Az első Felvidéki Vágta győztes lovasával vág neki Dunaszerdahely az ideinek is

Megosztás

Egri Árpád tavaly is Dunaszerdahelyt képviselte mind a Felvidéki, mind a Nemzeti Vágtán, előbbin második lett, utóbbin pedig a középdöntőig jutott. Idén a Felvidéki Vágtát szűk három hét múlva, július 8-án tartják, ingyenes lesz.

"A Felvidéki Vágta elsősorban a lovassportról szól, de ez is biztosítja, hogy az itt lovak tenyésztésével foglalkozók meg tudják mutatni, mire képesek az állataik, másodsorban a lovasoknak is nagyon jóknak kell lenniük, hogy állni tudják a sarat, illetve olyan versenytaktikát választaniuk, hogy sikeresek tudjanak lenni egy ovális pályán”

– vélekedett Hájos Zoltán dunaszerdahelyi polgármester az idei rendezvény sajtótájékoztatóján.

Hozzátette, a Felvidéki Vágta ugyanakkor a hagyományőrzésről is szól, melyen különböző bemutatókon keresztül ismerkedhetnek meg a látogatók a lótenyésztőkkel, lovakkal, lovasíjászattal, lovas csatajelenetekkel.

Bóna Erzsébet, a Felvidéki Vágta főszervezője közölte, idén a tavalyinál is nagyobb hangsúlyt kapnak a kis huszárok. „Bennük látjuk a jövőt, ami miatt igazán érdemes volt ennek nekivágni, mivel a fiatalok elkezdtek lovagolni és küldetésüknek érzik, hogy ezt a sportot tovább vigyék” – fejtette ki.

Tavaly hárman indultak az első alkalommal megrendezett Kishuszár Vágtán, és azt Somorját képviselve az akkor 14 éves Pőthe Laura nyerte Mangó nevű lovával, aki ennek köszönhetően a Nemzeti Vágtán is részt vehetett.

Laura a sajtótájékoztatón is jelen volt, csakúgy, mint két másik tehetség, Kohút Linda és Hervay Rebeka, akik szintén indulnak az idei megmérettetésen.

A Kishuszár Vágtán idén hatra növelték a résztvevők létszámát és Bóna Erzsébet szavai szerint két héten belül meg is telt. Döntőjét a délelőtti előfutamot követően késő délután, a Felvidéki Vágta döntője előtt rendezik.

A vágtáról immár hagyományosan hárman juthatnak tovább a Nemzeti Vágtára, Dunaszerdahely rendezőként szabad kártyával rendelkezik, és amennyiben döntőbe jut a lovasuk, a szabad kártyát felajánlhatják egy másik településnek.

Idén a tavalyi évhez hasonlóan Egri Árpáddal vágnak neki a versenynek, aki a legrutinosabb, legtapasztaltabb versenyzője a Felvidéki Vágtának, hiszen már az elsőn is részt vett, meg is nyerte.

Egri Árpád elmondta, hogy idén másodszor versenyez Kalifa nevű lovával, akivel a tavalyi vágta előtt még csak egy hónapja volt felkészülni, most viszont már egy teljes év van mögöttük.

„Úgy látom, hogy idén maximálisan ott tudunk lenni és ismét döntőt futhatunk” – mondta.

Egri tavaly a második lett a Tallóst képviselő Múcska Gergely előtt. A Felvidéki Vágták különlegessége, hogy az eddigi hatot rendre más lovas és más település nyerte (lent megtalálhatók az eddigi eredmények).

A szervezők elmondták, hogy idén több olyan település is indít lovast, amely hosszú évek óta résztvevője a vágtának, Tallós mellett például Somorja, akadnak nagy visszatérők, mint Nyékvárkony vagy Nyárasd (2018-ban Nyékvárkony győzött Schavel Péterrel, 2019-ben pedig Nyárasd lovasa, Tóth René lett a második).

Tudni kell, hogy idén a Nemzeti Vágtát már nem Budapesten, hanem Szilvásváradon rendezik meg. Bóna Erzsébet elmondta, hogy a szervezők anyagi okokból döntöttek így – másrészt az Állami Ménesgazdaság melletti lóversenypálya kellemesebb, családiasabb körülményeket biztosít egy ilyen rendezvénynek, mint a budapesti Hősök tere.

Íme az eddigi évek Felvidéki Vágtáinak dobogósai:
2015 – I. Felvidéki Vágta:
1. Somorja – Egri Árpád, 2. Naszvad – Gerhardt Miroslav, 3. Hodos – Schavel Péter
2016 – II. Felvidéki Vágta:
1. Érsekújvár – Tóth René, 2. Naszvad – Gerhardt Miroslav, 3. Felsőszeli – Ledneczky Norbert
2017 – III . Felvidéki Vágta:
1. Naszvad – Bobek László, 2. Érsekújvár – Tóth René, 3. Tallós – Múcska Gergely
2018 – IV. Felvidéki Vágta:
1. Nyékvárkony – Schavel Péter, 2. Somorja – Egri Árpád, 3. Negyed – Fördős Denisa
2019 – V. Felvidéki Vágta:
1. Dunaszerdahely – Osztényi Zoltán, 2. Nyárasd – Tóth René, 3. Tallós – Múcska Gergely
2022 – VI. Felvidéki Vágta
1. Tallós – Múcska Gergely, 2. Dunaszerdahely – Egri Árpád, 3. Pozsonyeperjes – Alföldi Lilla

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program