Jelentős változás a Slovnaftnál: hat forrásból pótolja az orosz kőolajat a finomító

camera

1

Jelentős változás a Slovnaftnál: hat forrásból pótolja az orosz kőolajat a finomító

Fotó: TASR 

Megosztás

Amikor Oroszország 2022-ben megtámadta Ukrajnát, Európa több szankcióról is megállapodott Oroszországgal szemben, ilyen volt például az orosz kőolajra kivetett embargó, amely alól a Slovnaft kivételt kapott. A finomító tavaly összesen hat típusú, nem Oroszországból származó kőolajat tesztelt.

Mint ismeretes, 2022 májusában megállapodás született az európai uniós tagállamok között az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról, hogy az EU ezzel a lehető legnagyobb nyomást gyakorolja Moszkvára az Ukrajna elleni háborújának befejezése érdekében. Ugyanakkor a csővezetéken szállított nyersolajra a tilalom nem terjedt ki, azaz a Druzsba vezetéken szabadon érkezhet az olaj, ám az abból készített termékek reexportjára vonatkoztak bizonyos korlátozások. Ez alapján a Slovnaft finomító 2023 februárjáig korlátozás nélkül exportálhatta az olajtermékeket az összes uniós országba, ezt követően meg a hazai piacon kívül egyedül csupán Csehországba – illetve Ukrajnába – szállíthatott termékeket, azt is egészen 2023 decemberéig. Így eredetileg arra kellett felkészülni, hogy 8 plusz 10 hónap elteltével a pozsonyi finomító kénytelen lesz kizárólag nem orosz nyersanyagot feldolgozni.

A Slovnaft számára ez az idő azonban nem volt elég ahhoz, hogy átálljon az új technológiára, mert a keletről érkező kőolajnak még mindig vagy 70 százalékos a részesedése a gyártási folyamatban. Így aztán Szlovákia és Csehország kérte a mentesség meghosszabbítását, amelyet most az EU jóváhagyott. Ennek alapján a szlovák finomító még egy évig, azaz 2024. december 5-ig szállíthat a nyugati szomszédunkba olyan termékeket, amit orosz alapanyagból készítenek.

2023 márciusában aztán megérkezett az első tanker a horvát Omišaljba, amely a MOL résztulajdonában lévő, azerbajdzsáni kutakból származó kőolajat hozott. A 90 ezer tonna Azeri márkanév alatt futó könnyűolaj az Adria vezetéken jut a finomítóba. „A Slovnaft számára ez történelmi mérföldkő, mivel olyan olajfajtáról van szó, amellyel teljesen új tapasztalatokat szerzünk, miközben rugalmasabbá akarunk válni a különböző olajtípusok feldolgozásában” – jelentette ki márciusban Marek Senkovič, a Slovnaft vezérigazgatója.

A finomító tavaly összesen hat kőolajat tesztelt, amelyekből elsősorban Csehországba, Ausztriába, Németországba és Lengyelországba gyártanak majd üzemanyagot. A Hospodárske noviny értesülése szerint a fekete arany a kurdisztáni és a Kaszpi-tengeri régióból, valamint Azerbajdzsánból, Líbiából, Ománból és az Egyesült Államok területeiről származik. A lap forrása szerint emellett még idén megjelenhetnek új típusú kőolajak a feldolgozásban.

Ahhoz, hogy a Slovnaft a jelenlegi 30 százalékról növelhesse a nem Oroszországból származó kőolaj feldolgozási arányát, beruházásokra van szüksége, ezek pedig valószínűleg még idén elkezdődnek.

„2024 -ben általános felülvizsgálatokra kerül sor. Ezek magukban foglalják a technológiák kiigazításait is, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy még rugalmasabbá váljunk különféle típusú kőolajak feldolgozásában az energiabiztonság érdekében ” – mondta Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője.

A HN szerint 2025-re a nem orosz kőolaj aránya elérheti a 60 százalékot a Slovnaftban, ez viszont várhatóan 200 millió euróba kerül majd.


(HNonline.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program