Szlovákia szabadabb ország lett, Magyarország pedig az unió leggyengébb láncszeme 

camera

1

Szlovákia szabadabb ország lett, Magyarország pedig az unió leggyengébb láncszeme 

Illusztráció (Fotó: MTI) 

Megosztás

Kettő pontot javított tavalyhoz képest és a lehetséges százból 90 pontot szerezve idén is a "szabad" kategóriában szerepel Szlovákia a Freedom House friss jelentése szerint, ami politikai jogok és polgári szabadságok értékelésével rangsorolja az országokat. A Visegrádi Együttműködés országai közül Csehország büszkélkedhet a legkedvezőbb helyezéssel (91 pont), Lengyelország 82 pontot gyűjtött össze, míg Magyarország - a vizsgált régió országai közül egyedüliként - a "részben szabad" csoportban ragadt.

A demokrácia helyzetének kutatásával foglalkozó amerikai civil szervezet szerint Szlovákia a politikai jogok – beleértve a választási folyamatok, a politikai pluralizmus és a kormányzat működése – terén a maximális 40 pontból 37-et ért el. Ami az emberi szabadságjogokat – például a szólásszabadsághoz, a vallásszabadsághoz és a gyülekezéshez való jogot – illeti, ebben a kategóriában az ország a 60-ból 53 pontot szerzett meg. A Szlovákiáról – és az egy éve is 91 pontot szerző Csehországról – szóló részletes jelentést még nem tette közzé a Freedom House, csupán az országértékelés végeredményét közölte.

Más a helyzet a 2020-as eredményhez képest egy pontot rontó Magyarországgal, ez az "akta" szabadon hozzáférhető. Az EU-s tagországok közül a leggyengébb helyezést elérő Magyarország a 100-ból 69 pontot kapott, közvetlenül előtte pedig olyan országok szerepelnek, mint Peru, Szenegál, Tunézia és Botswana, de megelőzi még Bulgária, Románia és Mongólia is.

A jelentésben emlékeztettek, hogy Orbán Viktor 2010 óta van hatalmon, és a legutolsó időkben a magyar kormány több olyan intézkedést is hozott, amelyek tovább nehezítik az ellenzék, az újságírók, az egyetemek, valamint a civil szervezetek működését.

A 2020-as helyezéshez képest 2 pontot rontó Lengyelországgal kapcsolatban a jelentés kiemeli, hogy az utóbbi időkben elharapózott a nacionalista és melegellenes retorika az országban.

A Freedom House listájának élén Finnország, Norvégia és Svédország végzett maximális ponttal. Az utolsó helyen a Kínai Népköztársaság tartományi szintű autonóm régiójaként kezelt Tibet áll, előtte Szíria és Türkmenisztán szerepel.

(sp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program