kis Cine kiszállt ugyanabból az autóból.

Kis Cine autójánál helyszínelnek a rendőrök 1997. augusztus 4-én a dunaszerdahelyi Északi Lakótelepen

Augusztus 4-én két, magát rendőrnyomozónak kiadó férfi kopogtatott „Kis Cine” ajtaján azzal, hogy rendőrségi kihallgatásra akarják őt elvinni. Amikor „Kis Cine” feleszmélt volna, már késő volt – egy Pozsonyhoz közeli házban találta magát, és órákat várt megbilincselve arra, hogy Mikuláš Černák megérkezzen és elbeszélgessen vele.

Már este volt, mire Černák megjött, és azt követelte „Kis Cinétől”, árulja el, mi köze van a Csémy-gyilkossághoz. Miután a bilincsbe vert férfi kitartóan tagadta, hogy ő csalta volna a helyszínre Csémy Misit, Černáknak már csak egy kérdése maradt hozzá. Mégpedig az, hogy hova szúrja a kezében tartott kést.

„A szívembe”

– válaszolt Černák szerint „Kis Cine”, és a maffiafőnök teljesítette kérését.

„Ezután kihúzta a kést a sértett mellkasából, annak nyelével erősen fejtetőn vágta őt, elkapta őt hátulról, egyik kezével hajánál fogva megragadta a sértett fejét, és a másik kezében lévő késsel a sértett harmadik és negyedik csigolyája közti vágásokkal elválasztotta az áldozat fejét a testétől” – ismerteti az elkövetés módját a vádirat, melynek kapcsán 2020. augusztus 11-én ítélet született. A nyomozás során maga Černák számolt be ezekről a részletekről.

Černák emberei „Kis Cine” fejét még aznap este negyed tizenegy körül a dunaszerdahelyi Kék Duna áruház bejáratánál lévő virágtartóba helyezték. A fejre cseh turisták bukkantak rá, „Kis Cine” holttestét pedig rövidesen egy szőnyegbe csavarva a dévényi Duna-parton találták meg a rendőrök. Személye azért volt érdekes, mert a Sipos Milán és Sátor Lajos-féle birkózókhoz állt közelebb, ám 1997 februárjában a Pápay-klánnak tett szívességet azzal, hogy segített Csémy Misinek bejutni a szerdahelyi maffia közös pénztárosának lakásába, ahol aztán utóbbi lelőtte a „Keco” néven ismert pénzembert. Aztán szűk fél évvel később „Kis Cine” Sátoréknak segített azzal, hogy tőrbe csalta számukra a bérgyilkost, Csémy Misit, akit a birkózók bosszúból öltek meg.

1997 augusztusát követően Mikuláš Černák számára nem maradt olyan szlovákiai magyar szál, amit el akart volna varrni, ezután a csallóközi bűnszervezetek már "csak" egymást irtották. Az 1999-es dunaszerdahelyi tízes gyilkosság idején Černák már előzetes letartóztatásban volt, és a Pápay-klánt kivégezve a Csallóközben Sátor Lajosék vették át a hatalmat.

(Barak Dávid)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program