20
Marián Kočner (Fotó: TASR)
A Specializált Büntetőbíróságnak újra kell tárgyalnia a Kuciak-gyilkosság ügyét - döntött kedden a Legfelsőbb Bíróság.
Kilenc hónap telt el azóta, hogy Marián Kočnert és Alena Zsuzsovát a Specializált Büntetőbíróság felmentette Ján Kuciak újságíró és egykori jegyese, Martina Kušnírová meggyilkolásának vádja alól, míg Szabó Tamást bűnsegédként bűnösnek találta a bíróság, és a gútai férfit 25 évre ítélték.
Az ügyben két további személy már korábban megkapta az elmarasztaló ítéletet: a gyilkosság közvetítője, a hetényi Andruskó Zoltán 15 évet kapott, a bérgyilkos Miroslav Marčekre pedig 23 éves szabadságvesztést szabtak ki.
A vádat képviselő ügyészség fellebbezett a felbujtó Marián Kočner, valamint a gyilkosságot megrendelő Alena Zsuzsová felmentése ellen, Szabó Tamás esetében pedig súlyosbítást – vagyis életfogytiglant – javasolt.
A Legfelsőbb Bíróság kedden megsemmisítette a Kočneréket felmentő első fokú ítéletet, és a Kuciak-gyilkosság ügyét újratárgyalásra visszautalta a Specializált Büntetőbíróságra.
Marián Kočner, Alena Zsuzsová hamarosan újra a vádlottak padjára ül a Kuciak-gyilkosság miatt.
Ugyanakkor a gútai Molnár Péter 2016-os meggyilkolása, és a Kuciak-gyilkosság miatt a Legfelsőbb Bíróság bűnösnek találta Szabó Tamást, akit társtettesként elkövetett gyilkosság, magánlaksértés és tiltott fegyverkezés miatt 25 év szabadságvesztésre ítélt. Ez az ítélet jogerős.
Szabó korábban azzal indokolta ártatlanságát, hogy elmondása szerint korábban azt hitte, Marček "csak" meg akarja verni Ján Kuciakot. A Legfelsőbb Bíróság azonban nem hitt ennek a magyarázatnak, mert álláspontja szerint ha "csak" verésről lett volna szó, akkor nem lett volna szükség arra, hogy a Marček-Szabó páros több alkalommal is elmenjen a gyilkosság előtt Nagymácsédra felmérni a terepet. Ráadásul Szabó szerepét két személy, Andruskó Zoltán és Miroslav Marček is tanúsította.
A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a Specializált Büntetőbíróság tavaly szeptemberben elhamardkodottan mentette föl Marián Kočnert és Alena Zsuzsovát.
Az első fokú bíróság nem számolt el minden körülménnyel, nem indokolta meg érthetően a döntését, és nem mutatott be minden bizonyítékot. Egyes bizonyítékokat pedig izolálva mutatott be, és nem vett figyelembe minden körülményt. Mindebből pedig helytelen jogi következtetést vont le, amely alapján megszületett a felmentő ítélet.
Peter Paluda, a Legfelsőbb Bíróság illetékes szenátusának elnöke erre egy konkrét példát is felhozott: Zsuzsová azt állította, hogy 2018. február 22-én nem találkozott Marián Kočnerrel, pedig kettőjük szöveges kommunikációja ezt egyértelműen bizonyítja. A döntő üzenetváltást azonban a Specializált Büntetőbíróság egyáltalán nem vette figyelembe.
"Ha a Specializált Büntetőbíróság kronológiailag értékelte volna ki a bizonyítékokat, nyilvánvalóan nem jutott volna olyan végkövetkeztetésre, amit végül kinyilatkoztatott"
– nyilatkozta a sajtónak a tárgyalás után Peter Paluda. Szenátusának a Legfelsőbb Bíróság további két bírája volt a tagja, mégpedig Dana Wänkeová és Ivetta Macejková.
"Elégedettek vagyunk, hogy a Legfelsőbb Bíróság eleget tett a fellebbezésünknek, de meg kell még várnunk az ítélet írásos indoklását, amiből majd nyilvánvaló lesz, mire kötelezi a Legfelsőbb Bíróság a Specializált Büntetőbíróságot"
– nyilatkozta visszafogott elégedettséggel a sajtónak Michal Šúrek ügyész.
A Legfelsőbb Bíróság elutasította a károsultak, vagyis a Kuciak-család és Zlatica Kušnírová kártérítési igényére vonatkozó fellebbezését. Kuciakék és Kušnírová 500-500 ezer euró nem vagyoni kártérítést követeltek Szabótól Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolása miatt. Az első fokú bíróság azonban 70-70 ezer eurós kártérítést hagyott jóvá, és ez az összeg a Legfelsőbb Bíróság szerint megfelelő és elégséges.
Szabó Tamás a Legfelsőbb Bíróság tárgyalótermében (Fotó: TASR)
A Legfelsőbb Bíróság keddi tárgyalását élőben közvetítettük:
{}