Nagyszombat megye nem hozza nyilvánosságra, hogy pontosan mire költött 13 millió eurót

camera

1

Nagyszombat megye nem hozza nyilvánosságra, hogy pontosan mire költött 13 millió eurót

Tibor Mikuš megyeelnök, Hájos Zoltán polgármester és Berényi József megyei alelnök a dunaszerdahelyi körforgalom átadásán (Fotó: Cséfalvay Á. András) 

Megosztás

A Nagyszombat Megyei Önkormányzat továbbra sem hozza nyilvánosságra azokat a szerződéseket, melyek alapján idén már több mint 13 millió eurót - az éves megyei költségvetés mintegy 10 százalékát - fizetett ki egy dunaszerdahelyi cégnek. Ez derül ki Berényi József megyei alelnök nyilatkozatából, melyet az Új Szó közölt.

Miután Rigó Konrád, a Híd megyeelnökjelöltje a Közbeszerzési Hivatalnál (ÚVO) és az Állami Számvevőszéknél (NKÚ) is panaszt tett a kifizetéseket övező titkolózás miatt, szerkesztőségünk is szerette volna megszólaltatni Berényit, ám a megyeelnök és titkársága sem méltatta válaszra a Paramétert. (Ami egyébként nem meglepő, hiszen az MKP-s politikus már a hodosi Horthy-szobor ügyében sem volt hajlandó nyilatkozni a Paraméternek, elmondása szerint a jövőben is tartani fogja magát ezen régi szokásához).

A körforgalom létesítése/átépítése belefér a "felújítás" címszóba?

A november 4-i megyei választáson a megyfőnöki posztért induló hidas (Rigó Konrád) és MKP-s (Berényi József) jelöltek között több nézetkülönbség is van a szóban forgó ügy kapcsán, amely a Nagyszombat Megyei Önkormányzat és a dunaszerdahelyi székhelyű EKOM PLUS s.r.o. közti együttműködést illeti.

A megye korábban egy keretszerződést kötött a csallóközi céggel, melynek értelmében 2017-ben 14,6 millió eurónyi közpénzt fizetnek az EKOM PLUS-nak a megyei úthálózat téli-nyári karbantartására. Csakhogy a megye a keretszerződés alapján nemcsak karbantartási munkákat végeztet el a céggel, hanem útépítési munkálatokat is. Ilyen volt például idén a dunaszerdahelyi körforgalom átépítése, illetve az a beruházás is, melynek keretében Bős legforgalmasabb kereszteződését körforgalommá építették át.

A bősi körforgalom, amit kétszer aszfaltoztak – mivel az első próbálkozás nem sikerült

Keretszerződésből kereszteződés

A kivitelezésre ezekben az esetekben a megye nem írt ki közbeszerzést, hanem egyenesen a dunaszerdahelyi céget bízták meg. Ilyen esetek egyébként tucatjával történhettek ebben az évben, hiszen volt olyan nap – pl. június 30-án -, amikor az EKOM PLUS 1,84 millió euróról nyújtott be számlát a megyei közútkezelőnek.

Miután Rigó Konrád megyeelnökjelölt szakértőkkel konzultált a Nagyszombat megyei vezetés praktikáiról, kijelentette:

"A körforgalmak átépítését nem lehet beerőszakolni az útkarbantartás címszó alá, ez egyszerűen nincs összhangban a szlovák jogrenddel. Berényi József megyei alelnök és felettese, Tibor Mikuš megyeelnök azt akarták elérni, hogy egy tetszőleges cégnek passzolhassák le a beruházásokat. Határozottan állítom: törvénysértés alapos gyanúja áll fenn!"

Rigó Konrád (Fotó: Paraméter)

Berényi József egészen máshogy látja a helyzetet. Az MKP-s politikus szerint a megye eleget tett minden törvényi kötelezettségének.

Nem hozzák nyilvánosságra "mert nem kötelező" nyilvánosságra hozni

„Az Ekom Plus Kft.-vel kötött nyilvános keretszerződés széles körű, ez bevett gyakorlat más megyéknél is. Egyik tartalmi pontja a kereszteződések felújítása és modernizációja. A kereszteződések felújításának egyik formája az is, hogy a kereszteződésből körforgalom lesz” – nyilatkozta Berényi az Új Szónak.

Berényi József megyei alelnök – és egyben megyeelnökjelölt – elmondása szerint

a megye azért nem hozza nyilvánosságra azokat a szerződéseket, melyek alapján a dunaszerdahelyi körforgalmat építették át, illetve a bősi kereszteződésből körforgalmat csináltak, mert ezeket a dokumentumokat szerinte nem kötelező nyilvánosságra hozni.

Fotó: Cséfalvay Á. András

Arról, hogy az útkarbantartásra kiírt pályázat eredetileg 9 millió eurós végösszeggel számolt, majd ennek ellenére 14 millió eurós ajánlattal nyerte meg a dunaszerdahelyi cég, az MKP-s politikus úgy nyilatkozik, hogy a törvény megenged bizonyos toleranciát.

„A közbeszerzési szakértők átveszik az egyes tételeket, és megítélik, reális-e az ár, vagy sem. Itt reálisnak ítélték”

– válaszolta a megyei alelnök az Új Szó kérdésére.

Berényi József szerint Rigó a megszellőztetett információkkal csupán dehonesztálni akarja a megyei vezetés munkáját. Rigó Konrád ezzel a váddal kapcsoaltban így nyilatkozott a Paraméternek:

"Ha dehonesztáló az, hogy valaki a valóságról beszél, akkor az a megyei vezetés munkáját minősíti. Berényi úr nyilatkozatából pedig megtudhattuk azt is, hogy a megye nem tartja fontosnak, hogy közzétegye, mire költi a az adófizetők pénzét. Ebben az esetben 13 millió eurót."

(parameter/db)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program