Remény kell az embereknek, tárgyalni kell a horvátokkal az idei turistaszezonról, véli a szlovák külügyminiszter

camera

1

Remény kell az embereknek, tárgyalni kell a horvátokkal az idei turistaszezonról, véli a szlovák külügyminiszter

Ivan Korčok (Fotó: SITA) 

Megosztás

Ivan Korčok külügyminiszter adott egy terjedelmes interjút a DenníkN portálnak, amelyen egyebek mellett szó esik arról, miként vélekedik az idei horvátországi nyaralás lehetőségének kérdéséről, és elmondja a véleményét azzal kapcsolatban is, hogy mi az, ami zavarja őt Magyarországon.

El tudja képzelni, hogy Szlovákia megegyezik Horvátországgal abban, hogy idén nyaralni mehessünk oda? – tette fel a kérdést a lap újságírója, amire az új külügyér a következőket válaszolta: "Eljön ennek a pillanata, és én egyáltalán nem zárkózom el a kérdés elől. Már csak azért sem, mert az embereknek reményt kell adnunk. Ha találunk valamiféle megoldást, egy modellt, akkor én mellette fogok érvelni. Nem tudom, hogy ez már júniusban lehetséges-e – nem akarok spekulálni. Idővel meglátjuk." – véli Korčok, aki a miniszteri pozíciója miatt a washingtoni nagyköveti posztot hagyta hátra.

A szaktárca irányítója beszélt a cseh-szlovák határ esetleges "légiesítéséről" is. Úgy gondolja, lehet erről elmélkedni, hiszen a két nemzet közel áll egymáshoz, a mobilitás erős, és a koronás fertőzöttség mértéke is hasonló. Béccsel ugyanez már összetettebb kérdés, mert ott elterjedtebb a vírus. Sajnos, Magyarországgal kapcsolatban nem hangzott el ugyanez a kérdés, de azért Budapest is felmerült a beszélgetés során.

"Nem zavarja az, ami Magyarországon történik, ahol Orbán meghatározatlan időre a partvonalra állította a parlamentet?" – firtatta a denníkn újságírója.

A jogállam egy kulcsfontosságú alapelv, amely alapján működik az országunk és az EU is. Ezért ez a téma nem oszthat meg minket az unióban. Azt látom, hogy a kollégáink erről a kérdésről beszélnek, magyarázzák azt, és ez jó. A legutóbb a magyar kormány képviselőjét a BBC Hardtalk nevezetű műsorában láttam, ahol azonban zavart minket az, hogy az interjú alatt Nagy-Magyarország térképe lógott mögötte. Ebben a tekintetben több empátiát óhajtanánk számunkra, a szomszédok számára, akiknek amúgy jó a viszonya Magyarországgal. – szögezte le a miniszter.

A trianoni békeszerződés évfordulójával kapcsolatban a külügyminiszter megjegyezte, a megértés képességéről van szó, hogy ami Európában az egyik számára sérelem, az a másiknak szabadság. A történelmet nem lehet kitörölni, de nem válhat egy olyan dologgá, ami érzelmeket kelt, és ami a sebeket tépi fel.

denníkn

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program