Lipšic szerint kulcsfontosságú a bíróság Threema-üzeneteket legitimáló döntése

camera

1

Lipšic szerint kulcsfontosságú a bíróság Threema-üzeneteket legitimáló döntése

-illusztráció- (Fotó: TASR) 

Megosztás

Daniel Lipšic, a Kuciak-család jogi képviselője kulcsfontosságúnak tartja, hogy a Specializált Büntetőbíróság elismerte: törvényesen szerezték meg Marian Kočner Threema-üzeneteit. Úgy véli, a kommunikáció elsősorban Marian Kočnerra, a gyilkosság feltételezett megrendelőjére nézve lehet terhelő bizonyíték.

Élő közvetítésünk a tárgyalás szerdai napjáról:
Kuciak-gyilkosság: A tanú elmondta, hogyan figyelték meg Kuciakot, és azt is, hogy mely újságírók voltak még a listán (PERCRŐL PERCRE)

Lipšic figyelmeztetett: a bűnözők az egymás közti kommunikációban gyakran használnak titkos jeleket, de a kommunikáció kontextusából egyértelmű, hogy Ján Kuciak újságíró meggyilkolásáról van benne szó.

Hozzátette: már csak azt kell eldönteni, hogyan fogják a bíróság elé terjeszteni a bizonyítékot. Az ügyész kilátásba helyezte, hogy a főtárgyalásra beidézik az Europol képviselőjét, hogy ismertesse, hogyan mentették ki a szóban forgó üzeneteket – köztük a törölt részeket is – Marian Kočner mobiljaiból.

Marek Para, Kočner ügyvédje szerint a szenátus döntése nem végleges, arra csupán előzetes véleményként tekint. Para már tavaly, a váltóhamisítási ügyben folytatott tárgyaláson is kifogást emelt az ellen, hogy a Threema-üzeneteket bizonyítékként kezeljék. Elsősorban azt kifogásolja, hogy Marian Kočner telefonjai Peter Tóth birtokában voltak. A szenátus szerdai döntését nem tekinti vereségnek, állítása szerint felkészült arra az eshetőségre is, hogy felolvassák a Threema-üzeneteket.

Szerdán erre még nem került sor, Ružena Sabová, a szenátus elnöke ugyanis a betervezett bizonyítékokat és tanúvallomásokat részesítette előnyben. A kárvallottak jogi képviselői és az ügyész már most szerették volna szembesíteni a vádlottakat a kommunikáció tartalmával. A bírónő azzal érvelt, hogy az üzenetek felolvasása után a vádlottakat ismét beidézhetik majd vallomást tenni.

Ján Kuciak újságíró és a jegyese, Martina Kušnírová meggyilkolása ügyében jelenleg négy vádlott áll a bíróság előtt: Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Szabó Tamás és Miroslav Marček. A vád szerint Kočner rendelte meg a gyilkosságot, aki azért akart bosszút állni, mert Kuciak a gazdasági jellegű bűncselekményeiről cikkezett. Korábban beismerő vallomást tett Andruskó Zoltán, akit a kettős gyilkosság ügyében jogerősen elítéltek, miután vádalkut kötött az ügyésszel. Az egyik vádlott, Miroslav Marček beismerte, hogy ő hajtotta végre a gyilkosságot, ellene tovább folyik a büntetőper. Marian Kočner, az állítólagos megrendelő, Alena Zsuzsová, az állítólagos közvetítő és Szabó Tamás, az egyik állítólagos elkövető továbbra is tagadják bűnösségüket.


(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program