NATO-kontingens segítheti a keleti határ védelmét, a parlament engedélyt adott 2100 katona szlovákiai állomásoztatására

camera

1

NATO-kontingens segítheti a keleti határ védelmét, a parlament engedélyt adott 2100 katona szlovákiai állomásoztatására

Szlovák NATO-katonák Lettországban (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

Érkezhet Szlovákiába a NATO-kontingens, a kormány után kedden a parlament is rábólintott kormány által már elfogadott javaslatra. A javaslatot a Smer és a ĽSNS képviselőinek kivételével minden frakció támogatta, habár nem minden képviselőjük szavazta meg. A parlamenti vitában is gyakran előkerült az orosz kémügy, nem mellékesen azért, mert a kémkedéssel gyanúsítottak közül ketten is szorosan kapcsolhatók a ĽSNS-hez.


Már mától, március 15-től érkezhetnek a NATO-katonák Szlovákiába, a parlament elfogadta a kormány javaslatát, amely szerint legfeljebb 2100 katona érkezhet a keleti határunk védelmének megerősítésére, hat NATO-tagállamból. A katonák addig tartózkodhatnak Szlovákiában, amíg tart a NATO előretolt megerősített jelenlét akciója.

A parlamenti vitában néhány kormánypárti képviselő mellett jobbára csak Kotleba emberei szólaltak meg. Szinte mindannyian a „katonai függetlenséget” erőltették abban a helyzetben. A Jaroslav Naď (OĽaNO) védelmi miniszter által beterjesztett dokumentum alapján hat országból érkezhetnek NATO-katonák, akik hozzák magukkal a szükséges fegyverzetet is.

A legfontosabb harci védelmi képesség, amit ezzel Szlovákia szerez, azt valószínűleg a Patriot légvédelmi rendszer és a hozzá tartozó légvédelmi rakéták jelentik.

Gyimesi hiányzott

A kormányjavaslatot 96 képviselő támogatta.

Valamennyi kormánypárti frakció mellette volt, de a pártok néhány képviselője hiányzott a voksoláskor, köztük Gyimesi György (OĽaNO) is.

Hiányzók azonban minden kormánypártból voltak, igaz, Gyimesi a délutáni voksoláson még jelen volt. Nemmel csak egyetlen kormánypárti képviselő voksolt: az OLaNO-s Milan Kuriak ellenezte a NATO-katonák érkezését.

A Hlas megszavazta, Fico tartózkodott

Az ellenzéki pártok közül a Hlas képviselői igennel szavaztak, pedig ők a Szlovákia és az USA közti védelmi szerződést februárban ellenezték. Peter Pellegrini pártelnök azzal indokolta a kormányjavaslat támogatását, hogy az országnak kötelessége megvédeni a határait, amelyek jelenleg a NATO keleti határai is. Egyben az orosz-ukrán háborúval, és a Horvátországban lezuhant katonai drónt hozta fel példának.

„Látják, mi történt, három országon átrepült egy drón, és Zágráb területén esett le. Ez bármikor megeshet Szlovákiával is, ha Ungvárt esetleg bombázni fogják” – indokolta Pellegrini a fokozott határvédelmet.

A smeresek jobbára tartózkodtak a szavazás során, habár Jaroslav Baška, aki az első Fico-kormány idején két évig védelmi miniszter volt, igennel voksolt.

Robert Fico pártelnök azzal indokolta pártja álláspontját, hogy jelenleg nem lát olyan közvetlen veszélyt, ami miatt ezt meg kellett volna szavazniuk.

Kotlebáék szerint 2100 katona nem segít

Nemmel csak Kotleba képviselői szavaztak, akik a tárgyalás során is nagyon aktívak voltak. Milan Beluský (ĽSNS) javasolta egy népszavazás kezdeményezését is, amelyben az emberek arról szavazhattak volna, hogy maradjon-e Szlovákia a NATO tagja. A javaslatát azonban csak saját párttársai támogatták.

A neonáci párt képviselői egyrészt kétségbe vonták, hogy 2100 katona jelent-e bármekkora segítséget a határvédelemben, másrészt azzal érveltek, hogy ezáltal Szlovákia is „célországgá” válik Putyin számára.

Jaroslav Naď védelmi miniszter szerint 2100 jól kiképzett katona, jó fegyverekkel komoly erőt képvisel, főleg az oroszok ellen.

„Nézzék meg, mi történik Ukrajnában, kis túlzással aki nem futott el, annak a traktoristák elvették a BVP-jét” – utalt az oroszok gyenge katonai moráljára Naď.

A védelmi miniszter megerősítette azt is, hogy a NATO-katonák szlovák kérésre érkeznek az országba. Úgy véli, hogy attól sem kell tartani, hogy emiatt kerül bele az ország Putyin célkeresztjébe, mivel szerinte éppen a megerősített védelem az, ami elrettentheti az orosz elnököt egy esetleges támadástól.

Orosz kémek a szlovák parlamentben

A vitában gyakran felmerült a napokban letartóztatott kémek ügye, akik az orosz hírszerzésnek szállítottak információt, mivel egyikük, Jozef Mihalčin, még egy ével ezelőtt is Miroslav Suja (LSNS) asszisztense volt. Suja próbálta hárítani a volt asszisztensének kémkedési ügyét, szerinte a szlovák hatóságoknak már korábban ki kellett volna deríteniük, hogy Mihalčin az oroszok szolgálatában (is) áll.

Naď kijelentette, hogy nem Mihalčin volt az egyetlen ilyen asszisztens.

„Az előző választási ciklusban az önök képviselőinek több olyan asszisztensük is volt, akik az orosz szolgálatoktól kapott feladatokat teljesítettek” – mondta a védelmi miniszter Kotleba képviselőinek.

Szerinte az volt a feladatuk, hogy a képviselők által megkapott titkos anyagokat juttassák el az orosz félnek, és tájékoztassák az orosz hírszerzést a parlamenti munkáról.

Kotleba és az orosz pénz

Naď szerint nagyon nagy a valószínűsége annak is, hogy Marián Kotleba pártját Oroszország is finanszírozta. A közvetítő a szintén kémváddal őrizetbe vett Bohuš Garbár, a Hlavné správy dezinformációs weboldal munkatársa lehet, aki – munkanélküliként – korábban 10 ezer euróval támogatta Kotleba pártját.

„Tűzbe tenném a kezemet azért, hogy önök olyan emberektől kaptak pénzt, akiket Oroszország támogatott” – utalt a Garbártól kapott támogatásra Naď.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program