Nincs több fertőzött, pedig sokkal több tesztet végeznek. Miért van ez így?

camera

1

Nincs több fertőzött, pedig sokkal több tesztet végeznek. Miért van ez így?

Illusztráció (AP/TASR) 

Megosztás

Több magyarázatot is talál az Aktuality.sk portál a címben felvetett kérdésre. Március 6-tól, azaz a koronavírus szlovákiai megjelenésétől számítva azt szajkózzák a szakemberek, hogy minél több tesztet kell elvégezni. Ami azért fontos, hogy a beazonosított fertőzötteket elszigeteljék, és a vírus terjedését megakadályozzák. Figyelem, az alábbi cikkben számtalan szám fordul elő. 

A tesztek száma április elsején, azaz múlt szerdán haladta meg először a napi ezret és két nappal később, pénteken már majdnem kétezerre kúszott fel ez a szám. Szombaton kissé hanyatlott ez az érték, de az egészségügyisek még így is elvégeztek 1500 tesztet.

Ezzel együtt, hogy most már nagyobb tömegek esnek át naponta vizsgálatokon, a beazonosított fertőzöttek száma 20 körül stagnál, sőt, szombaton ez lejjebb ment, 14-re. Az olyan mennyiség, mint amilyenre sokkal kevesebb teszt mellett bukkantak a szakemberek. Például március 29-én csupán 400 tesztet végeztek, de 22 páciensről állapították meg, hogy fertőzött. Ezzel szemben múlt pénteken 1889 esetből csupán 21 koronavírusos beteget találtak.

Több magyarázat – illetve azok kombinációja – is kínálkozik erre a helyzetre.

Az egyik kézenfekvő indoklás az, hogy még a Peter Pellegrini vezette kormány által meghozott szigorú intézkedések – iskolabezárások, boltok nyitvatartási idejének korlátozása – sikeresnek bizonyultak, amelyekre Igor Matovičék is építeni tudtak – a szájmaszkok hordásának kötelezővé tételével például.

Az emberek fegyelmezetten követik az utasításokat és úgy tűnik, ellenőrzés alatt sikerül tartani a vírust. Az egészségügyi miniszter is ezen a véleményen van, aki a hétvégén egy biztató trendről beszélt. "Szeretném megköszönni a polgároknak, hogy felelősségteljesen viselkednek, és bár több tesztet végzünk, a fertőzöttek száma nem emelkedik" – nyilatkozta Marek Krajčí a TA3 egyik műsorában.

Hasonló véleményen van Peter Lednický is, aki az Alpha Medical nevezetű magánlaboratórium képviselője és a múlt héten szintén be lettek vonva a tesztek kivizsgálásába. Szerinte

"a karanténrendelet, az emberek viszonylagos fegyelmezettsége és a rizikócsoportba tartozó személyek izolálása" mind hasznos lépés volt, ami hozzájárult ahhoz, hogy a szlovák egészségügy gond nélkül szembesül a kialakult helyzettel.

Az Alpha medical mintegy 200 egészségügyi dolgozót is letesztelt, és egyikük értéke sem volt pozitív.

Időközben az állam elkezdte tesztelni a romatelepek lakóit is, és az első eredmények optimistának tűnnek.

A következő magyarázat a fertőzöttek aránylag alacsony számára, hogy megjelentek az önköltséges páciensek. A magánlaboratóriumok ugyanis nemcsak azokat a mintákat teszteli le, amelyeket az orvosok eljuttatnak hozzájuk, hanem illeték fejében olyan magánszemélyek is kérhetik az eljárást, akik tisztában szeretnének lenni az állapotukkal.

Lednický azt mondja, jelenleg náluk több az önköltséges páciens, akik között azért szép számmal akadnak egészségügyisek is, akik helyett a magáncég téríti meg a tesztelést.

Krajčí úgy véli, a tünetmentes emberek tesztelésének is van értelme, hiszen sokan vannak úgy, hogy nem is sejtik, hogy terjesztik a vírust. Lednický szerint a külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy a pozitívan teszteltek 40 százaléka nem produkál semmilyen tünetet.

A kedvező országos eredmények – a negatív eredménnyel teszteltek – statisztikáját javítja az, hogy ide jegyzik be azokat is, akiktől többször is vettek mintákat.

Az egyik egészségügyi intézet (NCZI) illetékese elmondta, ahány pozitív eredményről beszélnek, az minden esetben annyi embert jelent, a negatív eredményeknél viszont nem lehet kiolvasni a páciensek számát. Az utóbbi csoport esetében az elvégzett tesztelések száma a mérvadó, mert indokolt esetben egy személyen több is végezhető. Ez elsősorban akkor fordul elő, ha valakivel kapcsolatban megállapítják, hogy vírusos, majd a kezelését követően még legalább két teszttel ellenőrzik, az illető meggyógyult-e.

(Aktuality/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program