1
Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció
Legutóbb Mézes Sándor tudott polgármesterként ismételni 2006-ban Galántán. A jelenlegi városvezető, Peter Paška ellen közbeszerzési csalás ügyében zajló bírósági eljárás nem igazán kedvez a polgármester újraválasztásának, de például Nagymegyeren volt már arra példa, hogy a korrupcióval megvádolt (majd évekkel később jogerősen el is ítélt) polgármestert újraválasztották.
A galántai városvezetés elmúlt négy évét tulajdonképpen megbélyegzi a neogótikus kastéllyal kapcsolatos közbeszerzésekkel összefüggő üzérkezés gyanúja, a Galandia bezárása, valamint az egyik hangos kritikus, František Gaulieder kétes körülmények közt bekövetkezett halála.
Ugorjunk vissza picit az időben. 2006-ban toronymagasan lett a város első embere a függetlenként megválasztott Mézes Sándor. Több mint négyezren adták le rá a szavazatukat, szemben az MKP jelöltjével, Kolek Jánossal, akire nagyjából ezren szavaztak. Nos, azóta ilyen nem történt.
Mézes 2010-ben már nem indult, ennélfogva sokan meglátták a kínálkozó lehetőséget. Nyolcan indultak, az eredmény kimondottan szoros lett. Ladislav Maťašovský végzett az első helyen 1265 szavazattal, mögötte alig lemaradva az akkor még csak galántai vállalkozóként ismert Peter Paška (1177), míg a harmadik helyen az SDKÚ-MKP koalíció jelöltje, Zoltán Horváth (1134). Őket még Peter Černý (független) tudta megközelíteni a maga 910 szavazatával, a másik négyre leadott szavazatok száma elenyésző.
Alig több mint egy évvel a választások után összetűzésbe került két korábbi jelölt, Horváth és Paška. Az SDKÚ parlamenti képviselőjeként is tevékenykedő Horváth és testvére rátámadott a vállalkozó Paškára, aki emiatt agyrázkódást kapott. Első fokon felmentették őket, de négy évvel később, 2015-ben az ügy ismét a bíróság elé került. Ugyanez a Horváth Zoltán vádolta meg annak idején a Híd pártot a parlamentben azzal, hogy bizonyos képviselőik Dobroslav Trnkára szavaztak a főügyészválasztáson.
Peter Paška
2014-ben, a választásokon immár Peter Paška kapta a legtöbb szavazatot, magabiztos győzelemnek azonban ez sem mondható. 1483 szavazatával szemben a második, a Mečiar-korszakban a parlamentből kizárt František Gaulieder 1265 választót tudott meggyőzni, a Híd-Sieť-Nova trió jelöltje, Takáč Zsolt lett a harmadik 1035, míg az addigi polgármester, Ladislav Maťašovský csak a negyedik 1022 szavazattal. A 19 tagú testületben az SDKÚ-MKP koalíció alakított frakciót 9 képviselővel, ám ekkor még nem volt többségük. Szembekerültek viszont Paškával.
Alig több mint fél évvel a választások után robbant a botrány, a rendőrség letartóztatta Peter Paškát, akit a neogótikus kastélyra kiírt több millió eurós EU-s projekttel kapcsolatban közbeszerzési csalással gyanúsítottak meg. A gyanúsítottak között volt ekkor még Ladislav Maťašovský korábbi polgármester is, de őt később felmentették, továbbá a városi hivatal vezetője és a városi építész.
František Gaulieder volt a polgármester egyik legnagyobb kritikusa, néhány hónappal később ő olvasta fel a képviselők azon nyilatkozatát, melyben arra kérték, fontolja meg távozását. Szeptemberben az EU-s projekt bedőlt, a polgármester elleni eljárás azonban folytatódott, és idén májusban első fokon bűnösnek találták, majd három év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Mivel Paška fellebbezett, az ítélet nem jogerős, ennek köszönheti, hogy továbbra is betöltheti a polgármesteri funkciót.
2015-ben azonban egy másik bomba is robbant Galántán, rossz szerkezeti állapota miatt ugyanis bezárásra kényszerült a városi fenntartású Galandia fürdő.
2017 tavaszán történt egy újabb szörnyű cselekmény, vonat gázolta el František Gauliedert, aki már korábban is kapott különböző formában fenyegetéseket. A polgármesterrel való viszonya megélt néhány mélypontot.
Ilyen négy év után vág neki tehát ismét a polgármester-választásnak Peter Paška, akinek a feje felett lebeg Damoklész kardja, ugyanis ha jogerősen elítélik, akkor hiába választanák újra, polgármesteri mandátuma megszűnik. Ez egyelőre találgatás, Paška ugyanis ártatlannak vallja magát, és bízik a felmentő ítéletben.
Négyen viszont abban bíznak, hogy leváltják. Köztük az egyik legérdekesebb jelölt az elhunyt Gauliedeer felesége, a 63 éves Zuzana Gauliederová, aki mögé beállt az OľaNO, az SaS és a Šanca. Ugyancsak érdekes, hogy a diószegi városi hivatal vezetői pozíciójából indul Paškával szemben Katarína Štefunková (62 éves, független). Ismét szerepel a jelöltek között Takáč Zsolt, aki négy éve az SDKÚ-Híd jelöltjeként lett harmadik, ám ezúttal függetlenként méretteti meg magát. Végül, de nem utolsó sorban szintén függetlenként indul Galambos Lucia, 42 éves személyzeti munkatárs.
Ami a képviselőket illeti, az elmúlt választásokon bejutottak közül ketten elhunytak, a Gaulieder mellett nemrégiben hosszan tartó súlyos betegséget követően az egykori polgármester, Horváth Zoltán is (nem ugyanaz, mint az SDKÚ-s Horváth). A helyükre bekerült két MKP-jelölt, valamint a további 17 képviselő szintén a jelöltek között szerepel. Összesen 56-an indulnak három választási körzetben.
Az MKP indul a leghosszabb, 14 tagot számláló listával, a Híd 5 képviselőt jelöl, a Smer, illetve az SNS 2-2-t, végül 1-1 jelölttel indul az OľaNO-SaS-Šanca, a Spolu, a Naj, valamint a Doma dobre formáció.
Lássuk körzetek szerint:
1. választási körzet (4-en kerülhetnek be):
PaeDr. Peter Černý (56, független, gimnáziumi igazgató)
Mgr. Marsall János (58, MKP, iskolaigazgató)
Molnár Gábor (44, MKP, hitelügyintéző)
Psota Frigyes (62, független, a kultúrház munkatársa)
Juraj Stern (61, független, üzletvezető)
MUDr. Stratinský János (70, MKP, orvos)
Ing. Szeleczky Juraj (64, független, állami tanácsos)
JUDr. Zelinka Peter (31, független, nyomozó)
2. választási körzet (12)
Ing. Peter Aštary (55, Híd, vállalkozó)
Mgr. Barczi Zsolt (49, MKP, pedagógus)
Mgr. Benkovics László (62, MKP, tanító)
Mgr. Biró László (49, MKP, pedagógus)
Bc. Ľuboš Bočkay (53, független, állami alkalmazott)
Mgr. Bottka Juraj (36, független, oktatásügyi metodikus)
Bc. Vladimír Danko (59, független, ABT-technikus)
Mgr. Gál József (65, MKP, pedagógus)
Mgr. Gálová Júlia (64, Smer, Szociális biztosító – vezető munkatárs)
Zuzana Gauliederová (63, OľaNO-SaS-Šanca, nyugdíjas)
Ing. Horváth Mikuláš (54, MKP, építészmérnök)
Miroslav Horváth (38, független, vállalkozó)
MUDr. Ervín Chomča (54, Híd, orvos)
Jakoda Rátz Katalin (56, független, szülésznő)
Ing. Katona Ladislav (51, független, tanító)
MUDr. Kertész Ilona (67, MKP, orvos)
Ing. Kiss Dániel (34, MKP, energetikai auditor, építészmérnök)
Mgr. Kolek János (64, MKP, kulturális menedzser)
Mgr. Kolek Péter (45, független, kulturális munkatárs)
Roman Kollárik (52, független, magánvállalkozó)
Alžbeta Kyselová (73, Spolu, nyugdíjas)
PhDr. Iveta Lenická (54, független, ügyintéző a kastélyban)
Lukáš Luknár (19, Smer, főiskolai tanuló)
Natália Majbová (34, SNS, egészségügyi nővér)
Ing. Marczibányi István (41, független, pénzügyi igazgató)
Mgr. Ladislav Maťašovský (59, MKP, iskolaigazgató)
Mezei Nikolas (27, független, adminisztratív dolgozó)
Papp Viktor (21, Naj, polgári aktivista)
Augustín Popluhár (40, független, főkönyvelő)
Zoltán Popluhár (38, Híd, vállalkozó)
Mgr. Miroslav Psota (59, független, városi hivatal vezetője – Galánta)
Ing. Ivana Semková (25, független, projektkoordinátor)
Szelle Zoltán (49, független, sportmenedzser)
Silvia Szokolová (45, független, pincérnő)
MUDr. Richard Šimaljak (55, Híd, orvos)
Katarína Štefunková (62, független, városi hivatal vezetője – Diószeg)
Takáč Zsolt (45, független, vállalkozó)
PhDr., Mgr. Róbert Tomeček (34, Híd, jogász)
Peter Tomič (51, független, a Senior Care ügyintézője)
Vedrődy Zoltán (33, MKP, vállalkozó)
Peter Závodský (46, független, közgazdász)
JUDr. Eleonóra Zuzáková (60, MKP, ügyvédnő)
3. választási körzet (3)
Milan Bičan (68, SNS, dolgozó nyugdíjas)
JUDr., Mgr. Károlyi Róbert (48, független, vállalkozó)
MUDr. Iveta Kupcová (58, független, orvos)
Mgr. Tábori Endre (48, pedagúgus, független)
PhDr. Vajda Márta (50, független, ügyvezető)
Milan Zeleňák (67, Doma dobre, nyugdíjas)
(SzT)