Hetek óta több "ügy" borzolja a kedélyeket Párkányban, a polgármester a bizonyítványát magyarázza

camera

1

Hetek óta több "ügy" borzolja a kedélyeket Párkányban, a polgármester a bizonyítványát magyarázza

Paraméter-felvétel 

Megosztás

Az ipartelepítési vita tovább tart, most az képezi vita tárgyát, hogy a város kilépne a a Duna Mente TDM társulásból, mert Eugen Szabó szerint nem éri meg bennmaradni a régiófejlesztést támogatni hivatott szervezetben.

Mint arról portálunkon is beszámoltunk, az utóbbi hetekben két ügy is alaposan felborzolta Párkányban a kedélyeket. Az egyik ilyen eset a HC Logistik cég leendő hulladékerőműve volt – amely ellen a lakosság és a régió, valamint Esztergom és az Esztergom megyei közgyűlés is titltakozott és petíció indult, a cég befektetői szándékát pedig a párkányi képviselő-testület határozatban vétózta meg. A másik ügyben pedig rendkívüli-testületi ülésre került sor, ahol a párkányi képviselő-testület szintén elutasította egy másik, szeredi cég, a Vašo Invest másfajta hulladék-átalakító rendszerének városba telepítését.

Mint azt Eugen Szabó hétfői sajtótájékoztatóján közölte, a legutóbbi rendkívüli testületi ülés óta tárgyaláson vett részt a környezetvédelmi minisztériumban, ahol elhangzott, hogy a tárca a HC Logistik tevékenysége engedélyeztetési folyamatában természetesen figyelembe veszi majd a párkányi képviselő-testület elutasító döntését és a lakossági petíciót is, ugyanakkor felszólították a céget, hogy a nemzetközi hatástanulmány kidolgozása érdekében magyar nyelven is nyújtsa be anyagait. A leendő hatástanulmányt ugyanis a pozsonyi minisztérium megküldi majd az illetékes magyarországi hatóságoknak is. Hasonló eljárásra lehet számítani a másik, szeredi cég ügyében is. Ugyanakkor, hogy végül is lesz-e hulladékerőmű Párkányban vagy sem, és a végső, minisztériumi döntés mi lesz, azt még nem lehet tudni. Párkány mindenesetre ezek után minden további fordulóban érintettként vesz részt.

A sajtótájékoztatón arra is rákérdeztünk, hogy tavaly augusztusban kapott-e a város a környezetvédelmi tárcától levelet a szeredi cég ügyében, és ha igen, akkor azt hol tette közzé? Továbbá tavaly augusztusban a városháza miért nem foglalt állást a szerediek ügyében, ha erre a tárca felszólította? Márpedig – és ezt a múlt heti rendkívüli ülésen Szigeti László képviselő is nehezményezte -, mivel akkor a minisztérium nem kapott választ Párkánytól, ezért ezt automatikusan beleegyező, támogató álláspontként értékelte.

Eugen Szabó felvetéseinkre úgy válaszolt, tavaly augusztusban valóban kaptak egy levelet, amelyben a minisztérium arról tájékoztatott, hogy az adott, már engedélyezett projekt keretében milyen változások vannak.

Eugen Szabó: Most már teljesen másról van szó

„Ez az információ, hasonlóan a többihez, felkerült a város hivatalos tájékoztató táblájára, ill. megjelent a weboldalon“ – jelentette ki a polgármester. (Közbevetésünkre, hogy szerkesztőségünk a város internetes oldalán mai napig nem találja a linket, úgy válaszolt, ennek utánanéznek.) Eugen Szabó szerint erre semmiféle állásfoglalás, hozzászólás nem érkezett, és mivel a folyamat ugyanaz volt, mint amit a város egyszer már jóváhagyott (2013-ban), ezért nem foglaltak állást a minisztérium felé. Szabó hangsúlyozta, hogy a cég azóta megváltoztatta a technológiát, mert ott még katalitikus depolimerizációról beszélt, most már anyagában teljesen más módszerről van szó. Ezért a mostanit egy teljesen új engedélyeztetési eljárásnak kell tekinteni. A törvény értelmében jártunk el – tette hozzá a polgármester.

A polgármester lemondott a TDM elnöki posztjáról, szerinte ki kell lépni a társulásból

Eugen Szabó a sajtótájékoztatón bejelentette azt is, hogy lemondott a Duna Mente Területi Turisztikai Társulás igazgatótanácsának elnöki posztjáról, az új elnök Stubendek László, Komárom polgármestere lett. A párkányi polgármester szerint mindenképp ki kell lépni a társulásból, mert ez a város számára nem kifizetődő és hátrányos. A kilépésről viszont egyelőre még nem döntött a párkányi képviselő-testület, mert még alapos és részletes jelentést kérnek a társulás eddigi tevékenységéről és gazdálkodásáról.

A polgármester szerint a TDM eddigi működése nem volt hatékony, a volt ügyvezető igazgató munkájával végképp nem volt elégedett, a mai napig nem született hosszú távú, turisztikai stratégiai-fejlesztési dokumentum, újabb, megfelelő ügyvezető-igazgatót nem sikerült találni, Párkány tehát a bennmaradással csak rosszul járna. Szabó ráadásul aránytalannak tartja a város általi befizetéseket és a cserébe várható előnyöket és eredményeket.

Komárom és a többiek: Eugen Szabó csúsztat és nem tartotta be a szabályokat

Eugen Szabó polgármester a kilépésről szóló javaslatot még a februári önkormányzati ülésen beterjesztette a párkányi képviselő-testület elé, ám a döntést a testület, mint fentebb írtuk, elnapolta. Ugyanakkor az ülésen Komárom város alpolgármestere és több érintett TDM-tag falu – Karva, Dunamocs – polgármestere is részt vett, valamint egy komáromi vállalkozó is, aki szintén tagja a TDM-nek. Mint azt az ülésen közölték, Eugen Szabó roppant egyoldalúan és elfogultan tájékoztatott a TDM eddigi tevékenységéről, a szavazásokról, miatta esett kútba egy határon átnyúló pályázat, amiből – ha nyernek -, csak Párkánynak mintegy 150 ezer euró jutott volna. Szabó szerintük blokkolta új tagok felvételét a társulásba, nem tartotta be az általa irányított szervezet szabályait – és, főképp, jogtalanul tartotta vissza Párkány tavalyi, több mint 30 ezres tagsági díját is. Holott ennek befizetésére érvényes párkányi-képviselő-testületi határozat kötelezte őt.

Ráadásul tavaly év végén már akkor akart egyezkedni a befizetés arányosításáról és mértékéről, amikor már Párkánynak és Komáromnak is jóváhagyott költségvetése volt – tehát már későn. Plusz azzal, hogy Párkány most kilépne, kárt okozna a többieknek – véli Komárom, Dunamocs és Karva is -, mert abban a pillanatban csökkenne a TDM látogatói éjszakáinak száma, és ez nem tenné lehetővé, hogy turizmusfejlesztésre állami támogatásért folyamodjanak a 2016-os év alapján.

Keszegh Béla, Komárom alpolgármestere azt is közölte a városi televízióval hogy jogi lépéseket is fontolgatnak a tavalyi szabályellenesen visszatartott párkányi éves tagdíj miatt. Keszegh a nyilvános ülésen azt is felrótta a polgármesternek, hogy az ugye nem zavarta őt, amikor a TDM Eugen Szabó feleségének számlájára utalta át az éves adminisztratív, ügyintézési feladatokért járó pénzt, majdnem kétezer eurót, pedig ez végső soron közpénz. Keszegh Azt is hangsúlyozta, hogy ezek után Párkány renoméja minden együttműködési projektben megkérdőjeleződik, és ők ezt sajnálják, mert nem a párkányiakat tartják megbízhatatlannak, hanem a polgármestert. De azért Párkánnyal együttműködnének a jövőben is.

Eugen Szabó visszautasítja a vádakat

„Egy TDM működésének törvény által megkövetelt alapfeltétele a stratégiai dokumentumok kidolgozása, már csak azért is, hogy aztán ennek alapján állami támogatásért lehessen folyamodni, márpedig ezek 1 év alatt sem készültek el, ez az ügyvezető kötelessége lett volna, de ezt ő nem csinálta meg“– mondta a polgármester. Szabó szerint mindenkinek más volt az érdeke és nagy volt a széthúzás. Az emlegetett Interreg- pályzatot, amiből Párkány esetleg 150 ezer eurót nyert volna, pedig azért nem támogatta, mert ez a pályázat zömében eszközbeszerzésről, elektronikus biciklik, buszok, kerekesszékek stb. beszerzéséről volt szó – azoknak pedig üzemeltetési és karbantartási költsége és üzemanyagköltsége, sofőr-bérköltsége, biztosítási költsége is van. Márpedig mindezen költségeket Szabó szerint nem vállalhatja fel a társulás, nem lehet üzemeltető-szolgáltató, mert nem éri meg, túl drága lenne, ráadásul az efféle tevékenységet jobb, ha bevált magánvállalkozások végzik. A tagsági díj befizetésével kapcsolatban pedig Szabó azt mondja, hogy mivel a TDM-ekről szóló törvény szerint vállalkozóknak is tagoknak kell lenniük és az elnökségben is részt kell venniük, a magánvállalkozók szavazata is annyit ér minden egyes döntéskor, mint az önkormányzatoké. Még akkor is, ha nem annyi tagságit fizetnek be, mint a városok és a falvak. Épp ezért Szabó javasolta, hogy ne állandó tagként, hanem csak szerződéses partnerként vegyenek részt a társulás munkájában, mindig adott projektre. Ha ez így lett volna, akkor az önkormányzatok által befizettett nagyobb összeg továbbra is a városok, falvak befolyása alatt maradt volna – véli Szabó. „Az új tagok felvételét pedig nem én blokkoltam, mert mint az a párkányi testületi ülésen is bemutatott jegyzőkönyvből kiderül, az új tag felvételét én ugyan nem szavaztam meg, de öt település igen – ez már hatvan százalék, és csak egy vállakozó szavazta meg. Tehát nem Párány városa blokkolta a tagfelvételt, ez így nem igaz“- taglalta a párkányi polgármester.

Rendben van a felesége cégének számlázott pénz

Eugen Szabó felvetésünkre, hogy az rendben van-e, hogy a felesége cégének számlázták ki az általa irányított TDM adminisztratív és ügyintézői díját, azaz évi majdnem kétezer eurót, úgy válaszolt, ebben semmi törvényelleneset és aggályosat nem lát, érdekes módon – mint mondta -, már tavalyelőtt is fizettek a neje cégének ezekért a szolgáltatásokért,és akkor ez a kritizálókat nem zavarta.

Felvetésünkre, hogy ez mégis közpénz, és nem kellett volna inkább ezeket a szolgáltatásokat megpályáztatni, Szabó úgy válaszolt, nem, mert ez így nem szabályellenes, ezt a törvény nem tiltja, és ő bizonyítani tudja, hogy a felesége cége valóban elvégezte a munkát. A céget a TDM elnökeként ő választotta ki a feladat ellátására.

Mi lesz a visszatartott párkányi tagsági díjjal?

Hogy mi lesz a Párkány részéről visszatartott, tavalyi, több, mint 30 ezer euró sorsa, azt még mindig nem tudni. Mint fentebb írtuk, Komárom és a többiek már jelezték, hogy akár jogi lépéseket is kilátásba helyeznek, ha szükség lesz rá, Eugen Szabó viszont úgy reagált, ő ilyesmivel nem számolt. A párkányi polgármester azt is elmondta, ő nem a TDM elnökeként nem fizette ki a tavalyi tagdíjat, hanem mint Párkány kéviselője. (Hogy fizesse ki, arról viszont már volt érvényes párkányi testületi határozat – ő mégis visszatartotta ezt a pénzt – a szerk. megj.)

„Azért fogtam vissza ezt a pénzt, mert a Párkány által befizetett összeg jóval nagyobb, mint a Párkánnyal kapcsolatos költségek fedezése. Párkány nem lehet fejőstehén – pozícióban” –taglalta a polgármester. Ami pedig a perrel való fenyegetést illeti, Eugen Szabó úgy nyilatkozott, ez őt meglepi, ugyanis a 2017-es várható minisztériumi támogatás mértéke majdnem 50 ezer euró lesz. Márpedig ennek az összegnek a több mint fele annak köszönhető, hogy Párkány már 2015- ben is, tehát már a Duna Mente TDM alapítási évében is szintén komoly pénzzel, több mint 30 ezer euróval lépett be a társulásba – érvelt a polgármester.

A többi érintett fél viszont továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy Szabó megszegte a szabályokat azzal, hogy önkényesen visszatartotta a párkányi pénzt, és szerintük ha Párkány kilép, akkor a tavalyi évre szóló állami támogatás lehetősége akkor is veszélybe kerül, tehát kárt okoz a távozás.

A viszony Párkány és az érintett felek közt tehát korántsem mondható korrektnek és szívélyesnek, hogy Párkány végül is kilép-e a társulásból, arról majd a helyi képviselők döntenek. Mindenesetre A TDM új vezetése már ez évre is kéri Párkány ez évi tagdíját, és ez újabb tízezreket jelent.

-buch –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program