A köztársasági elnök megvétózza Matovič "inflációellenes csomagját", ha újra elfogadják, az Alkotmánybírósághoz fordul

camera

1

A köztársasági elnök megvétózza Matovič "inflációellenes csomagját", ha újra elfogadják, az Alkotmánybírósághoz fordul

Zuzana Čaputová (Fotó: TASR) 

Megosztás

Megvétózza az „inflációellenes” vagy más néven a családtámogatási csomagot Zuzana Čaputová köztársasági elnök. Kifogásolja a törvény gyorsított eljárásban való elfogadását, ezért az Alkotmánybírósághoz fordul abban az esetben, ha a parlament megtöri az elnöki vétót.

Zuzana Čaputová szerint sok sebből vérzik az "inflációellenes" csomag, amelyet május végén, gyorsított eljárásban fogadott el a parlament. Az államfő kifogásolja a gyorsított eljárásban való elfogadását, miközben sok rendelkezése csak 2023. januárjában lépne életbe. Nem tetszik neki az sem, hogy a jogszabály nem segít mindenkinek, akik tényleg rászorulnának, eközben pedig sok olyan családnak is pluszpénzt ad, akik erre nem szorulnak rá.

A legfontosabb kifogása a jogszabállyal szemben az, hogy valójában nem is az inflációtól leginkább sújtottaknak segít.

„Jogos igény, hogy a kormány segítsen azoknak, akiket a legsúlyosabban érint az infláció, de az ilyen segítségnek célzottnak, ideiglenesnek és gyorsnak kell lennie, ez a törvény pedig egyik szempontnak sem tesz eleget” – mondta a köztársasági elnök.

Čaputová a jogszabály elfogadása óta konzultált érdekvédelmi és szakmai szervezetekkel, a szakszervezetek, az önkormányzatok, a nyugdíjasok szervezeteinek képviselőivel.

„Mindezek alapján úgy döntöttem, hogy a törvényt visszaküldöm a parlamentbe, és megvétózom minden olyan pontját, amelyek olyan intézkedéseket tartalmaznak, amelyek csak 2023 januárjától lennének érvényesek. Ezeknél nem volt semmi szükség a gyorsított eljárásra” – magyarázta döntését az államfő.

Čaputová ugyanis élesen bírálta a jogszabály törvényalkotási folyamatát. Elfogadhatatlannak tartja, hogy gyorsított eljárásban, gyakorlatilag 6 nap alatt fogadott el a kormány és a parlament olyan rendszerszintű változásokat, amelyek csak jövőre lépnek életbe. „Így nem volt lehetőség arra, hogy konzultáljon a kormány az érintettekkel, a társadalmi partnerekkel” – magyarázta Čaputová.

A júliusi intézkedések maradhatnak

Nem vétózza meg azonban azokat a pontokat, amelyek már július elsejétől életbe lépnének. „Már tavaly ősztől kérem a kormányt, hogy segítsen azoknak, akiket a szegénység fenyeget. Az embereket nem szabad túszul ejteni, ezért nem vétózom meg ezt az azonnali segítséget” – mondta Čaputová. A családoknak nyújtandó segítség, amit a törvény alapján már júliustól járna a családoknak, mintegy 30 eurót jelent gyerekenként.

„Igaz, ez nem olyan nagy összeg, de sok szegénységben élő családnak ez is segítséget jelent, ezért nem vétóztam a törvénynek ezt a részét, hogy legalább ezt megkapják” – mondta Čaputová.

Ha a vétót megtörik, az Alkotmánybírósághoz fordul

Egyben bejelentette azt is, hogyha a parlament megtöri a vétót, akkor az Alkotmánybírósághoz fordul, hogy vizsgálja meg a törvényalkotási folyamatot. „Meggyőződésem ugyanis, hogy a gyorsított eljárást alkotmányellenesen alkalmazták” – jelentette ki az államfő.

Egyben felszólította a kormányt, hogy hatékonyabban segítse a szegényeket.

„Segítsen annak a mintegy 200 ezer embernek is, akikről ez a jogszabály megfeledkezett – mondta a köztársasági elnök. – Ez a törvény a gyerekekhez kapcsolódik, de vannak olyanok, akiknek nincs gyerekük, dolgoznak, mégis fenyegeti őket a szegénység.”

Hiányzik a törvény anyagi fedezete is

A törvénynek van egy harmadik hibája is a köztársasági elnök szerint, ami a törvény költségvetési vonzata. A jogszabály ugyanis mintegy 1,2 milliárd euróba kerülne évente, de a kormány nem biztosította teljes mértékben a fedezetét. Čaputová szerint az is alkotmánysértő, hogy ilyen komoly költségigényű törvényt úgy fogadtak el, hogy nem ismert, miből fogják finanszírozni.

Kifogásolta azt is, hogy a jogszabály csaknem 500 millió eurós lyukat ütne jövőre az önkormányzatok költségvetésébe, miközben azok is küzdenek az inflációval, elsősorban az energiaárak drasztikus növekedésével.

A családi pótlékot, az adóbónusz növelő és a "szabadidőutalványokat bevezető törvényt május végén fogadta el a koalíció egy része – az OĽaNO, a Sme rodina és a Za ľudí képviselői -, a szélsőséges ellenzék, a ĽSNS jelenlegi és korábbi képviselőinek támogatásával.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program