Szaúd-Arábiába tartott tavaly az exportált szlovák fegyverek fele!

camera

1

Szaúd-Arábiába tartott tavaly az exportált szlovák fegyverek fele!

Fotó: TASR - Illusztráció 

Megosztás

A gazdasági minisztérium azonban tagadja, hogy háborús övezetekben kötnének ki.

A hivatalos vélemények eltérnek arról, hol köthetnek ki azok a fegyverek, amelyeket a gazdasági minisztérium által kiadott licenccel rendelkező szlovákiai cégek exportálnak külföldre. Elemzők nem zárják ki azt a verziót, hogy a Közel-Keleten, azon belül is leginkább Szíriában, a szlovák hivatalok azonban ezt elutasítják.

Az Cseh Oknyomozó Újságírók Központja tájékoztatott arról, hogy a Balkánon és Szaúd-Arábián keresztül is milliárdos értékben érkeznek fegyveres szállítmányok a közel-keleti háborús övezetekbe, és ennek részét képezik a Szlovákiából és Csehországból szállított fegyverek is. A központ azzal is érvelt, hogy a világ egyik legjobban felszerelt hadseregének, a szaúd-arábiainak nincs szüksége a kiselejtezett csehszlovák géppuskákra, ezért azokat elsősorban a háborús övezetekbe küldik.

A gazdasági minisztérium állítja, nem ismeri az oknyomozó újságírók adatainak forrását, de azok szerinte nem megbízhatóak. Michal Dzurjanin a minisztérium sajtóosztályáról azzal érvelt, hogy az információik szerint a szervezet még azt megelőzően hozta nyilvánosságra az adatokat, hogy azokat egyáltalán leellenőrizte volna.

A tárca tavaly 28 cégnek adott ki licencet fegyverek exportálására. Eközben 17 millió eurónyi, tehát az összes szlovákiai fegyverexport fele Szaúd-Arábiába tartott. 2013-ban is a teljes fegyverexportból legnagyobb arányban, 1,8 millió euróért Szaúd-Arábiába vittek ki fegyvereket, míg 2014-ben ez az összeg 0,6 millió euró volt. Az azt megelőző tíz évben viszont semennyit nem exportáltak oda.


Kapcsolódó cikk:

Egy rakás fegyvert szállítanak Szlovákiából a közel-keleti háborúba!

"Szlovákia létrehozott egy európai szintű problémát, és ezért senki nem felelt" – szlovák fegyverrel gyilkolt a müncheni pszichopata


Dzurjanin leszögezte, hogy Szlovákia legitim dokumentumok alapján engedélyezte a fegyverkivitelt Szaúd-Arábiába. Hozzátette, hogy minden licenc kiadásánál kérnek egy tanúsítványt a fegyverszállítmány végső felhasználójáról, valamint egy kiegészítést is kapnak a licencek arról, hogy a szállítmányokat nem exportálhatják tovább.

Csakhogy a tényfeltáró újságírók számos fotóval rendelkeznek a háborús övezetekből, amelyeket csehszlovák fegyverek láthatók. A dokumentumaik is reexportra utalnak.

A gazdasági minisztérium nem tudott választ adni arra a kérdésre, hogy a világ egyik legjobban felszerelt hadseregének, mint amilyen a szaúd-arábiai, mégis mi szüksége lenne kiselejtezett szlovákiai vagy cseh fegyverekre.

Maga a hadsereg is árulja a kiselejtezett fegyvereit Szlovákiában, és csak a 2011-es évben 100 ezer automata gépfegyvertől szabadult meg azok külföldre történt eladásával.

(SME/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program