A Szlovákiából megszökött NAKA-s zsaru Fico keze alá dolgozott, aztán a titkosszolgálatok meg bevédték a seggét

Megosztás

Úgy tűnik, a szlovák titkosszolgálat abban segítette az országból pár éve megszökött és a hatóságok által megvádolt, sőt, távollétében a hazai bíróság által már el is ítélt volt NAKA-s rendőrt, hogy ne adják ki Szlovákiának.

Erről tanúskodik több személy is a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) múlt heti, Végkifejletnek (Rozuzlenie) keresztelt akciójával kapcsolatos vádemelési iratban, amit megszerzett a Sme lap.

Hogy összefüggéseibe helyezzük a fejleményeket, először szót kell ejteni Ján Čurilláról és nyomozótársairól, tehát azokról a NAKA-sokról, akik a 2020-as választásokat követően nyomozni kezdtek a Smer-kormányok idején elkövetett korrupciós ügyekkel kapcsolatban. Miután egy a hatóságokkal együttműködő, vezető beosztású titkosszolga információi alapján 2021 márciusában letartóztatták a SIS igazgatóját, a Sme rodinához köthető Vladimír Pčolinskýt, kezdetét vette a rendőrségi belháború, ami a mai napig kihat a bűnüldöző szervek munkájára. Ennek következményeként a NAKA-s elitnyomozók munkáját fokozatosan kezdték megkérdőjelezni, amiben szerepet vállalhattak a rendőrség belső ellenőrzési hivatalának azóta már letartóztatott egykori oblúkos emberei is.

Itt jön be a képbe a NAKA nyomozóinak korábbi vezetője, Ján Kaľavský, akit júliusban távollétében hét év börtönre ítélt első fokon a Specializált Büntetőbíróság. Kaľavskýt korrupcióért és rendőrségi információk kiadásáért marasztalták el, akinek valószínűleg vaj lehet a fején, mert két éve Bosznia-Hercegovinába szökött, ahol menedékjogért folyamodott. Ez a Kaľavský, még NAKA-sként rendre jelentett a Ján Čurilla körüli nyomozótársak munkájáról, hogy nehezítse a smeresek elleni nyomozásukat.

Múlt hét csütörtökén több személyt meggyanúsított a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség, köztük a Szlovák Információs Szolgálat igazgatóját, Michal Aláčot és a Nemzetbiztonsági Hivatal igazgatóját, Roman Konečnýt, valamint a már említett Kaľavskýt is. A gyanú szerint a szervezet bűnözői csoport igyekezett megnehezíteni vagy megakadályozni egyes korrupciós ügyek és más bűncselekmények kivizsgálását, illetve azt a benyomást kelteni, hogy a nyomozók manipulálják a tanúvallomásokat, továbbá diszkreditálni akarták a bűnüldöző szerveket.

Az

azóta Boszniában tartózkodó Kaľavský még NAKA-s tisztségviselőjeként a belső ellenőrzés emberei számára titokban rögzítette kollégái kommunikációját, és ezek a felvételek – illetve azok átiratai – gyakran a Smer embereinek a kezébe kerültek. Ezeket az anyagokat a sajtótájékoztatóin Robert Fico gyakran felhasználta arra, hogy a nyilvánosság előtt alátámassza azt a narratíváját, miszerint az emberei ellen indokolatlanul folynak eljárások.

A szlovák lap birtokába került állásfoglalás szerint az orszából lelépett Kaľavský érdekében akkor avatkozott be a titkosszolgálat, amikor annak élén már Michal Aláč állt. Ezért is történt az, hogy hétfőn Zuzana Čaputová köztársasági elnök visszahívta a tisztségéből Aláčot, és Ódor miniszterelnök szerdán javasolhatja a kormánynak a Sme rodina emberének eltávolítását.

Kaľavský nem sokkal azelőtt menekült a balkáni országba, hogy 2021 szeptemberében másodszor is megvádolták információszivárogtatással, illetve kenőpénz elfogadásával. A titkosszolgálat rajta keresztül kapott információkat a NAKA nyomozóinak eljárásairól. Így a SIS előre tudta, milyen akcióra készülnek és kit fognak őrizetbe venni. Ezt a rendőrséggel együttműködő Boris Beňa is megerősítette, aki korábban az SIS igazgatóhelyetteseként dolgozott.

2022 tavaszán, hat hónappal Kaľavský szökése után a rendőrségnek sikerült az Interpolon keresztül kiderítenie, hogy a NAKA-s személyt a boszniai rendőrség őrizetbe vette. Erre a hazai hatóságok kérték a kiadatását. Bosznia azonban azt megtagadta, az ottani bíróság ezt azzal indokolta, hogy a nevezett személy menedékjogot kért az országban.

A múlt heti rendőrségi akció állásfoglalásából most kiderült, hogy a SIS megpróbálta aktívan bevédeni Kaľavskýt, és tevőlegesen beavatkozott a Szlovákiában folyó rendőrségi nyomozás rovására, pedig normális esetben a SIS egyik fő feladata az ország belső rendjének védelme. Ez két tanú vallomásából is következik. Eszerint a SIS azt jelezte a boszniai titkosszolgálatnak, hogy Kaľavský a hazájában politikai áldozat, üldöztetésnek van kitéve, és Szlovákiában bosszúból emeltek ellene vádat, mert szembeszállt a kollégáival – idézi a NAKA a titkos tanúkat.

A Sme lap a Szlovák Információs Szolgálatot is megszólította ezzel összefüggésben, ahonnan a következő választ kapta: "A nemzetközi titkosszolgálati együttműködés teljes mértékben titkosított, amelynek nyilvánosságra hozatala olyan jogi akadályokba ütközik, amelyek miatt a Szlovák Információs Szolgálat nem tud róla részletesebb tájékoztatást adni".

(Sme/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program