A részvételi (participatív) költségvetés a magabiztos és modern önkormányzatiság megnyilvánulása

Hirdetés

2022. október 16. - 10:30

camera

1

A részvételi (participatív) költségvetés a magabiztos és modern önkormányzatiság megnyilvánulása

JUDr. Benkovič Boris, önkormányzati és megyei képviselőjelölt 

Megosztás

A részvételi költségvetés, mint az egyik legdemokratikusabb eszköz, amely közelebb hozza a helyi önkormányzatot a lakosokhoz, és lehetővé teszi, hogy azok közvetlenül dönthessenek a helyi önkormányzat által erre a célra elkülönített közforrások egy részének felhasználásáról, az utóbbi években egyre népszerűbbé vált Szlovákiában. Egy jól kialakított és működő részvételi költségvetési rendszer minőséges nyilvános párbeszédet teremt az önkormányzat és polgárai között, és ezáltal hozzájárul a közügyek iránti fokozott érdeklődéshez. Egész közösségeket mozgósít, amelyek eszközt kapnak a változás előmozdítására.

Egyszerűen fogalmazva, a részvételi költségvetés révén a lakosok döntenek azokról a projektekről, amelyekre az önkormányzat költségvetésében erre a célra előre elkülönített pénzt fordítják.

Szerintem természetes, hogy a lakosoknak bizonyos fokú autonómiát biztosítunk, és lehetővé tesszük számukra, hogy meghatározzák a számukra fontos prioritásokat, amelyekről az önkormányzat általában nem vesz tudomást, arra hivatkozva, hogy "erre jelenleg nincs pénz" vagy "majd később foglalkozunk vele".

A lakosok ilyen döntéseket nyilvános szavazás, online szavazás vagy más hatékony eszköz formájában hozhatnak.

A gyakorlatban találkozhatunk részvételi költségvetésekkel, amelyeket csak formálisan neveznek így, mivel az egyes projektek kivitelezéséről az önkormányzati tanácsok vagy az általuk létrehozott kollektív testületek döntenek bizottságok, tanácsok stb. formájában, ami, de facto, elveszi a lakosok jogát a független és szabad döntéshozatalra. Ezért nem szabad összetévesztenünk egy ilyen "támogatási rendszert" (ami sajnos sok önkormányzatnál gyakori jelenség) egy teljes körű részvételi költségvetéssel, amelynek központi alakja a polgár és az ő akarata.

Szlovákiában több tucatnyi város és település – nem is beszélve a megyékről – különböző formában alkalmazza ezt az eszközt. Dunaszerdahely városa sajnos szomorú kivétel e tekintetben.

Feltehetjük magunknak a kérdést, miért van ez így, de bármi is legyen a válasz, azt kell mondanom, hogy egy ilyen költségvetés hiánya nagy kár, elsősorban a lakosok számára. Igen, a részvételi költségvetés elfogadásához kétségtelenül olyan magabiztos és modern önkormányzatra van szükség, amely nem titkolózik a lakosok előtt, tiszteletben tartja a véleményüket, és nem fél rájuk bízni a város életével kapcsolatos döntéshozatal egy részét.

Kedves dunaszerdahelyiek!

Meggyőződésem, hogy eljött az idő, hogy önkormányzatunk meghallgassa mindannyiuk hangját. A részvételi költségvetés az egyik eszköz, amellyel biztosítható, hogy az Ön hangja is meghallgatásra találjon. Az ezt eredményező változások már 2022. október 29-én bekövetkezhetnek.

JUDr. Benkovič Boris, önkormányzati és megyei képviselőjelölt


Kapcsolódó cikk:
Jó időzítés vagy hidegvérű politikai számítás?

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program