1
Az állítólag 2010-ben meggyilkolt Sátor Lajos, és a jelenleg vizsgálati fogságát töltő Nagy "Csonti" Zsolt
Legalább 40 gyilkossággal gyanúsítható a csallóközi gyilkológépezet, vagyis a Sátor Lajos nevével fémjelzett bűnbanda - jelentette ki a maffiaügyben illetékes ügyész. Az eset részletei Júlia Mikolášiková bűnügyi újságíró blogjában kerültek nyilvánosságra.
Jelenleg a csallóközi banda kilenc tagja ellen van folyamatban büntetőeljárás bűnszervezet alapítása és támogatása miatt. Nyolcukat gyilkossággal is vádolják, azonban az egyik gyanúsítottat – hosszas huzavona után – április végén immár másodszor is kiengedte a vizsgálati fogsgából az a bírósági szenátus, melynek az egykori igazságügyi miniszter, Štefan Harabin is a tagja.
Sz. Rolanddal pingpongozik a Speciális Büntetőbíróság és a Legfelsőbb Bíróság
Sz. Rolandot – az egykori dunaszerdahelyi maffia további hét tagjával együtt – 2016 májusában vette őrizetbe a rendőrség, majd a Speciális Büntetőbíróság vizsgálati fogságba helyezte őt. A törvényszék indoklása szerint Szamaránszky azért került előzetesbe, mert esetében fennállt a bűnismétlés veszélye.
Öt hónappal később a Legfelsőbb Bíróság fellebviteli szenátusa úgy döntött, a férfi – aki a nyomozati iratok szerint részt vett az Écsi Béla és Branislav K. elleni 2003-as kettős gyilkosság kivitelezésében – szabadlábon védekezhet, mivel esetében nem áll fenn a bűnismétlés veszélye.
Sz. Roland így 2016 októberében szabadon távozhatott a zsolnai börtönből, ahol vizsgálati fogságát töltötte. A gyanúsított körülbelül három hónapig élvezhette a szabadságot, majd januárban újra előzetesbe helyezték, mivel a rendőrség szerint megpróbálta befolyásolni a tanúkat.
Levelet küldött Csontinak
Az ügyészség azért akarta elérni, hogy Sz. Rolandot újra vizsgálati fogságba helyezze a bíróság, mert a nyomozati iratok szerint amikor a férfi szabadlábon volt, eljuttatott egy levelet a maffiaügy egyik főszereplőjének, a sokáig szökésben lévő, de most már előzetesben ülő Nagy Zsoltnak (Csonti).
Az illetékes ügyész birtokában volt egy ezt bizonyító tanúvallomás, és maga a szóban forgó levél is. Sz. Roland állítólag Csonti élettársán keresztül juttatta el a levelet a rács mögött lévő Csontinak.
Ki írta a levelet?
Mivel a bűnszervezett 40 gyilkossággal gyanúsítható, és jelenleg csupán nyolc személy van vizsgálati fogságban, fennáll a gyanú, hogy további tettestársak vannak szabadlábon.
Az ügyészség szerint a Nagy Zsolt számára eljuttatott levelet bárki írhatta azon személyek közül, akik egyelőre nem gyanúsítottak, de elemi érdekük, hogy az előzetesben ülő bűntársaik ne fedjék fel kilétüket, és ne tegyenek vallomást tevékenységükről.
Lehet, hogy gyilkos, de a befolyásolás nem bizonyítható
A szóban forgó levél miatt Sz. Roland januártól újra vizsgálati fogságban volt, ám fellebbezést nyújtott be a Legfelsőbb Bíróságra.
Szabadon engedéséről ugyanaz a bírósági szenátus döntött, amely tavaly októberben egyszer már futni hagyta őt.
A Legfelsőbb Bíróság háromtagú – Martin Pivovartsy, Pavel Farkaš, Štefan Harabin – szenátusa április végén azt a döntést hozta, hogy nem bizonyítható teljes bizonyossággal, hogy Sz. Roland befolyásolni akarta előzetesben ülő bűntársait, vagy más tanúkat.
Történt ugyanis, hogy a már említett tanú – Júlia Mikolášiková bűnügyi újságíró információi szerint Csonti élettársa – Sz. Roland állítását igazolta, mégpedig azt, hogy semmilyen levelet nem vett át Sz. Rolandtól, és semmilyen levelet nem is adott át az előzetesben ülő Csontinak.
Mivel a szóban forgó levelet nem vetették írásszakértői vizsgálat alá, és más tanú sem tudta igazolni a gyanút, az ügyben semmilyen más bizonyíték nem állt a nyomozóhatóság rendelkezésére.
A Legfelsőbb Bíróság szenátusa ebből kifolyólag április végén kiengedte a vizsgálati fogságból Sz. Rolandot.
Ettől még később újra előzetesbe kerülhet…
Az Sz. Rolandot szabadon engedő szenátus leszögezte: nem bizonyítható, hogy a gyanúsított befolyásolta a tanúkat, és esetében nem alátámasztható a bűnismétlés veszélye.
A bíróság szerint ez azonban nem zárja ki azt, hogy Sz. Rolandot újra vizsgálati fogságba helyezzék, amennyiben olyan konkrét bizonyítékok és tények látnak napvilágot, amelyek indokolják a gyanúsított előzetes letartóztatását.
(parameter/JM)
Minden, ami 2016 májusa óta történt a csallóközi maffiaügyben:
Komáromban kapcsolták le a NAKA exrendőrét, aki összejátszhatott a dunaszerdahelyi alvilággal!
Hájos Zoltán belecsöppent a csótfai maffiagyilkosságba
Csonti a börtönből akarta befolyásolni a nyomozást, Szamaránszky újra rács mögött
Csonti és Sátor gyilkolhatta meg Raisz Csabát és Szilárdot
Hamis volt Csörgő Judit SIS-igazolványa, most már okirathamisítással is vádolják
Harabinék szabadon engedték a gyilkossággal vádolt Szamaránszky Rolandot
Csonti nem szökött messzire, ebben a csallóközi nyaralóban bújkált
Csörgő Juditnál titkosszolgálati igazolványt találtak a rendőrök
Megszólalt Horváth Lehel, a tanú, aki végzett Sátor Lajossal
Nem helyezték előzetesbe Sátor és Csonti exét, aki egyben a Híd bősi elnöke is
Spišiak nem nyilatkozik a szerdahelyi maffiáról, de szorít a zsaruknak
Dunaszerdahelyi maffia – Újabb hét személyt, köztük egy exrendőrt vettek őrizetbe
Öngyilkosságot követett el a börtönben a maffiagyilkossággal vádolt K. Szilveszter
Csonti előkelő helyen szerepel a legkeresettebb európai bűnözők listáján
Sátor rettegett K. Krisztiántól. Azért végezhettek vele, hogy hallgasson
"Meghaltok k*rvák!" – Écsi Béla tündöklése és bukása
Csonti szökésben van, a rendőrség hajtóvadászatot indított ellene
Sátor Lajos halott, Kádár rács mögött, Horváth tanúskodik, Csonti menekül