1
Fotó: TASR
Marian Kočner másfél éven keresztül azért fizette Peter Tóthot, hogy legalább öt különböző újságíró után kémkedjen és gyűjtsön róluk lejárató anyagokat. Ez a Tóth nem akárki a szakmában: a korábban a Sme újságírójaként dolgozó személy sok évvel ezelőtt beépült a SIS-be, és 2002-ben egészen a kémelhárítás vezetői posztjáig kapaszkodott fel.
Most derült ki, az exügynök – aki nem mellesleg Kočner személyes barátja – vagy három hete tett vallomást a rendőrségen arról, mivel is bízta meg őt a hírhedt vállalkozó. Azt követően eredt meg a nyelve, hogy Gútán és Komáromban a hatóságok begyűjtötték azokat a személyeket- Szabó Tamást, Miroslav Marčekot, Andruskó Zoltánt és Alena Zsuzsovát ,– akik a nagymácsédi kettős gyilkossággal gyanúsíthatóak.
Tóth vallomását a DenníkN-nek több rendőrségi forrás is megerősítette. Eszerint a korábbi kémelhárító tanúként jelentkezett a rendőrségen, ahol elmondta, Kuciakon kívül az Aktuality.sk munkatársára, Marek Vagovičra, a SME-s Adam Valčekre, Týždeň vezetőjére, Štefan Hríbre, valamint a DenníkN-es Monika Tódovára volt ráállítva.
Bevetései alkalmával a kipécézett zsurnalisztákról képeket és videofelvételeket készített, illetve ezek alapján elemzéseket állított össze. Tóth azt is elárulta, hogy az említetteken kívül másokat is követett. Mindezért a munkáért Kočner havonta ezreket fizetett. A megbízás kezdetén ezt az egész felkérést a most egy másik ügyben vizsgálati fogságba helyezett befolyásos vállalkozó azzal magyarázta, hogy lejárató kampányra gyűjt anyagot.
Miután Kuciakékat meggyilkolták, Tóth kérdőre vonta Kočnert, aki tagadta, hogy bármi köze lenne a bűncselekményhez. Csak miután a komáromi Zsuzsovát letartóztatták, akkor kapta fel a fejét, hogy a barátja és megbízója mégsem lehet ártatlan teljesen. Ezt Tóth arra alapozza, hogy
a minden lében kanál pénzember pár hónapja megkérte őt, hogy vegye fel a kapcsolatot Zsuzsovával. Azért lépjen kapcsolatba a komáromi hölggyel, hogy az számoljon be neki egy a szolgáltatásai miatt általuk rendszeresen foglalkoztatott jósnő Kočnert érintő látomásairól. Tóthnak leesett, hogy ez a Zsuzsová a vállalkozó szeretője, és hogy szoros közöttük a viszony. Arról nem is beszélve, hogy Kočner rendszeresen pénzelte a nőt.
Tóth valószínűleg azért kereste fel a rendőrséget, hogy elkerülje az ellene indítható eljárást, hiszen amit ő tett, azaz hogy számos újságíró után kémkedett hosszú hónapokon keresztül, az bűncselekménynek számít.
Ez a tóthos adalék rosszabbkor nem is jöhetett Kočnernek, aki a korábbi, váltókkal kapcsolatos machinációi miatt a hűvösön rostokol. Szenzációsnak tartott kapcsolati tőkéje egyre csak porlad, és a nagymácsédi gyilkosság miatt minden tekintet rá szegeződik: ilyen körülmények között minden ellene felhozott történetnek – beleértve ezt a fentebb tárgyaltat is – mendemondának kellene bizonyulnia, és neki a báránynál is ártatlanabbnak kellene lennie, ha ki szeretne vakarózni a rácsok mögül.
DenníkN/sp